Politika Zahraničné

Ruská polícia vtrhla do centrály Fondu boja proti korupcii a opäť zadržala vodcu opozície Navaľného

Alexej Navaľnyj. Zdroj: TASR/AP Photo

MOSKVA – Ruská polícia vo štvrtok zadržala vodcu opozície Alexeja Navaľného a opäť podnikla raziu v moskovskom sídle nadácie Fond boja proti korupcii (FBK), ktorú politik pred rokmi založil. Podľa agentúry AFP o tom informovala Navaľného hovorkyňa Kira Jarmyšová.

Navaľnyj bol podľa nej “násilím zadržaný a odvedený preč“. Dodala, že politik nekládol odpor. Podľa právnika FBK Leonida Volkova policajti zasahujúci v sídle FBK poprelepovali objektívy na bezpečnostných kamerách a vyvalili dvere do viacerých kancelárií. V sídle FBK sa v čase začiatku razie nachádzalo asi 40 ľudí, keďže sa tam mala konať porada. Volkov uviedol, že krátko pred raziou bola zablokovaná banková karta vydaná k účtu, na ktorý prichádzali finančné dary pre FBK, napísal server Novaja gazeta.

Tento právnik neskôr informoval, že polícia prepustila nakrátko zaistených zamestnancov, ale zhabala im všetky laptopy. Ako pripomenula Novaja gazeta, ruskí vyšetrovatelia spustili v auguste vyšetrovanie v súvislosti s praním špinavých peňazí na účtoch Navaľného. Vyšetrovanie bolo zamerané na objasnenie jeho osobného imania.

Ilegálne peniaze

Vyšetrovatelia tvrdia, že zamestnanci FBK “dostali veľkú finančnú sumu od tretích strán, o ktorých vedeli, že sú ilegálne”. Objem údajne prepieraných peňazí na jednu miliardu rubľov (13,8 milióna eur). Spomínaná suma sa neskôr v procese vyšetrovania znížila na 75 miliónov rubľov.

Podľa Leonida Volkova šlo o dary pre FBK a na prezidentskú kampaň Navaľného. Spravodajský portál Vedomosti s odvolaním sa na vlastné zdroje vo štvrtok napísal, že dnešná razia sa koná v rámci vyšetrovania údajného prania špinavých peňazí, ale zadržanie Navaľného s tým nesúvisí.

Údajne zadržaný napokon nebol

Ruský opozičný politik a protikorupčný aktivista Alexej Navaľnyj vo štvrtok uviedol, že počas policajnej prehliadky v priestoroch nadácie Fond boja proti korupcii (FBK) nebol zadržaný. Informoval o tom spravodajský portál Novaja gazeta.

Podľa Navaľného ho “len (kvôli niečomu) násilím vyvliekli z kancelárie.” Potom sa do budovy vrátil, dodala Novaja gazeta s odvolaním sa na Navaľného oznámenie na sociálnej sieti Twitter.  Navaľného hovorkyňa Kira Jarmyšová predtým informovala, že politik bol zadržaný počas razie v moskovskom sídle FBK. Navaľnyj bol podľa nej “násilím zadržaný a odvedený preč”. Dodala, že politik nekládol odpor.

Zhabané laptopy

Podľa právnika FBK Leonida Volkova policajti zasahujúci v sídle FBK poprelepovali objektívy na bezpečnostných kamerách a vyvalili dvere do viacerých kancelárií. V sídle FBK sa v čase začiatku razie nachádzalo asi 40 ľudí, keďže sa tam mala konať porada.

Volkov uviedol, že krátko pred policajnou prehliadkou bola zablokovaná banková karta vydaná k účtu, na ktorý prichádzali finančné dary pre FBK, napísal server Novaja gazeta. Tento právnik neskôr informoval, že polícia prepustila nakrátko zaistených zamestnancov, ale zhabala im všetky laptopy.