Domáce

Rozprávkovú noc v knižnici zažijú tisíce slovenských detí

Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

BRATISLAVA – Rozprávkovú noc plnú zábavných aktivít vo viac ako 230 verejných a školských knižniciach strávi v piatok takmer 9900 slovenských detí. Stane sa tak v rámci 14. ročníka Noci s Andersenom, celoslovenského podujatia, ktorého cieľom je podpora čítania detí.

 

 “Čítanie kníh v detskom veku rozvíja nielen predstavivosť a fantáziu detí, ale zlepšuje aj ich vyjadrovacie schopnosti a slovnú zásobu. Príbehy v knihách prinášajú deťom vhodné vzory správania a riešenia problémov, ktoré neskôr uplatnia vo svojom živote,” uvádza Helena Mlejová, predsedníčka Spolku slovenských knihovníkov a knižníc, ktorý podujatie koordinuje od roku 2006. “Knihy deti učia, vychovávajú, citovo ich obohacujú, rozosmievajú ich, prenikajú celou detskou dušou a z detí tak postupne vychovávajú lepších a vzdelanejších ľudí pre neskorší dospelý svet,” prízvukuje s tým, že knihy dnes majú silných konkurentov v počítačových hrách, internete alebo v pasívnom pozeraní televízie: “Tie však v deťoch postupne deformujú ich kreativitu a nepodporujú ich vlastnú predstavivosť – to dokážu jedine knihy.”

Do Noci s Andersenom sa každoročne zapájajú desiatky verejných a školských knižníc vo všetkých regiónoch Slovenska. V každej knižnici a škole bude program originálny a iný, ale všetky majú spoločné to, že na túto noc deti určite nezabudnú a zážitok z nej ich podporí v nadobudnutí pozitívneho vzťahu k čítaniu, ku knižniciam a zmysluplnému tráveniu voľného času. Knižnice navštívia primátori, starostovia, spisovatelia, herci, hudobníci, majstri ľudových remesiel a rôznych profesií, aby deťom čítali rozprávky spoločne s knihovníčkami a knihovníkmi. K programu na mnohých miestach patrí aj sadenie stromčekov “rozprávkovníkov”, ktorým deti spoločne zaželajú bohatú úrodu nových rozprávok a detských kníh.

Hlavným mediálnym partnerom podujatia je RTVS – Rádio Regina, ktoré bude v piatok opäť vysielať program so zaujímavými témami o čítaní a význame kníh, s celodenným vysielaním rozprávok a živými reportážami z knižníc. “Rádio Regina sa v tomto ročníku prvýkrát zapája aj ako miesto realizácie večerného programu a miesto nocovania pre deti z jednej bratislavskej základnej školy,” upozorňuje organizátor rozprávkovej noci na “spacích miestach”.

Noc s Andersenom prvýkrát zorganizovali dve knihovníčky Mirka Čápová a Hana Hanáčková v roku 2000 v Uherskom Hradišti, keď v ich knižnici prespalo 20 detí. Počas 18 rokov sa z pôvodne komorného podujatia stalo medzinárodné, do ktorého sa zapájajú knižnice nielen v ČR a SR, ale aj v Poľsku, Slovinsku, Chorvátsku, Srbsku, Bulharsku, Grécku, Veľkej Británii, Nemecku, Dánsku, Novom Zélande, Malte, Španielsku, Portugalsku, Švajčiarsku, Francúzsku, Taliansku.

Podujatie na podporu čítania detí sa koná vždy v piatok s dátumom blížiacim sa ku dňu narodenín dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena. Na Noci s Andersenom sa v predchádzajúcom roku vo všetkých krajinách spolu zúčastnilo viac ako 95.000 detí na viac ako 1600 zaregistrovaných “spacích miestach”. Slovensko je po Českej republike v poradí druhou krajinou s najvyšším počtom zapojených knižníc. V roku 2018 bolo na Slovensku zapojených 210 knižníc a škôl s celkovým počtom vyše 9000 nocujúcich detí.