Domáce Politika

Rozprava k Istanbulskému dohovoru ukončila štvrtý deň mimoriadnej schôdze parlamentu

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Rozprava k Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu, známemu aj ako Istanbulský dohovor, ukončila štvrtý deň mimoriadnej 58. schôdze Národnej rady SR (NR SR). Členovia zákonodarného orgánu majú rozhodnúť o tom, či vyslovia súhlas s týmto dohovorom. Očakáva sa, že parlament s dokumentom súhlas nevysloví. V uznesení dohovoru je taktiež napísané, že ide o medzinárodnú zmluvu, ktorá má prednosť pred zákonmi.

 

Istanbulský dohovor bol prijatý v Istanbule v roku 2011. Slovensko patrilo medzi prvé krajiny, ktorého zástupcovia ho vtedy podpísali a malo ho pôvodne ratifikovať ešte v roku 2013. Poslanci Národnej rady SR v novembri minulého roku schválili uznesenie namierené proti tomuto dohovoru.

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) 10. februára požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby udelila splnomocnencovi vlády SR možnosť stiahnuť podpis z ratifikačnej zmluvy dohovoru. Prezidentka premiérovi navrhla, aby sa vláda obrátila na Ústavný súd SR s tým, že bude rozhodnutie poslancov rešpektovať, pokiaľ o pristúpení alebo nepristúpení k Istanbulského dohovoru rozhodne ústavne predpísaným spôsobom.

Parlament dnes zároveň nehlasoval o návrhoch na skrátené legislatívne konanie k zavedeniu trinástych dôchodkov, zdvojnásobeniu prídavkov na deti a k zrušeniu diaľničných známok. Plénum totiž dvakrát po sebe nebolo uznášaniaschopné. Na prvom hlasovaní sa zúčastnilo len 68 poslancov. Okrem poslancov za Smer – sociálnu demokraciu, Slovenskú národnú stranu a Kotlebovcov – Ľudovej strany Naše Slovensko ĽSNS) hlasovali len nezaradení poslanci Peter Marček, Martina Šimkovičová a poslanec za Most-Híd Eduard Adamčík. Na druhom hlasovaní sa tiež zúčastnilo len 68 poslancov. Opoziční poslanci s výnimkou poslancov za ĽSNS sa na hlasovaní o skrátenom konaní nezúčastnili. Hlasovanie o uvedených bodoch programoch bude v utorok 25. februára o 10:00.