Politika Zahraničné

Rusko obvinilo USA z ohrozenia prímeria v sýrskej provincii Idlib

Ilustračné foto - Zdroj: SITA(Syrian Civil Defense White Helmets via AP

MOSKVA – Rusko v nedeľu obvinilo Spojené štáty, že svojím sobotňajším náletom na zhromaždenie džihádistických veliteľov v sýrskej provincii Idlib ohrozili krehké prímerie, ktoré tam platí od soboty rána. Podľa agentúry TASS ruské Centrum pre zmierenie bojujúcich strán v Sýrii poukázalo aj na to, že Spojené štáty podnikli svoj nálet bez toho, aby o ňom vopred informovali Rusko či Turecko – “kľúčové mocnosti v boji proti terorizmu”, ktoré v oblasti Idlibu majú dislokované svoje jednotky.

Spojené štáty v sobotu večer potvrdili, že ich sily zaútočili  na vodcov skupiny napojenej na medzinárodnú teroristickú sieť al-Káida. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na Centrálne velenie armády USA (USCENTCOM).

Útok severne od mesta Idlib sa zameral na lídrov skupiny, ktorú Pentagón nazýva al-Káida v Sýrii (AQS) a obviňuje ju z “útokov ohrozujúcich občanov USA, našich partnerov a nevinných civilistov”, uviedol vo vyhlásení bez ďalších podrobností hovorca USCENTCOM podplukovník Earl Brown.

Podľa Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) pri útoku prišlo o život najmenej 40 džihádistov. Ruské Centrum pre zmierenie bojujúcich strán v Sýrii uviedlo, že nálet si vyžiadal veľa obetí na životoch a veľké materiálne škody. Dohodu o “jednostrannom prímerí zo strany sýrskych vládnych síl v deeskalačnej zóne v Idlibe, od 06.00 h 31. augusta”, oznámilo v piatok ruské Centrum pre zmierenie bojujúcich strán v Sýrii.

Najnovšie vyhlásené prímerie si dalo za cieľ “stabilizovať situáciu” v Idlibe, uvádzalo sa vo vyhlásení, ktoré vyzýva protivládnych bojovníkov, aby “upustili od ozbrojených provokácií a pridali sa k mierovému procesu”. Sýrska armáda dodala, že si vyhradzuje právo reagovať na porušenie dohody zo strany džihádistov alebo ich spojencov. Pokiaľ ide o prímerie, od 1. augusta ide už o druhú takúto dohodu medzi armádou sýrskeho prezidenta Bašára Asada a džihádistami. V provincii Idlib žijú asi tri milióny ľudí, pričom asi polovica z nich sú presídlenci z iných častí Sýrie.