Politika Zahraničné

Rusko a Irán obvinili Spojené štáty z vytvárania napätia na Blízkom východe

Sergej Lavrov - Zdroj: SITA/AP/Pavel Golovkin

MOSKVA – Moskva a Teherán obvinili v pondelok Spojené štáty z vytvárania napätia na Blízkom východe, pričom Rusko privítalo snahu Francúzska zachrániť jadrovú dohodu s Iránom.

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf odsúdil najnovšie kroky Washingtonu v Sýrii počas svojej návštevy Moskvy, kde sa stretol so svojím rezortným partnerom Sergejom Lavrovom. Napísala o tom agentúra AFP. Americké jednotky počas uplynulého víkendu podnikli na severozápade Sýrie letecké útoky na zhromaždenie džihádistických veliteľov. Podľa Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva pri útoku prišlo o život najmenej 40 džihádistov.

“Irán spolu s Ruskom a Tureckom zaistil v Sýrii relatívne bezpečie a pokoj. Spojené štáty však v Sýrii východne od Eufratu vytvárajú novú nestabilnú situáciu, a to aj prostredníctvom krokov, ktoré podnikli v Idlibe,” povedal Zaríf prítomným médiám po rozhovoroch s Lavrovom. Moskva uviedla, že Američania zaútočili v sýrskej provincii Idlib bez toho, aby o údere vopred informovali Rusko či Turecko, čím podľa nej ohrozili krehké prímerie.

Sergej Lavrov a Mohammad Džavád Zaríf – Zdroj: SITA/AP/Pavel Golovkin

Lavrov Washington obvinil zo snahy o “provokáciu” Teheránu po tom, ako USA vlani odstúpili od medzinárodnej dohody o obmedzení jeho jadrového programu. “Naši americkí partneri sa otvorene snažia Irán vyprovokovať s podporou niektorých svojich regionálnych spojencov,” povedal.

Pochvala do Francúzska

Lavrov zároveň ocenil snahu Francúzska prelomiť patovú situáciu medzi týmito krajinami, ako aj presvedčiť Spojené štáty, aby Iránu ponúkli isté zmiernenie sankcií, ktoré uvalili na islamskú republiku. “Dúfame, že táto iniciatíva francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona prinesie ovocie,” povedal novinárom.

Zaríf taktiež varoval, že Irán bude pokračovať v odstupovaní od svojich záväzkov vyplývajúcich z jadrovej dohody, ak Európa neochráni Teherán pred americkými sankciami. Irán tento rok pozastavil plnenie záväzkov zo spomínanej dohody po tom, ako od nej ešte vlani odstúpili Spojené štáty. Tie zároveň obnovili sankcie voči Teheránu, ktoré tento rok ešte sprísnili, čo viedlo k stupňovaniu napätia medzi oboma krajinami.