Politika Zahraničné

Rumunská premiérka si počas návštevy Čiernej Hory pomýlila hlavné mestá

Viorica Dancila, Foto: SITA/AP Photo/Vadim Ghirda

PODGORICA – Rumunská premiérka Viorica Dancilaová zažila trápny moment počas návštevy Čiernej Hory, keď po stretnutí s tamojším náprotivkom Duškom Markovičom v Podgorici vyjadrila potešenie, že mohla zavítať do “Prištiny”. Spomenula tak hlavné mesto susedného Kosova, i keď Rumunsko doteraz neuznalo jednostranné odčlenenie tohto územia od Srbska, upozornila vo štvrtok agentúra APA.

Dancilaová v stredu na spoločnej tlačovej konferencii s Markovičom povedala, že je potešená svojou prítomnosťou “v Prištine”, čo sa oficiálna tlmočníčka snažila do určitej miery napraviť a v preklade uviedla správne “v Podgorici”. Omyl však neunikol rumunskej tlači a hovorca Dancilaovej Sociálnodemokratickej strany (PSD), ktorá inak nebýva naklonená sebakritike, vo štvrtok priznal “vážne diplomatické faux pas”. Strana tiež po niekoľkých hodinách stiahla zverejnený videozáznam z uvedenej tlačovej konferencie.

Dancilaová (54) je podľa APA v Rumunsku považovaná jednak za neskúsenú političku a jednak za “bábku” predsedu vládnucej PSD Livia Dragneu, ktorý v súlade s platnou legislatívou nemôže byť premiérom, keďže bol odsúdený za podvod. Do podobnej situácie sa dostala už v júni, keď jej počas návštevy estónskeho premiéra Jüriho Ratasa vypadlo z pamäti jeho meno pred zapnutými kamerami.

V máji sa zase zachovala nezdvorilo k inému hosťovi – chorvátskemu kolegovi Andrejovi Plenkovičovi -, keď počas jeho vítania nevyčkala, kým zaznie hymna jeho krajiny. Ešte vlani označila Dancilaová ako vtedajšia europoslankyňa v rozhovore s istou novinárkou Irán a Pakistan za “štáty Európskej únie”, pripomenula APA.