Politika Zahraničné

Rusko si poistilo dodržiavanie zákona o zahraničných agentoch. Za porušenie mastná pokuta

Vladimir Putin - Zdroj: SITA/AP Photo/Pavel Golovkin, Pool

MOSKVA- Rada federácie, horná komora ruského parlamentu, schválila v stredu zákon o pokutách za porušovanie zákona o tzv. zahraničných agentoch, ktoré môžu v niektorých prípadoch dosahovať sumu až päť miliónov rubľov (približne 70.000 eur). Informovala o tom agentúra RIA Novosti.

Na základe danej legislatívy hrozí za prvé porušenie zákona fyzickej osobe peňažný trest vo výške 10.000 rubľov (približne 142 eur), úradným osobám 50.000 rubľov (približne 709 eur) a právnickým osobám 500.000 rubľov (približne 7088 eur).

Hrozba pokuty vo výške päť miliónov rubľov (približne 70.000 eur) sa týka právnických osôb, ktoré porušili predmetný zákon viac ako dvakrát v priebehu jedného roka. Fyzické osoby môžu v prípade takéhoto opakovaného porušenia zákona dostať finančný trest vo výške 100.000 rubľov (približne 1417 eur) a úradné osoby 200.000 rubľov (približne 2835 eur).

Jeden z autorov zákona, predseda ústavnoprávneho výboru ruskej Rady federácie Andrej Klišas, v tejto súvislosti uviedol, že hrozba finančného trestu je nevyhnutným predpokladom pre dohľad nad činnosťou zahraničných médií v Rusku, ktoré spadajú pod klasifikáciu zahraničného agenta.

Štátna duma – dolná komora ruského parlamentu – schválila návrh zákona vo štvrtok. Zákon o zahraničných agentoch bol v Rusku prijatý ešte v roku 2017 ako odpoveď na rozhodnutie ministerstva spravodlivosti Spojených štátov, ktoré za zahraničného agenta označilo ruskú štátom financovanú televíznu stanicu RT.

Podľa novej úpravy daného zákona z roku 2019 je možné za zahraničného agenta označiť aj fyzické osoby vrátane blogérov, novinárov a používateľov sociálnych sietí. Prijatie zákona sa v Rusku stretlo s vlnou kritiky za to, že ešte viac obmedzuje slobodu prejavu, pričom štátu umožní tvrdé zákroky voči opozícii.