Spoločnosť Zahraničné

Rusko dalo zelenú ďalšiemu preskúmaniu trosiek havarovaného poľského špeciálu

Zdroj: TASR/Martin Baumann

MOSKVA – Ruskí a poľskí vyšetrovatelia opakovane preskúmajú vrak poľského prezidentského špeciálu, v troskách ktorého zahynul v apríli 2010 vtedajší najvyšší poľský predstaviteľ Lech Kaczyňski s manželkou a všetkých ďalších vyše 90 ľudí na palube.

Ako informovala vo štvrtok v Moskve hovorkyňa Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie (SK RF) Svetlana Petrenková, ruská strana vyhovela žiadosti poľských orgánov a opätovne preskúma v prítomnosti poľských expertov v dňoch 3.-7. septembra vecné dôkazy, trosky lietadla typu Tu-154M v Smolensku. Výsledky skúmania expertov a kriminalistických znalcov SK RF ruská strana v súlade s platnými predpismi postúpi poľským orgánom, uviedli tamojšie médiá.

Príčiny havárie z 10. apríla 2010 vyšetrovali nezávisle na sebe obe krajiny. Ani jedno z doteraz uzavretých vyšetrovaní však neviedlo k potvrdeniu v Poľsku neustále diskutovanej tézy o útoku na prezidentský špeciál, ale k poznaniu o zlyhaní ľudského faktora, v jednom prípade s dôrazom na konanie členov posádky stroja a v druhom s akcentovaním postupu dispečerov letovej prevádzky na smolenskom letisku. Po výmene vládnucej garnitúry vo Varšave však došlo k opätovnému obnoveniu vyšetrovania kauzy.

Havarovaný stroj prepravoval poľský prezidentský pár – Lecha a Mariu Kaczyňských – a ďalších príslušníkov poľskej elity do Smolenska, kde si v neďalekej Katyni mali uctiť pamiatku tisícov zajatých poľských dôstojníkov, ktorých počas druhej svetovej vojny zavraždili príslušníci sovietskych bezpečnostných zložiek. Lietadlo sa však zrútilo pri pokuse o pristátie na letisku Smolensk-Severnyj. O život prišlo všetkých 96 ľudí na palube.