Politika Zahraničné

Rusko plánuje zjednodušiť získanie ruského občianstva všetkým Ukrajincom. Putin pripustil možnosť stretnutia sa so Zelenským

Zdroj: TASR / AP

MOSKVA – Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu oznámil, že Moskva uvažuje nad zjednodušením postupu pri získaní ruského občianstva pre všetkých Ukrajincov, informovala agentúra AFP. Rusko sa minulý týždeň rozhodlo udeliť ruské pasy obyvateľom východoukrajinských povstaleckých oblastí v zrýchlenom procese, čo podľa AFP spôsobilo v Kyjeve pobúrenie.

 

“Uvažujeme pri udeľovaní občianstva o zjednodušenom procese pre všetkých občanov Ukrajiny, nielen pre obyvateľov Doneckej ľudovej republiky (DĽR) a Luhanskej ľudovej republike (LĽR),” povedal Putin na tlačovej konferencii v Pekingu a spomenul pritom separatistické oblasti na východe Ukrajiny, v ktorých vládnu povstalci podporovaní Moskvou.

Ruský prezident na tlačovej konferencii takisto oznámil, že Rusko nezvýši produkciu ropy bezprostredne po tom, ako USA 2. mája zrušia výnimku v zákaze dovozu iránskej ropy. Cieľom zrušenia výnimky je znížiť vývoz iránskej ropy na nulu.

Rusko je podľa Putina v oblasti dodávok ropy pripravené vyhovieť požiadavkám všetkých svojich partnerov na celom svete. Washington v novembri 2018 udelil výnimku ôsmim krajinám vrátane Číny, Turecka a Južnej Kórey. Prezident Putin sa v Pekingu zúčastňuje na fóre o čínskej iniciatíve tzv. Novej hodvábnej cesty.

Možné stretnutie so Zelenským

Následne ruský prezident pripustil možnosť stretnutia sa s novozvoleným ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. To naznačuje, že Moskva chce zlepšiť vzťahy medzi oboma krajinami, napísala tlačová agentúra AP.

V prípade stretnutia by podľa Putina mali hovoriť o tom, ako ukončiť konflikt Kyjeva s proruskými separatistami na juhovýchode Ukrajiny. “Ak by sme niekedy mali stretnutie a začali rokovania – čo nevylučujem, potom by sme v prvom rade mali hovoriť o tom, ako ukončiť konflikt na juhovýchode Ukrajiny,” povedal Putin v Pekingu.

Vzťahy Ruska a Ukrajiny sa vyostrili po tom, ako Moskva v roku 2014 anektovala Krymský polostrov. Komik Volodymyr Zelenskyj sa stal víťazom prezidentských volieb na Ukrajine, ktorých druhé kolo sa konalo v nedeľu 21. apríla.