Zahraničné Spoločnosť Politika

Rusko vysiela na Krym ďalšiu divíziu raketových systémov S-400

Raketový systém S-300 (ilustračná fotografia TASR/AP)

MOSKVA – Rusko posilňuje vzdušnú obranu Krymského polostrova ďalšími protilietadlovými raketami S-400 Triumf. Agentúru Interfax o tom v stredu informoval predstaviteľ Južného vojenského okruhu plukovník Vadim Astafjev.

Vysvetlil tiež, že skúšky týchto raketových systémov na polygóne v Astrachanskej oblasti boli ukončené a v dohľadnom čase bude tento protilietadlový raketový systém zaradený do výzbroje, aby chránil ruský vzdušný priestor.

Podľa AFP Astafjev dodal, že tieto rakety posilnia obranu Krymu, kde boli doteraz dislokované tri jednotky raketových systémov S-400.

Pokročilý ruský systém protileteckej a protiraketovej obrany S-400 Triumf vyvinul a vyrába koncern Almaz-Antej. Je určený na likvidáciu moderných prostriedkov vzdušného napadnutia, ako sú taktické a strategické bombardéry, taktické balistické strely a balistické rakety stredného dosahu, hyperzvukové vzdušné ciele, ale aj lietadlá včasnej výstrahy. Komplex je schopný zasiahnuť ciele vo vzdialenosti 400 kilometrov a vo výške do 30 kilometrov, spresnil Interfax.

Oznámenie o posilnení obrany Krymského polostrova, ktoré Rusko v roku 2014 po tamojšom spornom referende pripojilo k subjektom svojej federácie, sa objavilo tri dni po incidente v Azovskom mori, kde ruská pobrežná stráž použila zbrane proti trom ukrajinským vojenským plavidlám. Ukrajinských námorníkov vzali ruské úrady po výsluchoch do väzby. Lode sú zadržané.

V reakcii na tieto udalosti schválil ukrajinský parlament vyhlásenie stanného práva.

Ide zatiaľ o prvú priamu vojenskú konfrontáciu medzi Ruskom a Ukrajinou. Ukrajina tvrdí, že jej lode postupovali v súlade s medzinárodnými námornými pravidlami, zatiaľ čo podľa Ruska ukrajinské plavidlá nemali povolenie na plavbu v tejto oblasti.

Krymský súd vzal do väzby aj trojicu zranených ukrajinských námorníkov

Súd mesta Kerč na Krymskom polostrove vzal v utorok do väzby ďalších troch členov posádky ukrajinských vojenských lodí zadržaných v nedeľu v Kerčskom prielive. Ide o námorníkov, ktorí boli zranení pri zadržaní ukrajinských lodí, spresnila v noci na stredu agentúra Interfax.

Ukrajinskí námorníci boli obvinení z nelegálneho prekročenia hranice. Súd povolil ich väzobné stíhanie do 25. januára 2019, informoval Interfax.

Celkovo bolo v nedeľu pri incidente v Kerčskom prielive zajatých 24 ukrajinských námorníkov.

Prvá skupina z nich – 12 osôb – predstúpila v utorok pred súd v Simferopole, ktorý následne rozhodol ich vzatí do väzby na dva mesiace. Túto námorníci boli obvinení z nelegálneho prekročenia hraníc, spáchaného skupinou osôb na základe predchádzajúcej dohody alebo organizovanou skupinou za použitia násilia, prípadne hrozby násilia. Agentúra AP uviedla, že obvineným hrozí v prípade odsúdenia šesť rokov väzenia.

O osude zvyšných deviatich zadržaných ukrajinských námorníkov rozhodnú súdy na Kryme v stredu, dodal Interfax.

Putin hovorí, že ruskí vojaci konali svoju povinnosť

Ruský prezident Vladimir Putin označil nedeľný incident v Kerčskom prielive za provokáciu zorganizovanú ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom krátko pred voľbami ukrajinskej hlavy štátu.

Putin to uviedol v stredu v prejave na investičnom fóre Rusko pozýva. Tento prejav bol súčasne jeho prvou priamou reakciou na incident vyvolávajúci obavy, že by mohol prerásť do ozbrojeného konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou.

Ruský prezident vyhlásil, že táto “provokácia bola zosnovaná súčasnou mocou (na Ukrajine) a úradujúcim prezidentom v predvečer prezidentských volieb na Ukrajine v marci budúceho roku”.

Putin svoj výrok vysvetlil slovami, že pokiaľ ide o popularitu, Porošenko je “zhruba na piatom mieste” v rebríčkoch, takže hrozí, že sa nedostane do druhého kola volieb.

Porošenko preto podľa Putina musel podniknúť kroky, ktoré by vyostrili situáciu v krajine a vytvorili pre jeho “konkurentov – najmä z radov opozície – neprekonateľné prekážky”.

Podľa Putina ruskí pohraničníci postupovali pri riešení nedeľného incidentu “s ukrajinskými narušiteľmi hraníc” Ruskej federácie v súlade so svojou vojenskou povinnosťou.

Ruské hliadky ukrajinským lodiam plaviacim sa v Azovskom mori prehradili plavebné dráhy, pričom použili aj zbrane, a následne zadržali lode i všetky tri posádky.

“Čo iné mali robiť? Vojenské lode (Ukrajiny) vtrhli do teritoriálnych vôd Ruskej federácie a nereagovali (na výzvy ruskej strany). Nebolo jasné, čo (Ukrajinci) zamýšľajú robiť,” uviedol Putin.

Dodal, že ak by ruskí vojaci postupovali inak, hrozil by im súd. Putin spresnil, že takto ruskí pohraničníci splnili svoju vojenskú povinnosť a bránili teritoriálnu celistvosť Ruskej federácie.

Ukrajinská strana však pritom tvrdí, že jej lode sa približovali z iného smeru a určite sa plavili v medzinárodných vodách.