Bratislava Regióny Top

Ružinov bude mať menej poslancov, starosta Pekár zníženie víta

BRATISLAVA – V parlamente prešiel v prvom čítaní návrh vlády znížiť počet poslancov obecných zastupiteľstiev. Dotkne sa aj Ružinova. Ten má v súčasnosti 25 obecných poslancov, po zmene zákona to bude medzi 17 až 21 poslancami.

Zákon po novom rieši aj platy komunálnych poslancov. Dostanú horný strop, odmena poslanca obecného zastupiteľstva sa bude odvíjať od základného mesačného platu starostu obce. Práve počet a platy poslancov sú pritom dôvodom, prečo ministerstvo vnútra novela pretlačilo cez vládu až do parlamentu. Tvrdí, že Slovenská republika má viac ako dvojnásobne vyšší podiel komunálnych poslancov na 100 000 obyvateľov, ako je priemer Európskej únie.

Starosta Pekár pre Ružinovčan.sk potvrdil, že so znížením súhlasí. Pripomenul, že sám  navrhol v minulom volebnom období pri schvaľovaní počtu miestnych poslancov na zastupiteľstve 24.6.2014 pred komunálnymi voľbami počet 19. Vtedajší poslanci odhlasovali počet 25.

Výška odmeny miestneho ružinovského poslanca je dnes stanovená odmeňovacím poriadkom, ktorý schvaľujú samotní poslanci. Mesačná odmena poslanca za účasť na miestnom zastupiteľstve je 319,20 eur brutto. Mesačná odmena poslanca za účasť v miestnej rade je 182,40 eur. Mesačná odmena poslanca za účasť v každej jednej komisii miestneho zastupiteľstva je 182,40 eur. Odmena za jeden sobášny deň je 136,80 eur brutto.

Ak teda Ružinov bude mať 17 poslancov, ušetrí za jedno volebné obdobie viac ako 120 000€ na platoch a odmenách poslancov. Pri počte 21 poslancov to bude suma viac ako 60 000 eur.

FOTO: Facebook Dušan Pekár