Spoločnosť Zahraničné

Ruská nadácia chce od NYC odkúpiť sochu Theodora Roosevelta, ktorú majú odstrániť

Zdroj: TASR / AP

MOSKVA – Ruská nadácia Art Russe, ktorej šéfom je podnikateľ Andrej Filatov, predložila magistrátu mesta New York ponuku na odkúpenie sochy 26. amerického prezidenta Theodora Roosevelta, ktorá má byť miestnymi úradmi odstránená, a premiestniť ju do Petrohradu.

 

Filatov to vo štvrtok uviedol pre tlačovú agentúru TASS. Nadácia predtým oznámila, že je pripravená odkúpiť aj sochu Alexandra Baranova, ktorú majú takisto čoskoro odstrániť. Nachádza sa v meste Sitka na Aljaške. Baranov slúžil na prelome 18. a 19. storočia ako prvý gubernátor koloniálnych území Ruského impéria v Severnej Amerike. Nadácia tvrdí, že Theodore Roosevelt bol významným štátnikom, ktorého odkaz zanechal na Rusku “pozitívnu stopu”, a zachovanie jeho sochy má “kľúčový význam pre ďalšie generácie”.

Denník The New York Times napísal, že socha 26. prezidenta USA, nachádzajúca sa pred vstupom do Amerického prírodovedného múzea (AMNH) v New Yorku, bude odstránená, pretože magistrát odobril požiadavku vedenia múzea. Predstaviteľom AMNH podľa ich vyjadrenia prekáža “hierarchická kompozícia” pamätníka – zobrazuje Roosevelta na koni, popri ktorom na jednej strane kráča Afričan a na druhej Indián.

Baranovova socha v meste Sitka, ktoré do roku 1867 nieslo názov Novo-Archangeľsk, podľa aktivistov “zraňuje city domorodého obyvateľstva”.