Bratislava Regióny

Ružinovská rojnica vyupratovala Ružovú dolinu

BRATISLAVA/RUŽINOV – Ani daždivé sobotné počasie neodradilo približne 15 účastníkov brigády pod názvom Ružinovská rojnica od ich pravidelného plošného zbierania odpadkov. Tentokrát sa zamerali na Ružovú dolinu, a okrem organizátorov a poslancov samosprávy sa k nim pridalo aj niekoľko obyvateľov tejto lokality.

„Plný kontajner odpadu, niekoľko ton, sme zozbierali v celej Ružovej doline – prešli sme od Bajkalskej až po Miletičovu ulicu, od Martinčekovej až po Klincovú,” povedal organizátor rojnice a mestský poslanec Martin Chren. Okrem neho už viac ako rok takéto brigády pomáhajú organizovať aj miestny poslanec Martin Patoprstý a aktivista Maroš Mačuha. V Ružovej doline sa k nim pridali ružinovské poslankyne Martina Fondrková a Anna Reinerová.

Počas Ružinovských rojníc sa účastníci brigády rozdelia do menších skupín a prechádzajú ulice a zelené plochy Ružinova, zbierajúc odpadky, ktoré sa nachádzajú na zemi.

„V posledných mesiacoch sme začali aj odvážať väčší odpad, ktorý sa často nachádza pri kontajnerových stojiskách. Napríklad dnes sme Ružovú dolinu zbavili povaľujúcej sa sedačky, vo februári sme zas zlikvidovali desiatky vyschnutých vianočných stromčekov,” povedal Martin Patoprstý. Zozbieraný odpad je následne ekologicky zlikvidovaný špecializovanou spoločnosťou.

Podľa účastníkov brigády na niektorých miestach zvyknú nájsť aj nebezpečné odpadky, ako povaľujúce sa striekačky. Najhoršie zážitky vraj mali pri čistení na Mlynských nivách, v okolí bývalej autobusovej stanice, a na Trnávke pri chátrajúcom dome kultúry. Ten sa mestská časť snaží aktuálne prenajať na tridsať rokov za symbolickú sumu nájomného približne 200 eur mesačne, čo však niektorí kritici starostu označujú za skrytý pokus o privatizáciu.

Organizátori a ružinovskí aktivisti plánujú v brigádach pokračovať počas celého roka, jedenkrát mesačne. Aprílová rojnica sa uskutoční v Prievoze, 21. apríla. Najväčšiu rojnicu plánujú uskutočniť v júni, pravidelne počas nej prechádzajú štyri veľké sídliská – Ostredky, Pošeň, Štrkovec a Trávniky. „V júni, keď je najlepšie počasie a zúčastňuje sa aj najviac dobrovoľníkov, ideme pozdĺž električkovej trate, od konečnej až po Záhradnícku, a vyčistíme naraz štyri sídliská,” upresnil aktivista zo združenia Skrášlime Slovensko, Maroš Mačuha.

FOTO: Ružinovská rojnica