Domáce Politika Parlamentné voľby Top Rozhovory

ROZHOVOR Štefan Harabin o politickej budúcnosti: Som antisystémový a som na to hrdý

Štefan Harabin pripúšťa svoju budúcnosť v politike. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Kritizuje Smer-SD ale aj liberálov. Skúšal sa dostať do prezidentského paláca a aj keď mu to nevyšlo, označil sa za víťaza. V povedomí verejnosti je už desiatky rokov a odísť sa nechystá. Naopak, pred časom priznal svoju ambíciu byť lídrom niektorej zo strán vo voľbách 2020. Na otázky ohľadne vzťahov s ĽSNS, ale aj zákona, ktorý kvôli nemu pripravuje Most-Híd, odpovedal pre Glob.sk sudca Najvyššieho súdu a bývalý minister spravodlivosti ŠTEFAN HARABIN (62). 

 

Už o dva týždne sa vrátite do talára sudcu Najvyššieho súdu. Cítite sa byť politicky nezávislý? Predsa len otvorene kritizujete Progresívne Slovensko, ale aj Smer-SD.

– Samozrejme, že sa cítim nezávislý. To, že ako občan sa vyjadrujem k nečinnosti politikov, respektíve poukazujem na snahu niektorých strán presadzovať  extrémistické vízie smerovania Slovenska, nepovažujem za problém.

Po prezidentských voľbách mnoho politológov aj široká verejnosť komentovala, že sa neviete preniesť cez prehru. Ako vnímate svoj neúspech s odstupom času? Postupovali by ste dnes už inak?

– Z  hľadiska dosiahnutého počtu hlasov sa určite nejedná o neúspech. Nedosiahol som ale absolútne víťazstvo, výhru vo voľbách. To je fakt.  Myslíte, že keď poukážem na to, že volebný proces nebol ukončený, že to sa Harabin nevie preniesť cez prehru? Iba som žiadal dodržať zákon. Ako občan som poukázal na  skutočnosť, že mohlo dôjsť k volebným podvodom prostredníctvom tzv. cestujúcich voličov. A aby bol volebný proces ukončený, Ústavný súd sa mal vyjadriť či už pozitívne alebo negatívne. Lenže Ústavný súd sa nevyjadril nijako. To znamená, že volebný proces nebol ukončený a pani Čaputová bola inaugurovaná v rozpore s právom. To je všetko. Vy, keby ste mali silné podozrenia z možného falšovania volieb podporené stanoviskom člena volebnej komisie, nedali by ste podnet na Ústavný súd? Ak nie, tak potom túto krajinu nič dobré nečaká. Na právo a spravodlivosť nesmieme nikdy rezignovať.

Harabin pred novinármi počas volebnej noci. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Po vašej poslednej tlačovej besede vás kritizoval aj Béla Bugár. Nepáči sa mu, že by ste podľa momentálne platných zákonov mohli pred budúcoročnými voľbami len prerušiť výkon sudcu Najvyššieho súdu a kandidovali by ste ako líder nejakej kandidátky. Most-Híd kvôli vám predkladá aj návrh zákona, ktorý by vám zabránil ponechať si aj talár aj byť aktívnym v politike. Ako vnímate takýto návrh? Je podľa vás v súlade s ústavou?

– Pozrite sa. Béla Bugár tým iba opätovne potvrdil, že on už do politiky nepatrí. Je tam 30 rokov. Nemá čo priniesť. Je opotrebovaný. Miesto toho, aby sa staral o horiace rušne, ktoré spadajú pod jeho ministra, alebo sa staral o to, aby firmy pri výstavbe meškajúcich diaľnic nekontaminovali pôdu a vodu, čo je mimochodom naša najcennejšia prírodná surovina, tak tu ide kvôli jednému človeku pripravovať akýsi zákon. Zákon o Harabinovi. Veď je na smiech už aj maďarsky hovoriacim voličom. Drží sa tam zubami nechtami. Ale zase, čím iným by sa živil. Veď nič nevie. Po tejto stránke ho chápem.

Keby jeho návrh prešiel, museli by ste si tak vybrať – politika, alebo výkon sudcu. Čo by ste si vybrali?

– To ani nekomentujem. Asi sa ma veľmi boja, ak chcú prijímať zákon kvôli jednému človeku. Opakujem, je to na smiech. Na druhej strane to znamená, že som na dobrej ceste.

Ponuky už dostal

Nedávno ste po prvýkrát pripustili, že by ste sa v budúcnosti mohol stať lídrom nejakej strany. Dostali ste už konkrétne ponuky?

– Ponuky som dostal. Ale s politikmi momentálne nevyjednávam. Skôr to vidím tak, že treba povzbudiť schopných a mladých ľudí aby nezanevreli na politiku a začali sa angažovať.

