Zahraničné

Rusko a Ukrajina uskutočnili výmenu 70 zadržiavaných osôb

Vladimir Putin - Zdroj: TASR/Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

MOSKVA – Rusko a Ukrajina si v sobotu navzájom vymenili celkovo 70 zadržiavaných osôb. Z Moskvy a Kyjeva vzlietli lietadlá s väzňami určenými na výmenu. Na palube každého z nich sa nachádza 35 ľudí. Informovala o tom agentúra TASS.

Na palube lietadla smerujúceho do Kyjeva je i 24 ukrajinských námorníkov zadržaných vlani v novembri po incidente v Kerčskom prielive, ako aj režisér Oleh Sencov. Jemu a ďalším desiatim osobám udelil milosť ruský prezident Vladimir Putin.

Do Ruska sa vracia redaktor agentúry RIA Novosti-Ukrajina Kirill Vyšinskij, ktorého koncom augusta prepustili z ukrajinskej väzby. Na palube ruského lietadla je aj 16 osôb, ktorým udelil milosť ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Putin vo štvrtok označil rozsiahlu výmenu zadržiavaných osôb za prvý významný krok k normalizácii vzťahov medzi Ruskom a Ukrajinou, ku ktorému došlo po tom, čo na post ukrajinského prezidenta nastúpil Volodymyr Zelenskyj. Ide o prvú veľkú výmenu zadržiavaných osôb medzi oboma krajinami od začiatku konfliktu na východe Ukrajiny v roku 2014.