Top Župné voľby

ROZHOVOR s kandidátom na župana: Richard Raši (Smer-SD, SMK-MKP)

KOŠICE – Jedným z horúcich favoritov na post košického župana je poslanec NR SR Richard Raši. Rodený Košičan by s podporou strán Smer-SD, SMK-MKP a Strana zelených Slovenska chcel nadviazať na prácu dosluhujúceho predsedu VÚC Zdenka Trebuľu.

Prečítajte si profil kandidáta!

1.)  Ako ste spokojný so súčasným vedením župy?

Po súčasnom predsedovi a jeho tíme  je v kraji vidieť mnoho urobenej práce a ja by som rád na všetky pozitívne projekty nadviazal. S novou energiu, entuziazmom a chuťou je možné pomôcť celému kraju vo viacerých oblastiach – od vzniku nových pracovných príležitostí cez dopravnú infraštruktúru po turizmus, kvalitné školy prepojené s praxou, ale aj kvalitné domovy sociálnych služieb a zdravotníctvo.

2.) Čo je najpálčivejší problém župy?

Každá časť nášho kraja má svoje osobité problémy – na Sobranecku trápia ľudí iné veci ako v Above, na Spiši, Zemplíne alebo na Gemeri. Ale v jednom sa zhodujeme všetci – rodiny majú ostať spolu, deti či manželia by nemali odchádzať za prácou preč z kraja. To docielime iba tak, že ľudia si nájdu v Košickom kraji dobre platenú prácu. Spoločne s tým musí prísť zlepšenie školstva, pokojné bývanie, kvalitné služby, šport, kultúra…  Kľúčové je naštartovať turistický ruch, spropagovať pamiatky UNESCO, ale aj turistické zaujímavosti v malých obciach, pretože turizmus prináša pre ľudí prácu. Kraj musí byť aktívnejší – pomôcť môže kvalitnými cestami, ale aj propagáciou doma a najmä v zahraničí.

3.) Plánujete zverejniť financovanie kampane?

Áno. Moja kampaň bude financovaná prostredníctvom transparentného účtu strany SMER-SD a zriadil som si aj vlastný transparentný účet, ktorý v prípade potreby využijem.

4.) Ako by ste zatlačili na vládu, aby venovala VÚC viac pozornosti?

Mojou výhodu je, že som poslancom Národnej rady a mám dobré osobné vzťahy v našom hlavnom meste. Z vlastnej skúsenosti viem, že peniaze do mesta či kraja neprídu sami, ale treba o ne bojovať v Bratislave. Dôkazom, že sa nám to darilo, sú mnohé v Košiciach úspešne realizované projekty s pozitívnym ohlasom na Slovensku i v zahraničí. Pri tejto vláde máme príležitosť získať aj zdroje pre náš kraj a ja by som ju rád využil.

Foto: SITA