Zahraničné Politika

Ruské a turecké jednotky uskutočnili tretiu spoločnú hliadku

Na snímke turecké armádne vozidlá prichádzajú pred treťou spoločnou hliadkovacou misiou neďaleko tureckého mesta Idil na turecko-sýrskej hranici 8. novembra 2019. Zdroj: TASR/AP

ISTANBUL/MOSKVA – Na severe Sýrie sa v piatok uskutočnila v poradí už tretia spoločná hliadkovacia misia tureckých a ruských síl. Spoločné hliadky sú súčasťou rusko-tureckej dohody o stiahnutí kurdských bojovníkov z pásma pri turecko-sýrskych hraniciach. S odvolaním sa na vyhlásenie tureckého ministerstva obrany o tom informovala agentúra AP.

 

Turecký rezort obrany uviedol, že jednotky v piatok hliadkovali v oblasti medzi mestami Kámišlí a Dérika Hemko, ktoré sa nachádzajú na východ od rieky Eufrat. Vo vyhlásení sa ďalej uvádza, že hliadkam v ich misii pomáhali drony.

Kurdským silám na základe dohody, ktorú 22. októbra dosiahli v ruskom letovisku Soči ruský prezident Vladimir Putin a jeho turecký náprotivok Recep Tayyip Erdogan, poskytli koncom októbra 150-hodinovú lehotu na stiahnutie sa z nárazníkovej zóny širokej 30 kilometrov.

Na základe tejto dohody a ďalšej dohody s USA, dosiahnutej niekoľko dní predtým, Turecko zastavilo ofenzívu, ktorú začalo 9. októbra proti Oddielom ľudovej sebaobrany (YPG) sýrskych Kurdov, ktoré Ankara považuje za teroristickú skupinu.

Cieľom spoločných hliadok má byť overenie toho, či kurdské milície dodržiavajú svoje záväzky vo vzťahu k nárazníkovej zóne.

Turecko začalo na juhovýchode krajiny vojenskú operáciu proti PKK

Turecká armáda začala v piatok na juhovýchode krajiny vojenskú operáciu proti povstalcom zo Strany kurdských pracujúcich (PKK). S odvolaním sa na vyhlásenie tureckého ministerstva obrany o tom informovala agentúra DPA.

Operácia sa podľa ministerstva vzťahuje najmä na prevažne Kurdmi obývané mestá Diyarbakir, Muš a Bingöl s cieľom “neutralizovať” členov “separatistickej teroristickej skupiny”, čo je podľa DPA termín, ktorým Ankara označuje PKK.

Turecká armáda, ktorá na tento účel nasadila takmer 3000 svojich príslušníkov, chce podľa ministerstva taktiež kurdským militantom zabrániť v tom, aby si založili zimné tábory.

PKK totiž najmä v zimných mesiacoch využíva ako svoje útočisko vysokohorské oblasti, pričom svoje ústredie majú kurdskí povstalci v odľahlom pohorí Kandil na severe susedného Iraku.

Povstanie PKK za kurdskú nezávislosť a neskôr autonómiu v rámci Turecka, ktoré sa začalo v roku 1984, si vyžiadalo desaťtisíce obetí, pričom túto organizáciu považujú za teroristickú nielen Ankara, ale aj Spojené štáty a EÚ.