Politika Zahraničné

Rusko prostredníctvom sociálnych sietí zhoršuje situáciu v Čile

Vladimir Putin - Zdroj: TASR/ Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

MOSKVA – Spojené štáty majú indície, že aktivity Ruska na sociálnych sieťach prehlbujú rozpory v Čile, ktorým otriasajú občianske nepokoje. Informovala o tom v piatok agentúra AP.

Úradujúci námestník amerického ministra zahraničných vecí pre záležitosti západnej hemisféry Michael G. Kozak tento týždeň v Kongrese uviedol, že ruské aktivity na sociálnych sieťach sú zamerané na podnecovanie násilia v Čile a sú zdrojom dezinformácií. Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov podľa agentúry Interfax tvrdenia Spojených štátov odmietol s tým, že sú účelové.

“Spojené štáty využívajú zložitú vnútropolitickú situáciu v Čile na pokusy o zneváženie zahraničnej politiky našej krajiny,” povedal Riabkov. Čile otriasli v uplynulých dňoch najhoršie občianske nepokoje za celé desaťročia. Pôvodne študentský protest proti zvýšeniu cien cestovných lístkov v metre v metropole Santiago sa rýchlo vymkol spod kontroly a demonštrácie prerástli do násilností, ktoré si vyžiadali už najmenej 20 obetí na životoch. Protestujúci sa búria proti nerovnosti, nízkym platom, slabým dôchodkom, nedostatku možností na vzdelávanie či proti korupcii.

Čilská vláda v stredu oznámila, že vzhľadom na pokračujúce nepokoje nebude organizovať summit Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC) a klimatický summit OSN, ktoré boli naplánované v tejto krajine na november a december.