Politika Zahraničné

Ruské weby a sociálne siete budú na Ukrajine zablokované ďalšie tri roky

Na čiernej listine sa vtedy ocitla aj najpopulárnejšia sociálna sieť na Ukrajine VKontakte, ktorú podľa prieskumov využívalo približne 12 miliónov Ukrajincov. Ilustračná foto: pixabay

KYJEV – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol do platnosti rozhodnutie Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO) o predĺžení zákazu fungovania ruských webov a sociálnych sietí na Ukrajine o ďalšie tri roky. V piatok o tom informovala agentúra Ukrinform.

 

Toto nariadenie na Ukrajine platilo od roku 2017. Vtedajší prezident Petro Porošenko nariadenie o blokovaní ruských webov a sociálnych sietí zdôvodnil bezpečnostnými dôvodmi.

Na čiernej listine sa vtedy ocitla aj najpopulárnejšia sociálna sieť na Ukrajine VKontakte, ktorú podľa prieskumov využívalo približne 12 miliónov Ukrajincov. Na sieti Odnoklassniki bolo v čase vydania zákazu registrovaných asi 50 percent používateľov sociálnych sietí na Ukrajine. Porošenkovo nariadenie sa týkalo aj spoločnosti Yandex a služby Mail.ru.

Porošenko pred tromi rokmi spoluobčanom odporučil, aby sa presunuli na Facebook, Instagram či Twitter.

Začiatkom apríla tohto roku Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU) zaslala RNBO návrh na predĺženie sankcií o ďalšie tri roky.

Tajná služba SBU vysvetlila svoju iniciatívu potrebou zaistiť bezpečnosť štátu.

RNBO návrh schválila minulú stredu a následne ho zaslala ukrajinskému prezidentovi na zváženie a konečné schválenie.

Zároveň 13. mája ukrajinský parlament prijal uznesenie, v ktorom žiada predĺženie sankcií voči ruským internetovým spoločnostiam.