Politika Zahraničné

Rusko vrátilo Ukrajine tri plavidlá zadržiavané od incidentu v Kerčskom prielive

Tri ukrajinské lode po zadržaní 25. novembra 2018 v Kerči na Kryme. Zdroj: TASR/AP

MOSKVA – Ruské ministerstvo zahraničných vecí v pondelok informovalo, že Ukrajine už odovzdalo tri ukrajinské námorné lode zadržané pred rokom v oblasti Kerčského prielivu, informovala agentúra TASS.

 

Ministerstvo vysvetlilo, že ruská strana už dokončila všetky vyšetrovacie úkony týkajúce sa lodí a námorného incidentu, preto prítomnosť plavidiel v krajine už nie je potrebná.

Odovzdanie lodí sa uskutočnilo podľa vopred uzavretej dohody. Podľa agentúry TASS sa malo odohrať v neutrálnych vodách, približne 30 kilometrov od mysu Takiľ. Odovzdanie malo trvať niekoľko hodín.

S odťahovaním troch ukrajinských lodí – remorkéra Jany Kapu a dvoch malých obrnených delostreleckých lodí Nikopol a Berďansk – začalo ruské námorníctvo už v nedeľu, keď bol zverejnený termín odovzdania.

Incident, pri ktorom ruské námorníctvo zadržalo tri ukrajinské vojnové lode a ich posádky, sa odohral 25. novembra 2018 v Kerčskom prielive a prispel k ďalšiemu zvýšeniu napätia medzi Kyjevom a Moskvou, vyvolaného zmenou kurzu ukrajinskej vlády na prozápadný a konfliktom v Donbase.

Rusko tvrdilo, že ukrajinské lode narušili jeho hranice. Ukrajina túto interpretáciu odmietala a tvrdila, že jej lode chceli len preplávať cez Kerčský prieliv z Čierneho do Azovského mora.

Začiatkom septembra roku 2019 uskutočnili Moskva a Kyjev výmenu zajatcov, v rámci ktorej sa na Ukrajinu vrátilo aj 24 ukrajinských námorníkov zadržaných počas incidentu v Kerčskom prielive.

Ukrajina nevzdá súdneho konania proti Rusku

Ukrajina sa nevzdá konania proti Rusku na medzinárodnom súde OSN, a to i napriek prepusteniu 24 ukrajinských námorníkov a odovzdaniu troch plavidiel zadržaných Ruskom v roku 2018 počas incidentu v Kerčskom prielive. Ako informovala tlačová agentúra Interfax, vo svojom oznámení na sociálnej sieti Facebook to v pondelok avizovala námestníčka ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Olena Zerkaľová.

Napísala, že zatiaľ čo ukrajinské lode Nikopol, Berďansk a Jany Kapu “smerujú domov, do Odesy, tím ministerstva zahraničných vecí mieri do Haagu”, kde sa vo štvrtok uskutočnia prvé vypočutia rozhodcovského súdu v prípade porušenia imunity troch ukrajinských námorných lodí a 24 členov ich posádok.

Ukrajina v tomto súdnom konaní argumentuje, že Rusko svojím zásahom v Kerčskom prielive porušilo Dohovor OSN o morskom práve.

Podľa Zerkaľovej Ukrajina má v úmysle “ísť touto cestou a dokázať celému svetu a rozhodcovskému súdu”, že plavba ukrajinských lodí cez Kerčský prieliv bola mierového charakteru a legálna a že kroky Ruska boli “porušením medzinárodného práva”.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Vadym Prystajko v októbri vyhlásil, že Ukrajina neuzná, že Rusko plní rozhodnutia Medzinárodného tribunálu OSN pre morské právo týkajúce sa okamžitého prepustenia ukrajinských námorníkov a lodí. Prystajko vyhlásil, že k tomuto kroku – vydaniu námorníkov i lodí – malo dôjsť “už dávno”.

Agentúra TASS vo svojej správe dodala, že ukrajinský štátny vyšetrovací úrad v súčasnosti skúma zákonnosť krokov bývalého vedenia Ukrajiny, ktoré poslalo námorné lode do Kerčského prielivu.