Ostatné Top Zahraničné

Rukojemnícka dráma v Mali má tri obete: 80 ľudí pustili

BAMOKO – Malijské špeciálne jednotky vtrhli do luxusného hotela Radisson Blue v hlavnom meste Bamako, na ktorý dnes ráno zaútočili džihádistickí ozbrojenci a zajali tam približne 170 rukojemníkov z radov hosťov a zamestnancov.

Z područia teroristov sa podarilo dostať 80 zadržiavaných osôb. Prepustení boli tí, ktorí vedeli odrecitovať verše z Koránu, píše agentúra Reuters. Ozbrojenci však zabili najmenej troch ľudí. Podľa očitých svedkov sa útočníci priviezli k hotelu v autách s diplomatickým označením a boli maskovaní. Na budovu zaútočili strelnými zbraňami a ručnými granátmi. Ich počet svedkovia kvôli neprehľadnosti situácie odhadli na päť až 13.

Útočníci po vtrhnutí do budovy začali strieľať za pokriku “Alláhu Akbar”, čo v arabčine znamená “Alah je veľký”.Na scéne okrem špeciálnych jednotiek zasahujú aj policajti, vojaci a niekoľko členov mierovej misie OSN. Podľa stanice BBC odvolávajúcej sa na francúzske vládne zdroje boli v hoteli aj francúzski občania. Hosťom inkriminovaného hotela bol aj známy guinejský hudobník Sekouba Bambino.

Medzi hosťami hotela bolo aj šesť zamestnancov leteckej spoločnosti Turkish Airlines, 12 zamestnancov leteckej spoločnosti Air France, 20 indických a desať čínskych občanov, ako aj päť pracovníkov OSN. Hotel sa nachádza západne od centra mesta v štvrti, v ktorej sídlia ministerstvá a ambasády a je často navštevovaný cudzincami. Malijský prezident Ibrahim Boubacar Keita v dôsledku udalostí prerušil svoju účasť na regionálnom summite v Čade. V auguste došlo v Mali k podobnej udalosti, keď podozriví islamistickí ozbrojenci počas hotelovej rukojemníckej drámy v meste Sevare zavraždili 13 osôb.