Zahraničné Politika Top

Rusko sa odstrihne od globálneho internetu. Krok Kremľa vyvoláva podozrenia

Vladimir Putin chce ochrániť stabilitu režimu, tvrdí expert. Zdroj: SITA/AP

MOSKVA – Od 1. novembra sa začne v Rusku špeciálny test. Krajina sa má odpojiť od globálneho internetu. Potom už budú obyvatelia odkázaní len na ruskú internú sieť RuNet.

 

Ruská vláda schválila v apríli tohto roka zákon o tzv. suverénnom internete. Tento zákon umožňuje poskytovateľom internetu v krajine oddeliť rusky hovoriacu časť internetu od zvyšnej siete.

Cieľom je, aby celá vnútorná internetová prevádzka prebiehala prostredníctvom výmenných uzlov a serverov v Rusku. Tie by boli bez výnimky kontrolované Federálnou službou pre dohľad v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií – Roskomnadzor (RBK) – teda vládou. Vláda tak môže zvonka uzavrieť prístup k internetu a zablokovať akúkoľvek internetovú stránku.

To by znamenalo, že ruské online služby by fungovali aj vtedy, ak by zahraničné sily mali prerušiť spojenie Ruska s vonkajším svetom. Takisto by nemohla byť zvonka zachytená a analyzovaná vnútorná ruská internetová prevádzka (napríklad e-maily).

Rusko tiež plánuje svoj vlastný systém názvov domén (Domain Name System – DNS) nezávislom na zvyšku sveta.

Čo bude teraz nasledovať?

Ruská vláda 21. októbra oznámila, že interná ruská sieť RuNet sa bude testovať od 1. novembra 2019.

Defense One minulý štvrtok informovala, že ruská vláda schválila testovacie fázy RuNet-u v celej Ruskej federácii. Mali sa konať najmenej raz do roka a opakovať sa čo najčastejšie. Nie je zatiaľ jasné, ako dlho budú testy trvať a či budú naozaj prebiehať v celej krajine.

Kremeľ chce ochrániť krajinu pred kybernetickými útokmi zvonka. Zdroj: pixabay

Aké z toho plynie nebezpečenstvo?

RuNet má krajine umožniť prežiť prípadný kybernetický útok zo zahraničia. Kremeľ chce prostredníctvom vlastnej siete tiež docieliť, aby internet v Rusku fungoval aj v prípade, že by ho USA odstrihla od globálnej siete. 

Zo zákona bude používanie internetu ešte viac kontrolované, pretože vláda chce riadiť dátové toky v krajine a ak bude potrebné, aj vypnúť internet. Kritici obviňujú Kremeľ z cenzúry.

Expert na kybernetickú bezpečnosť z Duke Center on Law & Technology na Duke University’s School of Law, Justin Sherman, pre Defence One objasnil, o čo Kremľu ide: “Slobodné informačné toky sú ohrozením pre stabilitu režimu a preto musia byť pod kontrolou.” 

RBK odhadol náklady na prestavbu internetovej infraštruktúry na 48 miliárd rubľov (650 miliónov eur). Tie prevezme na seba vláda.

Testy s prerušovaním prístupu ku globálnej sieti, ktoré sa uskutočnia v novembri, majú viesť k tomu, aby RuNet fungoval. Mohol by byť však tiež obmedzený slobodný prístup k internetu. Na jar protestovalo v Moskve proti oddeleniu od globálneho internetu 15-tisíc ľudí.

Ruská vláda chce mať internet pod kontrolou. Zdroj: pixabay