Politika Zahraničné

Rusko obvinilo Kosovo zo stupňovania etnického napätia

Na archívnej snímke kosovský prezident Hashim Thaci (uprostred) pózuje s členmi kosovských bezpečnostných síl v Prištine 13. decembra 2018. Zdroj: TASR/AP

MOSKVA/PRIŠTINA – Ruský diplomat Michail Krasnoščekov, jeden z dvoch členov Misie OSN v Kosove (UNMIK), ktorých tam v utorok zadržala polícia, je už na slobode. Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na vyhlásenie UNMIK.

 

Podľa agentúry DPA, ktorá sa odvolala na srbské médiá, kosovskí policajti oboch členov UNMIK zbili. Podľa agentúry AP ich museli v dôsledku zranení hospitalizovať.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí predtým obvinilo Kosovo zo stupňovania etnického napätia so Srbskom po tom, ako kosovská polícia vstúpila do prevažne Srbmi obývanej časti Kosova. Informovala o tom agentúra AP.

Kosovo “vyprovokovalo” Srbsko tým, že do Srbmi obývaných oblastí tejto bývalej srbskej provincie vyslalo svoje policajné jednotky, uviedla vo vyhlásení hovorkyňa moskovskej diplomacie Marija Zacharovová. Dodala, že “cieľom je vyvolať strach u nealbánskeho obyvateľstva” a “tieto oblasti násilím ovládnuť”.

Incident podľa nej zničil pokrok, ktorý sa v zmierení medzi Srbskom a Kosovom už dosiahol.

Kosovský prezident Hashim Thaci odsúdil “populistické” vyhrážky Srbska, ktoré uviedlo do pohotovosti svoje ozbrojené zložky. Medzi zatknutými podozrivými počas zásahu v severnom Kosove sú podľa neho “Albánci, Srbi, Bosniaci a aj jeden Rus”. Ten podľa Thaciho slov chcel “pod diplomatickým rúškom” zabrániť policajnej operácii.

Špeciálne jednotky kosovskej polície podnikli v utorok ráno v okolí etnicky rozdeleného mesta Mitrovica ležiaceho na severe Kosova operáciu zameranú proti “organizovanému zločinu”. Pri zásahu utrpeli zranenia dvaja policajti. Na mieste zadržali viac ako 20 ľudí a došlo tam aj k streľbe.

Srbsko označilo túto kosovskú policajnú operáciu za ohrozenie mieru. Prezident Aleksandar Vučič nariadil v tejto súvislosti pre jednotky rozmiestnené pri hraniciach s Kosovom plnú bojovú pohotovosť.

Kosovský prezident Thaci ešte skôr na Facebooku napísal, že policajná operácia nie je zameraná na etnickú príslušnosť.

Kosovo po jednostrannom vyhlásení svojej nezávislosti od Srbska v roku 2008 získalo podporu Spojených štátov a väčšiny členských krajín Európskej únie. Srbsko ani jeho spojenci Rusko a Čína však suverenitu Kosova neuznali.

Kontrolu nad Kosovom stratilo Srbsko po vojenskej intervencii aliancie NATO v roku 1999.