Domáce Kultúra Spoločnosť Top Rozhovory

ROZHOVOR s riaditeľkou Bielej noci: Tento rok bude festivalovou lokalitou aj Luník IX. V Bratislave bude lákať ľudí vesmírna raketa

Zdroj: TASR / Milan Kapusta

BRATISLAVA – Podujatie, na ktoré sa môžete skutočne tešiť! Biela noc opäť rozžiari tmavé uličky Bratislavy a Košíc. Najväčší festival súčasného umenia na Slovensku vás pozýva spoznať zákutia, o ktorých ste možno doteraz ani nevedeli. Najdlhšia noc v roku začne v Bratislave už tento piatok a potrvá do nedele. Uvidíte impozantnú napodobeninu Zeme aj najrozsiahlejšie digitálne dielo v histórii festivalu! Košice sa na poriadnu dávku svetiel môžu tešiť 4. až 6. októbra. O Bielej noci sa Glob.sk rozprával s umeleckou riaditeľkou Zuzanou Pacákovou.

 

Jubilejná Biela noc v Bratislave sa tento rok rozrastie na trojdňový festival. Je to preto, že pribúda viac diel, ktoré chcete návštevníkom ukázať?

– Dôvodov je viacero. Biela noc tento rok oslavuje okrúhle jubileá. Sme piaty rok v Bratislave a neuveriteľných desať rokov v Košiciach. Predĺženie trvania z jednej noci na tri dni je formou oslavy, ale tiež prirodzeným vývojom a reakciou na spätnú väzbu od ľudí. Každoročne do ulíc prinášame viac diel, než je možné v jednu noc stihnúť – predĺžením formátu sa snažíme vyjsť v ústrety návštevníkom a festival pre nich urobiť ešte príjemnejším zážitkom ako doteraz.

Vyžaduje si organizácia viacdňového festivalu v hlavnom meste väčšiu námahu?

– V niektorých ohľadoch áno. Je to náročnejšie na koordináciu, výber lokalít, množstvo potrebných ľudí aj financie, gro príprav je však stále rovnaké. Počet návštevníkov Bielej noci každým rokom stúpa. Dúfam, že pocitovo budú ulice o niečo menej plné, keďže návštevníci majú možnosť rozdeliť si účasť na tri dni. Sobotná noc bude určite najvyťaženejšou, a preto rodinám s deťmi odporúčame, aby využili piatkovú či nedeľnú ponuku a na prechádzku za umením sa vybrali aj počas dňa, kedykoľvek od 12-tej.

 

Umelecká riaditeľka Zuzana Pacáková. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Živý organizmus

Festival ste najskôr organizovali iba v Košiciach. Prečo ste sa rozhodli aj pre Bratislavu?

– V Košiciach chýbajú financie a ak sme chceli ďalej pokračovať a zabezpečiť svetovú kvalitu, jednoducho sme museli zohnať viac peňazí a širšiu mediálnu podporu. Presun do hlavného mesta nám pomohol. Bol to risk, ktorý nemusel zafungovať, ale našťastie toto rozhodnutie dnes pomáha rozvíjať festival v oboch mestách na vyššej úrovni.

Vyskytlo sa niečo nečakané počas príprav?

– Festival vyžaduje koordináciu stoviek ľudí, prevozy diel z rôznych kútov sveta, technické skúšky na mieste a iné – je to živý organizmus, ktorý si vyžaduje si pozornosť. Myslím si, že nič nečakané nás už neprekvapí – nečakané udalosti sú súčasťou balíka, ktorý k organizácii medzinárodného festivalu v dvoch mestách naraz patrí. Keď nám však pri jednej príležitosti prišiel od umelca návrh rozpočtu v sume 600-tisíc eur za dielo, priznávam, že som na moment bez slov zostala.

Čo nás čaká tento rok?

