Politika Zahraničné

Rusko porušilo ľudské práva Navaľného, rozhodol Európsky súd pre ľudské práva

ESĽP rozhodol, že Rusko porušilo ľudské práva Navaľného. Zdroj: SITA/AP

ŠTRASBURG – Rusko porušilo ľudské práva bojovníka proti korupcii Alexeja Navaľného, popredného oponenta ruského prezidenta Vladimira Putina, tým, že ho v roku 2014 dlhodobo zadržiavalo v domácom väzení. Podľa tlačovej agentúry AFP o tom v utorok rozhodol Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu.

 

“Opatrenia, ktoré voči nemu uplatnili, vrátane prísneho obmedzenia komunikácie, neboli úmerné obvineniam, ktorým čelil. Bolo taktiež zrejmé, že s ním zaobchádzali takýmto spôsobom s cieľom izolovať ho od verejných aktivít,” oznámil ESĽP vo verdikte s tým, že Rusko porušilo Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd.

Navaľnyj rozhodnutie súdu privítal. “Som si istý, že toto rozhodnutie bude mať významné dôsledky pre tých, ktorí sú v Rusku neustále vystavovaní takémuto bezpráviu,” napísal Navaľnyj na Instagrame, pričom výsledok označil za “víťazstvo”.

Navaľnyj (42) mal v úmysle kandidovať v minuloročných prezidentských voľbách, ale ústredná volebná komisia ho vzhľadom na podmienečné tresty väzenia v dvoch súdnych kauzách nezaregistrovala ako kandidáta. Súdne procesy s Navaľným a rozsudky, ktoré v nich padli, považuje časť ruskej verejnosti za politicky motivované.

Ide už o druhý prípad, keď ESĽP skritizoval Ruskú federáciu ohľadom Navaľného. Rusko musí na základe rozhodnutia ESĽP vyplatiť Navaľnému odškodné vo výške 20.000 eur a ďalších 2665 eur ako náhradu za výdavky.

ESĽP už vlani v novembri skritizoval Rusko za sériu zatknutí Navaľného v rokoch 2012-14, čím došlo k porušeniu jeho práva na bezpečnosť, spravodlivý proces a zhromažďovanie.

Navaľnyj strávil v domácom väzení väčšinu roka 2014 po tom, ako ho spolu s jeho bratom Olegom obvinili z prania špinavých peňazí. Oboch uznali za vinných v decembri 2014, pričom Alexej Navaľnyj dostal podmienečný trest a jeho brata poslali do väzenia, pripomína AFP. Obaja obvinenia odmietajú ako politicky motivované.

Utorkový verdikt zároveň prichádza v čase, keď vyvstávajú otázky, či Rusko zostane členom Rady Európy, pod ktorú ESĽP spadá. Po ruskej anexii Krymu od Ukrajiny v roku 2014 Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PZ RE) odoprelo ruskej delegácii možnosť hlasovania a ďalšie práva. Moskva v reakcii prerušila svoje ročné dotácie pre ESĽP vo výške 33 miliónov eur, čo predstavuje sedem percent rozpočtu inštitúcie, a prestala sa zúčastňovať na rokovaniach PZ RE.

Rusko nesúhlasí s verdiktom

Kremeľ “nemôže súhlasiť” s utorkovým rozhodnutím Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu, ktorý vyhlásil, že Rusko v roku 2014 porušilo ľudské práva bojovníka proti korupcii Alexeja Navaľného, popredného oponenta ruského prezidenta Vladimira Putina.

“Je to dosť neočakávané. Naozaj s tým nemôžeme súhlasiť. Máme však ministerstvo spravodlivosti, ktorého výsadou je zaoberať sa týmito záležitosťami,” uviedol kremeľský hovorca Dmitrij Peskov, ktorého cituje tlačová agentúra AFP.

ESĽP rozhodol, že k porušeniu Navaľného práv došlo jeho dlhodobým zadržiavaním v domácom väzení. “Opatrenia, ktoré voči nemu uplatnili, vrátane prísneho obmedzenia komunikácie, neboli úmerné obvineniam, ktorým čelil. Je tiež zrejmé, že s ním takto zaobchádzali s cieľom izolovať ho od verejných aktivít,” oznámil súd.

Navaľnyj rozhodnutie súdu privítal. “Gratulujem nášmu tímu právnikov a všetkým čestným ľuďom, ktorí nás podporujú. Som si istý, že toto rozhodnutie bude mať významné dôsledky pre tých, ktorí sú v Rusku neustále vystavovaní podobnému bezpráviu,” napísal Navaľnyj na Instagrame, pričom výsledok označil za “víťazstvo”.