Nedávno vzniklo občianske združenie Harabinovci – vlastenci. Vy ste pripustili, že budú niesť váš odkaz a budú mať podobný program, ktorý ste v prezidentských voľbách prezentovali vy. Postavíte sa na ich čelo?

– Jedná sa o občianske združenie, nie stranu. Chcú začať so sociálnym programom pre deti z chudobnejších rodín. Na začiatku chcú pomáhať nárazovo, neskôr chcú vytvoriť ucelený systém podpory. Veď to je úžasné. Prečo by som nevyužil sympatie časti spoločnosti voči svojej osobe na dobrú vec? Je to niečo zlé? A že politici sa toho boja? To je ich vec.

Harabin sa snažil dostať aj do paláca. Zdroj: TASR –/ Jaroslav Novák

O vašej rodine médiá hovoria aj ako o „klane“. V eurovoľbách ste podporili synovca, ďalší synovci založili občianske združenie nesúce vaše priezvisko. Figurujú členovia vašej rodiny aj vo vašej politickej budúcnosti?

– Už som v princípe odpovedal v predchádzajúcej otázke. Ale môžem zopakovať. Niektorí členovia mojej rodiny sú spoluzakladatelia občianskeho združenia, nie politickej strany. A už je panika v politických kruhoch.

Prečo ste sa rozhodli nezaložiť vlastnú stranu, ktorá by mala program, ktorý by ste vy sám tvoril? To, že by ste sa chceli do parlamentu dostať len ako líder kandidátky sa môže skutočne zdať len ako si ponechať zadné vrátka, aby ste sa mohol vrátiť do talára.

– Ako som povedal minulý týždeň, ja nechcem riadiť nijakú stranu. Nechcem sa zaoberať administratívnym a personálnym riadením, čo je spojené s členstvom vo vedení strany. Myslím tým, ak to mám povedať napriamo, že si viem predstaviť, že by som bol akýmsi ideovým otcom a prirodzeným lídrom.  Ako som už povedal, potrebujeme nových ľudí v politike, ľudí politicky nezaťažených, odborne schopných. Potrebujeme aj mladú krv. Stará garda politikov už nespraví nič. Je odpísaná.

Zdravotníctvo aj Európska únia sú problém

Podľa myšlienok, ktoré prezentujete, ste si názorovo blízky najmä s ĽSNS ale aj s SNS. Hovoríte však aj o sociálnych témach, ktoré sú zase prioritami Smeru-SD. Viete si predstaviť spoluprácu s týmito stranami?

– Ale veď ešte nie som v politike. A už hovoríme o predstavách, s kým sa bude vládnuť. Ak by som išiel do parlamentných volieb, budem sa snažiť získať čo najväčšiu podporu medzi voličmi pre svoj program. Prešiel som Slovensko počas kampane. Veď je hrozné v akých podmienkach žije veľká časť obyvateľov našej republiky v 21. storočí. Máme tu aj otázky práva a spravodlivosti, máme tu nevyriešenú chudobu, stále sa nerieši úroveň školstva a zabezpečenie učiteľov, musíme pracovať na dobudovaní infraštruktúry, musíme začať konečne chrániť naše surovinové zdroje, musíme začať konečne uvažovať o ochrane krásnej slovenskej prírody a chápať ju ako svoje bohatstvo. Nakoniec uvedomujete si, koľko všeobecných a detských lekárov máme v dôchodkovom a preddôchodkovom veku? Veď o 10 rokov nebudete mať ku komu dať vyšetriť svoje dieťa. Taká je situácia s detskými lekármi. Nebude lekára, ktorý vám bude viesť zdravotnú kartu. Lebo celé roky politici hovorili všeobecným lekárom, že ak sa im nepáči, nech idú. Tak išli. Rozprávali nám tu politici, že trh rieši všetko? Tak vyriešil, lekári išli do zahraničia. Teraz, v roku 2019 rozmýšľajú ako dostať ukrajinských lekárov na Slovensko. Veď tí sú už v Česku. O čom to tu rozprávajú. A toto sa tiahne naprieč ľavicou, tak aj pravicou.

Počas prezidentskej kampane ste hovorili o medzinárodnom práve, ale aj o „diktáte Bruselu“ a posilňovaní národnej suverenity. Patrili by aj tieto veci k vašim prioritám, keby ste sa rozhodli vstúpiť do politiky?

– Určite chcem tú Európsku úniu, do ktorej sme vstupovali. Teda Európsku úniu silných národných štátov, ktoré spája ekonomická spolupráca a snaha o zachovanie mieru vo svete. Nový projekt posilňovania Bruselu ako centra politickej moci úplne odmietam.

