Politika Zahraničné

Rusko sa podriadilo verdiktu ESĽP a vyplatilo odškodné členkám Pussy Riot

Na archívnej fotke sú členky skupiny Pussa Riot. Zdroj: TASR/AP

MOSKVA – Rusko sa podriadilo verdiktu Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) a členkám punkovej skupiny Pussy Riot vyplatilo odškodné v celkovej výške 37.000 eur. S odvolaním sa na rozhovor s členom tejto skupiny Piotrom Verzilovom o tom v stredu na svojej internetovej stránke informovala rozhlasová stanica Echo Moskvy.

 

“Áno, Rusko splnilo nariadenie ESĽP a členkám Pussy Riot vyplatilo 37.000 eur,” uviedol Verzilov v rozhovore.

Na základe rozhodnutia súdu dostali Nadežda Tolokonnikovová a Marija Aľochinová každá odškodné vo výške 16.000 eur, tretia členka skupiny Jekaterina Samucevičová dostala 5000 eur.

Verzilov v tejto súvislosti dodal, že väčšina takto získaných prostriedkov bola minutá na vytvorenie spravodajského portálu Mediazona.

ESĽP ešte v júli 2018 konštatoval, že Rusko členkám punkovej skupiny Pussy Riot v trestnom konaní vo veci ich akcie v moskovskom Chráme Krista Spasiteľa uprelo právo na spravodlivý proces.

V uznesení súdu sa tiež uvádza, že trestné stíhanie členiek skupiny Pussy Riot a označenie nimi zverejnených videozáznamov za extrémistické, ako aj ich zákaz, sú porušením práva na slobodu prejavu zakotveného v európskom Dohovore o ochrane ľudských práv a základných slobôd.

Skupina Pussy Riot je známa svojimi protestmi proti Kremľu a ruskej vláde. Tri z jej členiek boli v roku 2012 odsúdené na dva roky väzenia za predvolebné výtržnosti v moskovskom Chráme Krista Spasiteľa.