Politika Zahraničné

Rusko pozve Zelenského na oslavy 75. výročia víťazstva nad nacizmom

Rusko pozve ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na oslavy 75. výročia víťazstva nad nacizmom. Zdroj: TASR/ AP Photo/Riccardo Pareggiani

MOSKVA – Rusko pozve ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na oslavy 75. výročia víťazstva nad nacizmom v druhej svetovej vojne, ktoré sa uskutočnia 9. mája 2020 v Moskve. Novinárom to v piatok oznámil kremeľský pobočník Jurij Ušakov, ktorého citovala tlačová agentúra TASS.

 

Podľa jeho slov medzitým potvrdilo svoju účasť na danom spomienkovom podujatí 17 hláv štátov. “Očakáva sa, že pôjde o veľkú medzinárodnú udalosť venovanú pamätnému výročiu, ktoré je významné pre nás i pre všetkých,” dodal Ušakov.

Medzi potvrdenými účastníkmi sú lídri Indie, Kuby, Francúzska, Česka, Venezuely, Bieloruska, Arménska, Bulharska a Srbska, ako aj lídri mnohých členských krajín Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ). Americký prezident Donald Trump zatiaľ na pozvanie Moskvy oficiálne neodpovedal.

Ušakov 16. augusta oznámil, že Rusko poslalo šéfovi Bieleho domu pozvánku na oslavy 75. výročia víťazstva nad nacizmom. Ruský prezident Vladimir Putin pozval Trumpa na budúcoročné oslavy Dňa víťazstva nad nacizmom na júnovom summite skupiny G20 v japonskej Osake. Trump podľa kremeľských zdrojov reagoval na túto iniciatívu “veľmi pozitívne”.