Na snímke sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin (vľavo) a expremiér SR Vladimír Mečiar (vpravo) počas konferencie Právny štát alebo právo na pravdu, v Bratislave 27. septembra 2017. FOTO TASR – Jakub Kotian

Pred eurovoľbami ste otvorene podporili Národnú koalíciu, za ktorú kandidoval aj váš synovec. Čím si vysvetľujete ich neúspech? Viete vylúčiť, že by ste sa v budúcnosti postavili práve na čelo tejto strany?

– Podporil som synovca kandidujúceho za Národnú koalíciu, lebo si myslím, že je šikovný. Tak isto som podporili môjho podporovateľa v kampaní Mariána Tkáča, ktorý kandidoval za KDŽP.

V minulosti vás do strany lanáril aj Marian Kotleba či Peter Marček. Vy a ĽSNS sa striedavo podporujete a kritizujete. Aké sú vaše vzťahy?

– Nijaké. Nestretávame sa. Nie je dôvod. Ja som sudca. Politikom sa vyhýbam, pokiaľ je to možné.

Viete si s kotlebovcami predstaviť v budúcnosti spoluprácu?

– Ak by poslanci ĽSNS hlasovali za zákon, ktorý by pripravil Beblavý a je prospešný pre štát, je to spolupráca? Alebo ak by som ja hlasoval za zákon, ktorý pripravia oni a je prospešný pre ľudí, je to spolupráca? Ja myslím, že nie. Je to podpora konkrétnej pozitívnej veci. Na koaličnej báze si spoluprácu s nimi ale neviem predstaviť.

Hra o pravdu

Politológovia aj médiá vás a vašich voličov zaraďujú k antisystému. Myslíte si, že by ste vedel osloviť aj konzervatívnejších či liberálnejších voličov?

– To, že ja trvám na dodržiavaní práva, to, že vyzývam politikov, aby nekradli, to, že vyzývam politikov aby dodržiavali medzinárodné právo je antisystém? Ak áno, tak som antisystémový a som na to hrdý. Ale prosím vás zamyslite sa nad tým.

Väčšina politickej scény vám vyčíta radikálne postoje a často veľmi tvrdý slovník. Nemáte obavu, že pokiaľ by ste sa na čele niektorej strany dostali do parlamentu, jednali by štandardné strany s vami podobne ako s ĽSNS? Teda že by s vami nechceli spolupracovať.

– Ak pôjdem do volieb, budem sa snažiť získať čo najväčšiu podporu pre svoj program. Nič viac vám neviem povedať.

Na snímke logo a slogan prezidentského kandidáta Štefana Harabina počas predstavenia programu v Bratislave 28. januára 2019. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Častokrát verejne kritizujete LGBT, témy rodovej rovnosti ale hovoríte aj o migračnej kríze. Zároveň ste už bol kritizovaný aj za šírenie hoaxu o 10-tisícoch černochov, ktorí mali prísť na Slovensko. Zároveň sa však o vás vie, že ste vzdelaný človek a mali by ste preto vedieť overovať informácie. Ľudia môžu mať pocit, že len využívate verejne citlivé témy a podporujete u ľudí strach.

– Hovorím vždy pravdu. Možno je to nediplomatické, niekedy aj príliš tvrdé, ale ľudia majú nárok počuť pravdu. Možno je to chyba, ale ja inak neviem. Aj keď to často bolí.

Migračná kríza sa Slovenska takmer nedotkla. Boli sme pre nich najmä tranzitnou krajinou a väčšie konflikty sa v súvislosti s nimi neobjavili. Vy však aj štyri roky po najväčšej kríze hovoríte o islamizácii Európy. Nie je to prehnané? Na základe čoho prezentujete takéto myšlienky?

– Pretože aj keď sme boli v čase migračnej krízy tranzitnou krajinou, duo Merkelová/Juncker chcelo zavádzať kvóty, to znamená, že nám sem chceli tých migrantov poslať. Keby sa voči tomu nepostavila stredná Európa, už by sme ich tu mali na trvalo. Chápete to? Ona ich pozve do Nemecka a potom, keď to už nezvláda, nám ich tu chce nechať. A politici, ktorí chcú dodržiavať právo, chcú chrániť spoločnú hranicu, sú označovaní za neeurópskych. Veď to je to choré. Na druhej strane, nie sme nejaké zvery. Ľuďom, ktorí sú ohrození vojnovými konfliktami, treba pomôcť. Ale musíme im pomôcť v zóne toho konfliktu, alebo im zabezpečiť na nevyhnutný čas pomoc v prvej bezpečnej krajine. Aby sa po skončení konfliktu mohli podieľať na obnove svojej vlasti. Mňa najviac zaujalo na migračnej kríze, prečo sa o svojich súvercov nepostarali tak bohaté krajiny ako je Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty a Kuvajt. Alebo prečo USA zavreli pred nimi hranice. Zvláštne.