Bratislava Regióny

Ružinov v marci príde o rýchlu lekársku pomoc, dostala ju Rovinka

BRATISLAVA/RUŽINOV – Dlhodobý nedostatok lekárov, ako aj snaha o racionalizáciu vedie k úbytku záchraniek označovaných ako rýchla lekárska pomoc (RLP). Lekár, ktorý v takejto záchranke sedí, by mal byť špecialistom na urgentnú medicínu. Tá sa venuje najmä stavom ohrozujúcim život, končatiny či orgány a znižuje počty beprostredných úmrtí.

Podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Zuzany Eliášovej by sa ale nemali Ružinovčania báť. „Aktuálnu zmenu pacienti pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti nepocítia, bude poskytovaná ako doteraz – v plnej kvalite, v plnom rozsahu a dostupnosti, v najužšej kooperácii s Operačným strediskom záchrannej zdravotnej služby (ZZS). Ak si to zdravotný stav pacienta bude vyžadovať, Operačné stredisko ZZS vyšle z najbližšej stanice k pacientovi posádku s lekárom.” 

V prípade Ružinova zmena nastala v rámci poskytovateľa ZZS Bratislava na ambulancii Rýchlej lekárskej pomoci (RLP) Hraničná, kde došlo k transformácii na Rýchlu zdravotnícku pomoc (RZP). Na druhej strane  RZP Rovinka sa transformovala na RLP Rovinka. Na území Bratislavy tak budú  od marca štyri rýchle lekárske pomoci (Rovinka, Staré Mesto, Antolská, Dúbravka).

Eliášová ďalej tvrdí: RLP (posádku s lekárom) vysielalo operačné stredisko k výrazne menej prípadom ako RZP, pretože to z hľadiska indikácie nebolo potrebné a Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR si túto posádku s lekárom „šetrilo“ v zálohe  pre prípad, ak by nastala situácia, kedy by táto musela zasiahnuť. Posádky tak budú rovnomerne využívané a teda bude reálne dostupnejšia zdravotná starostlivosť pre pacientov.”

FOTO:SITA/Jozef Jakubčo