Spoločnosť Zahraničné

Ruskom otriasol výbuch. Požiar v muničnom sklade si vyžiadal 12 zranených

Zdroj: TASR / AP

MOSKVA – Detonácie zásob výbušnín vo vojenskom muničnom sklade pri dedine Kamenka v okrese Ačinsk v Krasnojarskom kraji na ruskej Sibíri už ustali. Hrozba výbuchu jednotlivých kusov munície však naďalej pretrváva, informoval v utorok námestník ministra obrany Dmitrij Bulgakov. Dodal, že predbežne sa za príčinu požiaru považuje zlyhanie ľudského faktora.

 

Ako uviedla agentúra Interfax, požiar v sklade so zásobami výbušniny používanej pri výrobe delostreleckej munície vypukol v pondelok okolo poludnia SELČ na území jedného zo skladov vojenskej jednotky v okrese Ačinsk na západe Krasnojarského kraja. Požiar spôsobil výbuchy, ktoré trvali niekoľko hodín.

V obciach nachádzajúcich sa v okruhu 20 kilometrov od miesta mimoriadnej udalosti bola nariadená evakuácia. V celom okrese platí stav núdze. Vzdušný priestor nad daným územím bol uzavretý. Zastavená bola aj vlaková doprava po neďalekej vetve Transsibírskej železnice. Uzavretá bola i rýchlostná cesta medzi mestami Ačinsk a Užur.

Zranených bolo 12 ľudí, ich životy podľa Interfaxu nie sú ohrozené. Rozhlasová stanica Echo Moskvy uviedla, že jedna osoba je nezvestná. Správu o smrti jedného človeka však ministertstvo obrany nepotvrdilo, uviedla agentúra TASS.

Podľa zdroja z ministerstva obrany horieť začalo v dvoch úložiskách, kde sa nachádzalo približne 25-tisíc kusov munície. Tlaková vlna povybíjala sklené výplne v oknách na domoch v okolí i na vozidlách. Zdroj uviedol, že úlomky črepín vybuchujúcich granátov dopadali až do vzdialenosti 15 kilometrov od dejiska požiaru. Oheň zničil hasiace zariadenie umiestnené na území vojenského objektu, ktorý je uzavretý a strážený.

Krasnojarský kraj je jedným zo sibírskych regiónov, kde vyčíňajú mohutné lesné požiare, ktoré spôsobili veľké znečistenie ovzdušia v osídlených oblastiach. Po vlne kritiky za nečinnosť vedenie krajiny nariadilo, aby sa do požiarmi zasiahnutých oblastí vyslali ako posily aj príslušníci ruskej armády, ktorí pomáhajú hasičom a záchranárov z ministerstva pre mimoriadne situácie.

Ako napísal spravodajský server Novaja gazeta, kým ministerstvo obrany následne informovalo, že v Krasnojarskom kraji a Irkutskej oblasti boli v priebehu štyroch dní uhasené lesné požiare na ploche s rozlohou vyše 700-tisíc hektárov, štátny úrad na ochranu lesov (Avialesoochrana) uviedol, že za pomoci 87 hasičských lietadiel sa za štyri dni spoločným úsilím všetkých zapojených subjektov podarilo uhasiť plamene vyčíňajúce na území s rozlohou 20 700 hektárov.