– Tento rok je ponuka naozaj pestrá. Vzniklo veľa nových slovenských diel, ktoré v programe sprevádzajú prestížne mená zo svetovej scény. Spomeniem napríklad Plastique Fantastique z Nemecka, VJ Suave z Brazílie, Cinziu Campolese z Kanady či britské kreatívne duo Filthy Luker a Pedro Estrellas. Uvidíme všetko od 13-metrov dlhej plastovej bubliny na Hlavnom námestí, cez futuristické imerzívne prostredia a interaktívne inštalácie, až po hravý 3D street-art v komiksovej estetike. Tento rok uvedieme aj najrozsiahlejšie digitálne dielo v histórii festivalu, a to monumentálny Axiom austrálskeho novomediálneho umelca Kita Webstera. Brit Luke Jerram sa zase na festival vráti po dvoch rokoch a predstaví impozantnú napodobeninu Zeme, vyrobenú podľa záznamov NASA. Bude to stáť za to!

 

Festival si opäť pripravil niekoľko noviniek. Zdroj: TASR / Milan Kapusta

Socha rozjasní Bratislavu

Tohtoročný program sa skladá z troch skupín diel. Denno-nočné, nočné a časové.

– Áno, tento rok sme skutočne vytvorili najdlhšiu, a veríme, že aj najkrajšiu noc v roku. Potrvá celé tri dni, pričom program spustíme každý deň už o 12-tej. Okrem celodenných umeleckých zastávok máme opäť aj pestrú ponuku nočných diel a projekcií, ktoré spúšťame po zotmení, o 19-tej. Ako časové označujeme udalosti, ktoré sa odohrajú len v konkrétnych časoch cez víkend: koncerty, performance, workshopy, …

Vznikli domáce diela špeciálne pre festival?

– Podporovať domácu umeleckú scénu je pre nás jednou z priorít. Vďaka Bielej noci uvidíme nové objekty Niny Šoškovej a Filipa Šicka, ďalej site-specific inštalácie Pavla Trubena, Doroty Sadovskej a Lucie Luptákovej, projekcie a mappingy Veroniky Kocourkovej, Mateja Černušáka, Ľubomíra Slovinského, Mateja Mazáka, Borisa Vitázka, či Nano Vjs… Tento rok dokonca jedno z bratislavských diel zostane vo verejnom priestore dlhodobo. Ide o sochu Circle Head Viktora Freša, ktorá vďaka spolupráci s JTRE bude rozjasňovať priestor pred Zuckermandlom aj po ukončení festivalu.

Presunú sa po festivale diela aj do iných miest?

– Snažíme sa diela slovenských umelcov ďalej prezentovať doma aj v zahraničí, ponúkať ich festivalom. Som veľmi hrdá, že tento rok bude mať slovenská Biela noc po prvýkrát zastúpenie na Nuit Blanche v Paríži vďaka spolupráci so Slovenským Inštitútom v Paríži. Monumentálny autoportrét Viktora Freša, ktorý vznikol pre Bielu noc 2018, zaujal organizátorov natoľko, že sa ho rozhodli priviesť aj k francúzskemu publiku. O týždeň neskôr zas uvidíme obľúbené svietiace lyžičky, inštaláciu Andromeda od Petra Vrábla, na festivale svetla v Portugalsku.

Na čo ste tento rok najviac pyšní?

– Myslím, že tento rok máme veľa dôvodov na oslavu. Spúšťame 10.ročník, predlžujeme program na tri dni, prinášame doposiaľ najviac diel od zahraničných umelcov a zároveň aj najviac nových diel domácich autorov, ktoré boli vyrobené priamo pre festival. Teším sa aj zo spomínanej stálej sochy, zo zastúpenia na Nuit Blanche, z toho, že Plastique Fantastique prídu so svetovou premiérou diela, Kit Webster obsadí Park Janka Kráľa pre nás najrozsiahlejším digitálnym dielom v histórii, máme rozšírený detský program…Sme pyšní na to, že sme to všetko zvládli.

 

Tento rok organizátori predlžujú program na tri dni. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Aká bude tento rok trasa festivalu?

