Župné voľby Top Rozhovory

ROZHOVOR s kandidátom na župana: Renáta Kolenčíková

NITRA – Bývalá poslankyňa Smeru, ktorá sa však vzoprela vlastnej strane, taktiež túži stať sa šéfkou Nitrianskeho samosprávneho kraja. V našom rozhovore sa dozviete, čo považuje za najväčší problém nielen župy.

Prečítajte si profil kandidátky!

1.) Ako ste spokojná so súčasným vedením župy?

Nitrianska župa je veľmi spolitizovaná. Neriadi ju predseda župy, ale koaličná rada, zložená stranami SMER a KDH. Vždy pred župnou radou sa stretnú a dohodnú na postupe a hlasovaní. Myslím si, že to nie je správne riešenie i keď demokraticky táto koalícia vyhrala voľby. Pán  Belica je štvrté volebné obdobie predsedom župy. On sedí zamknutý na Župnom námestí  a úrad má sídlo inde. Celé volebné obdobie vnímam komunikáciu na úrovni vedenia župy veľmi negatívne.V kuloároch sa o tom potichu „šušká.“ Nie je predsa možné, aby predseda pravidelne nekomunikoval so svojimi podpredsedami! Takto sa predsa nedá samosprávny kraj riadiť.

2.) Čo je najpálčivejší problém župy?

Podľa mňa je najväčším problémom to, že politika presahuje odbornosť. Všetky pozície  sa obsadzujú politicky, na základe dohody koalície. Pri každom návrhu je politika uprednostnená pred odbornosťou. Ľudia, ktorí mali úprimný záujem pracovať  na samosprávnom kraji a nie počúvať pokyny zhora, museli odísť. Ostali tam väčšinou tí, ktorí „poslúchajú“ a plnia príkazy. Žiadna sloboda slova, kompetentnosť a veľmi zlé medziľudské vzťahy.

3.) Plánujete zverejniť financovanie kampane?

Samozrejme, že áno. A mala by to byť povinnosť každého jedného kandidáta,  položka po položke  a zapracovaná do zákona o financovaní kampane.

Ako môžu poslanci NR SR prijať zákon, že nezávislý kandidát na predsedu môže na predvolenú kampaň minúť 250-tisíc eur a ak kampaň vedie politická strana alebo hnutie, tak maximálne 500-tisíc eur? Odkiaľ vezme kandidát na predsedu kraja 250-tisíc eur? Áno, vezme od oligarchov a sponzorov, ktorí ho v kampani podporujú. A tu je ten najväčší problém politiky. Ty ma finančne podporíš,  dáš mi peniaze na kampaň a ja ťa budem poslúchať a môj dlh počas predsedovania splácať. A potom to takto v našej politike vyzerá. Keď sa začala kampaň, tak pán Belica mal tisícky bilbordov v kraji, bol na každom city lighte a v každom autobuse. Ale aj iní kandidáti na predsedu majú bilbordy po celom kraji. Odkiaľ na to vzali financie? Robila som veľa kampaní a viem koľko takáto reklama stojí. Obyvatelia, ktorí majú problém v tejto krajine s vlastnou existenciou, vidia na každom rohu plagát človeka, ktorý má riadiť ich kraj. Občania to veľmi kritizujú, veľmi negatívne to vnímajú. Stretávam sa denno-denne s  ľuďmi, počúvam ich názory a toto je to, čo ľudia najčastejšiea oprávnene kritizujú.  Ja na bilbordy nemám. Založila som si transparentný účet, previedla som z môjho súkromného účtu naň 5-tisíc eur a do tejto sumy sa musím zmestiť. Mali by sme sa zakrývať iba takou perinou, na akú máme! Keď chcete slobodne rozhodovať o verejných záležitostiach,  tak nemôžete byť v područí podnikateľov a sponzorov, ktorí  vás financujú  a potom vyžadujú vrátenie svojho vkladu.

4.) Ako by ste zatlačili na vládu, aby venovala VÚC viac pozornosti?

Netlačila by som. Snažila by som sa s ňou argumentačne, odborne, konštruktívne a vecne komunikovať a hlavne veľa komunikovať.  Všetko je o komunikácii.

Foto: Renáta Kolenčíková