Domáce Spoločnosť Top

Rozmýšľate nad americkým vzdelávacím systémom? Je iný ako ten náš a poriadne vám siahne do vrecka

Ilustračná fotografia, Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Jedna krajina, množstvo študentov a viaceré možností výučby. To nie je sci-fi, ale realita na Slovensku. Okrem tradičných slovenských škôl si rodičia môžu aj u nás vybrať tie, ktoré ponúkajú iný študijný systém – napríklad britský, či americký. Aké sú rozdiely v ich prevádzkovaní a čo všetko sa môžu deti prostredníctvom amerického vyučovacieho systému naučiť? 

 

Je rok 1994 a v hlavnom meste Slovenska vzniká špeciálna škola pre deti diplomatov amerického veľvyslanectva, či deti zo slovenských medzinárodných rodín. QSI od jej začiatkov prevádzkuje Dan Blaho. V súčasnosti sa už škola nachádza v Šamoríne. Študujú v nej stovky žiakov z 35 krajín sveta. Zhruba tretina z nich pochádza zo Slovenska. Ďalšia pätina je z Ameriky.

Dôležitá kominukácia

V čom je vzdelávanie podľa amerického systému iné od toho, ktoré poznáme napríklad z British international school (britský vzdelávací systém)? Myslím si, že hlavným rozdielom medzi QSI a BIS je podiel zahraničných študentov. Máme oveľa väčšie percento medzinarodnych detí. Ďalším rozdielom, ktoré nám hovoria rodičia našich študentov, ktorí boli aj v BIS aj v QSI, je, že naši učitelia sa skutočne snažia budovať vzťahy medzi sebou a svojimi študentmi. Keď sa študenti cítia príjemne s učiteľom, majú výborný predpoklad k tomu, aby dosiahli svoj potenciál v triede. Vzťahy a komunikácia rozhodujúce pre úspech študentov,” vysvetlil Blaho. Rozdiel je aj v samotnom vzdelávaní oproti tomu tradičnému slovenskému – každý žiak ma rozdelený rozvrh podľa toho, na aký odbor sa zameral.

Niekoľkotisícové školné

Podľa riaditeľa je rozdiel oproti slovenskému vzdelávacom systéme v tom, že zastávajú filozofiu, ktorú nazývajú Mastery Learning. Učitelia so žiakmi preberajú učivo dovtedy, kým sa potrebný obsah nenaučia všetci žiaci v triede, prípadne na predmete. Robia veľa projektov, čím sa ich vzdelávací systém podobá skôr na naše vysokoškolské štúdium. Výučba niektorých predmetov sa síce podobá tej našej, pri väčšine sú ale rozdiely. Intenzívne a poctivo vyberajú učiteľov, ktorí sú vo svojom odbore “doma”. Rozdiel je aj v tom, že deti každý deň dovezie do školy autobus z presne určeného stanovišťa. 

Samotné vzdelávanie podľa amerického systému ale nie je lacná záležitosť. “Školné je približne 21-tisíc eur ročne a zahŕňajú všetky knihy, materiály, miestne školské výlety a bezplatné autobusové spojenie. Ponúkame štipendiá aj rodinám, ktoré si tieto poplatky nemôžu dovoliť. V súčasnosti približne 20% našich rodín má znížene školné,” vysvetľuje Dan Blaho.

Rôzne možnosti

QSI nie je jedinou medzinárodnou školou, ktorá sa nachádza v Bratislave. Z hľadiska výučby ide o britské a americké školy. Medzi tie, ktoré využívajú britský vzdelávací systém patria British International school Bratislava, Cambridge International School, English International School of Bratislava, Galileo School, Kings Schools International (KSI) Bratislava a LEAF Academy.

Naopak, medzi tie, ktoré využívajú americký vzdelávací systém, sa radia American Academy in Bratislava a LEAF Academy.

Ide o školy, v ktorých sa ročné školné pohybuje v rozmedzí od 5-tisíc až po vyše 21-tisíc eur. Okrem medzinárodne (aj lokálne) uznávaného dokladu o vzdelaní môžu dať vášmu dieťaťu aj dobré základy pre budúce štúdium v zahraničí. Napriek tomu, že vo svojich radoch majú zahraničných žiakov, o to, aby ich dieťa dostalo vzdelanie v americkom či anglickom štýle, prejavuje záujem aj nemálo Slovákov.

Mohlo by vás zaujímať