– Aj tento rok sa festival rozprestiera na dvoch hlavných trasách, vodnej a historickej. Vodná trasa povedie od River Parku po Panorama Park, historická sa sústredí v centre mesta. Máme však aj zopár “satelitných” diel – napríklad videomapping Ľubomíra Slovinského v Petržalke.

Návštevníci aj vďaka vám môžu spoznať zákutia Bratislavy…

– Pre mňa je prepojenie s mestom dôležitou súčasťou festivalu. Tento rok sa opäť vrátime do unikátnych priestorov Skladu č.7 pri Dunaji – zvonku ho obsadí monumentálna komiksová chobotnica a vnútri nás pohltia imerzívne multimediálne inštalácie taliansko-kanadskej umelkyne Cinzie Campolese. Snažíme sa prostredníctvom umenia vytvoriť dialóg s miestom či architektúrou, využiť genius loci, poskytnúť návštevníkom pohľad aj na známe miesta v inom svetle. Umelci z BN Label tento rok napríklad prebudia k životu opustené Lido a pomocou svetelného dizajnu v ňom vytvoria tajuplnú atmosféru magického lesa. Prvýkrát zapojíme aj budovu NBS. Z jej strechy sa stane minimalistický maják, ktorý bude vďaka 24 lúčom žiariť do rôznych častí mesta zároveň.

Myslíte aj tento rok na detského diváka?

– Viesť deti k umeniu je jedným z dôležitých prvkov Bielej noci. V spolupráci so ZSE sme posilnili detský program o niekoľko hravých zastávok, vrátane interaktívnej tieňohry Liz von Graevenitz, v ktorej sa deti môžu prezliecť do autorských masiek a stať sa hrdinami vlastného divadelného predstavenia. Prinášame tiež farebný podmorský svet Veroniky Kocourkovej premietaný v sobotu od 19-tej na Tyršovom nábreží, alebo špeciálny výber animovaných filmov pre deti, ktoré v Kine Film Europe uvedieme v spolupráci s Fest Ančou. Aj mnohé z “bežných” zastávok na Bielej noci však najmladší diváci určite ocenia – animovanú prechádzku s VJ Suave, “vesmírnu” preliezku od Numen/For Use, obrovskú zemeguľu, komiksový 3D street art.

 

Na svoje si príde aj detský divák. Zdroj: TASR / Dano Veselský

Jasná noc dokáže narobiť problémy

Počas tretieho ročníka ste sa potýkali s problémami (dopravný kolaps, technické problémy)…

– Učíme sa každým rokom. Intenzívne spolupracujeme s magistrátom v Bratislave, posilňujeme nočné autobusové spoje a tiež vyzývame ľudí, aby nešli do mesta autami, ale ideálne zaparkovali na okraji mesta a využili MHD, ktorá bude napojená aj na regionálnu dopravu. Avšak nevieme mesto kapacitne obmedziť, ani prinútiť ľudí, aby nechali autá doma. Pevne veríme, že predĺženie festivalu výrazne prispeje k rozloženiu počtu návštevníkov na jednotlivé dni.

Máte pripravené nejaké bezpečnostné opatrenia?

– Určite, okrem iného zriaďujeme aj tzv. control room v spolupráci s expertom na monitoring davu Martinom Kralovičom, odkiaľ budeme dianie celý víkend monitorovať kamerovým systémom rozmiestneným na hlavných festivalových trasách. Zároveň budú posilnené aj policajné hliadky a pri každom diele nájdete aj strážnu službu.

Čo v prípade zlého počasia?

 – Verím, že predĺžením trvania minimalizujeme aj riziko pokazenia zážitku zlým počasím. Množstvo diel je interiérových a je možné navštíviť ich kedykoľvek počas dňa, časť programu sa dokonca odohrá v 13-metrovej plastovej bubline na Hlavnom námestí, priamo v diele The BIG MASS od Plastique Fantastique. Máme tiež monumentálne projekcie a svetelné inštalácie, ktoré vidno z viacerých kútov v meste. Viac ako dážď nás však ohrozuje vietor alebo jasná noc. Silný vietor by bohužiaľ znemožnil vystavenie niektorých diel a jasná noc dokáže nepekne zasiahnuť do viditeľnosti nočných projekcií. Sme v neustálom kontakte so SHMÚ. Väčšina diel je proti dažďu zabezpečená.

