Presskové správy Top

RTVS si pripomenie udalosti februára 1948 filmovou premiérou

BRATISLAVA – Verejnoprávny Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) sa pripája svojím vysielaním k mnohým inštitúciám, ktoré svoj tohtoročný program venovali tzv. „osmičkovému roku“. Viaceré kultúrne, spoločenské aj vzdelávacie podujatia tento rok verejnosti pripomenú 100. výročie vzniku prvého štátu Čechov a Slovákov – Československa, ale aj roky 1938, 1948 a 1968.

Práve februárovým udalostiam z roku 1948 bude vo štvrtok 22. februára venované podujatie v sídle RTVS – Slovenského rozhlasu na Mýtnej ulici 1 v Bratislave. V tzv. obrátenej rozhlasovej pyramíde sa uskutoční akcia Osmičková pyramída. Informovala o tom hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.

Vstup voľný

Verejné podujatie, na ktoré je voľný vstup, sa začne o 17:00 v Malom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu bratislavskou premiérou filmu českého režiséra Pavla Palečka – Krištáľový fantóm.

„Ide o voľné pokračovanie dokumentu o komunistickom prokurátorovi Karlovi Vašovi. Opisuje príbeh jeho dcéry Galiny a Milana Píku, syna generála Heliodora Píku, prvej obete komunistických justičných vrážd v 50. rokoch a najznámejšej obete Karla Vaša,“ priblížila dokumentárny film v tlačovej správe Rusnáková.

Príde aj režisér a general Píka

Avizovala, že na štvrtkovom premietaní sa zúčastní režisér Pavel Paleček spolu s generálom Milanom Píkom. Podľa režiséra sa história vzniku dokumentu začala na premiére jeho prvého filmu v Bratislave.

„Dcéra Karla Vaša nás vtedy poprosila, aby sme tam prečítali jej ospravedlnenie všetkým obetiam jej otca. Večer po premiére jej Milan Píka zavolal na mobil. V ten moment sa začal príbeh, ktorý je druhým dielom filmu o človeku, ktorý zničil tisíce životov a ktorého dcéra sa dodnes vyrovnáva s tým, že jej otec je zločinec. Podobne ako Milan Píka sa nikdy nezmieri s tým, že jeho otec bol nespravodlivo popravený,“ cituje tlačová správa režiséra Palečka.

Po premiére diskusia

Po premiére filmu bude nasledovať diskusia na tému „Čo zostalo po Víťaznom februári“ o dôsledkoch komunistického prevratu a vyrovnaní sa s nimi. Zúčastnia sa na nej politickí väzni z 50. rokov, historik Jerguš Sivoš a Pavel Paleček. Program vyvrcholí otvorením výstavy „Nenechali sa zlomiť“ pozostávajúca z portrétov 15 politických väzňov a ľudí prenasledovaných komunistickým režimom v 50. rokoch.

Snímky ľudí, ktorí sa nepoddali ani najťažším perzekúciám, vytvorila fotografka Katarína Ácel-Gáliková. Vznikli ako súčasť knihy, ktorú na túto tému pripravuje redaktorka RTVS Soňa Gyarfašová. Vyjsť by mala koncom roka.

Dokument Krištáľový fantóm uvedie Dvojka v televíznej premiére v deň výročia udalostí 1948 v nedeľu 25. februára o 14:00, dodala hovorkyňa RTVS.

Foto: YouTube/RTVSOfficial, Video: YouTube/RTVSOfficial