Rozhovory Top Župné voľby

ROZHOVOR s kandidátom na župana: Rudolf Kusý

BRATISLAVA – Vládnutie Pavla Freša sa nepáči Rudolfovi Kusému, starostovi bratislavského Nového Mesta, ktorý sa v novembrových voľbách bude taktiež uchádzať o priazeň ľudí z Bratislavského samosprávneho kraja. Prečítajte si, ako odpovedal na naše otázky.

Prečítajte si profil kandidáta!

1.) Ako ste spokojný so súčasným vedením župy?

Keby som bol spokojný, tak nekandidujem. „Výkonnosť” súčasného vedenia župy môžeme sledovať na dvoch príkladoch. Prvým je náhla starosť o 90-hektárový pozemok v Petržalke, na ktorý tri mesiace pred voľbami vypísal župan Frešo súťaž. Či už ide o predvolebnú kampaň, alebo o posledný veľký kšeft, je to hanebné. Druhým príkladom je kampaň „doprava zadarmo”, ktorú spúšťa súčasný župan po ôsmich rokoch, odkedy sa stal županom. Nikto mu už nemôže veriť, že to myslí vážne.

2.) Čo je najpálčivejší problém župy?

Politické strany. Župa je rozparcelovaná medzi politické strany, ktoré na župe doslova bačujú. Pred voľbami vždy len nasľubujú hory-doly a po voľbách ide všetko v starých koľajách. Toto sa už musí po 16 rokoch fungovania župy zmeniť.

3.) Plánujete zverejniť financovanie kampane?

Samozrejme, všetky príjmy aj výdavky si môže každý pozrieť na mojom transparentnom účte.

4.) Ako by ste zatlačili na vládu, aby venovala VÚC viac pozornosti?

S pomocou ľudí. Z Nového Mesta, kde som starostom, mám skúsenosť, že ak nechcú poslanci niečo schváliť, obrátim sa na obyvateľov našej mestskej časti a po priamej konfrontácii sa aj poslanci umúdria a rozumné veci podporia. Podobne by som postupoval aj ako župan. Je smutné, že súčasný župan aj napriek širokej podpore politických strán nedokázal pre Bratislavský kraj nič vylobovať. Jediné na čom sa vedia politické strany dohodnúť vždy, sú kšefty.

Foto: SITA/Martin Medňanský