 

Organizátori sú pripravení na nával ľudí. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Biela noc sa už po desiaty raz uskutoční aj v Košiciach. Je v tomto meste akcia iná?

– Pre nás je konkrétno mesto a miesta v ňom viac ako kulisa, pracujeme s ním a nechávame sa ním inšpirovať, pripravujeme site-specific inštalácie. Každý rok sa časť programu v oboch mestách líši: v Košiciach napríklad zažijeme unikátny mapping na Dóme sv. Alžbety od Nano Vjs, uvidíme svetelnú inštaláciu Beáty Kolbašovskej a prvýkrát bude jednou z festivalových lokalít aj sídlisko Luník XI vďaka dielu Karavan od Ota Hudeca a Danky Krajčovej. Pripravujeme aj unikátny projekt v kine Úsmev, premietanie nemého filmu Andalúzsky pes v hudobnom sprievode Štátnej filharmónie Košice. Aj opakujúce sa diela ale inštalujeme v iných prostrediach a snažíme sa zabezpečiť rôznorodosť zážitkov. Napríklad obrovská vesmírna raketa, ktorá v Bratislave obsadí strechu modernej architektúry River Parku, v Košiciach “odparkuje” na historickej budove Štátneho divadla.

 Funguje Biela noc v Košiciach viac ako v Bratislave?

– Nemyslím si, že sa to dá takto povedať. V Košiciach sme začínali, sme tam dvakrát tak dlho ako v Bratislave, ale v hlavnom meste si na nás ľudia rýchlo zvykli a vďaka jeho polohe k nám prichádzajú aj návštevníci z okolitých krajín. Biela noc intenzívne pracuje s mestom a hoci sa do veľkej miery ponuka diel prelína, zážitok z festivalu v Bratislave a Košiciach je iný, nemyslím si však, že lepší alebo horší. Myslím, že obe mestá si na nás už zvykli – v tom zmysle, že už neočakávajú laserovú show. Návštevníci sú otvorení podnetom a zvedaví, nedochádza k ničeniu diel, ako v prvé ročníky. Košice sú kompaktné a malebné mesto, ktorému umenie svedčí, Bratislava zas ponúka rôznorodosť architektúry a unikátnu atmosféru vďaka Dunaju.

 

Galéria
Bratislava opäť ožije umením. Zdroj: TASR / Michal Svítok
Umelecké diela nadchnú každého návštevníka. Zdroj: TASR /– Milan Kapusta
Biela noc sa udomácnila aj v Bratislave. Zdroj: TASR / Michal Svítok
Biela noc do Košíc od začiatku zapadla. Zdroj: TASR /– Milan Kapusta
Košice sa môžu tešiť na jubilejnú Bielu noc. Zdroj: TASR –/ Jaroslav Novák
Nebudú chýbať rôzne svetelné projekty. Zdroj: TASR –/ Jaroslav Novák
Budovy sa zmenia na umelecké diela. Zdroj: TASR –/ Jaroslav Novák
Každý návštevník si príde na svoje. Zdroj: TASR –/ Jaroslav Novák
Tento rok sa Biela noc koná až tri dni. Zdroj: TASR –/ Dano Veselský
Zdroj: TASR / Dano Veselský
Počas troch dní ožijú Bratislava aj Košice svetlami. Zdroj: TASR –/ Dano Veselský
Kultúrne leto v hlavnom meste ponúkne viac ako 330 podujatí. ZDROJ: TASR
Objekty sa zmenia na čarovné diela. Zdroj: TASR / Michal Svítok
Podľa organizátorov už nedochádza k ničeniu diel ako v prvé ročníky. Zdroj: TASR –/ Dano Veselský
navigate_before
navigate_next