Spoločnosť Zahraničné

Rusko začne vo veľkom dodávať vakcínu proti koronavírusu v septembri

Ilustračné foto: Zdroj: TASR / AP

MOSKVA – Rusko začne vo veľkom poskytovať vakcínu proti koronavírusu v septembri, oznámil v pondelok minister zdravotníctva Michail Muraško. Vakcínu dostanú najprv zdravotníci a učitelia, hromadné očkovanie rizikových skupín obyvateľstva sa začne v novembri alebo decembri, dodal minister. Informovali o tom tlačové agentúry DPA a TASS.

 

“Vakcíny budú dodávané v prvom rade pracovníkom v oblasti zdravotnej starostlivosti a učiteľom,” povedal Muraško.

Očkovanie “bude úplne dobrovoľné”, dodal minister zdravotníctva.

Rusko bolo prvou krajinou, ktorá predstavila očkovaciu látku proti novému druhu koronavírusu SARS-CoV-2, ktorú podľa Moskvy môže používať celé bežné obyvateľstvo. Neprešla však treťou fázou klinického testovania na tisíckach dobrovoľníkov.

Tretia fáza testovania vakcíny prebieha teraz a zúčastňuje sa na nej približne 40.000 dobrovoľníkov, informovali ruské štátne médiá.

Vakcínu vyvinulo štátne laboratórium a najprv ju otestovali na pracovníkoch laboratória a potom na vojakoch — dobrovoľníkoch. Neboli hlásené žiadne vedľajšie účinky tejto vakcíny.

Očkovacia látka proti koronavírusu dostala názov Sputnik V podľa družice, ktorú vyrobil Sovietsky zväz a v roku 1957 bola prvým umelým vesmírnym satelitom na svete vyslaným na obežnú dráhu Zeme.

Ruský prezident Vladimir Putin podporil spomínanú vakcínu a vyhlásil, že aj jedna z jeho dcér sa ňou dala s úspechom zaočkovať, bez akýchkoľvek horších vedľajších účinkov, než je slabá, dočasná horúčka.

Rusko zaznamenalo takmer milión prípadov nákazy koronavírusom, čo je štvrtý najvyšší počet na svete, dodala agentúra DPA.