Župné voľby Top Rozhovory

ROZHOVOR s kandidátom na župana: Rastislav Blaško

BRATISLAVA – Do tretice všetko dobré. To si zrejme povedal Rastislav Blaško, ktorý bude na post šéfa bratislavskej župy kandidovať tretíkrát. Ak o ňom chcete vedieť viac, pozrite si, ako odpovedal na naše otázky.

Prečítajte si profil kandidáta!

1.) Ako ste spokojný so súčasným vedením župy?

Ako nezávislý kandidát na predsedu BSK, z pohľadu občana kraja vnímam súčasné vedenie Bratislavského samosprávneho kraja ako tzv. experimentálny chaos a rozoberanie spoločného majetku župy, ktoré započalo už v prvom volebnom období po roku 2001 a pokračuje dodnes. Najprv župan Frešo horlivo pracuje na Bratislavskej integrovanej doprave a keď potrebuje byť zvolený po tretí raz, tak vyťahuje bizarný hyperbolický nápad Mariána Kočnera z roku 2006 o bezplatnej doprave, tentoraz pre územie kraja na základe zvýšenia počtu obyvateľov na trvalý pobyt, čo považujem za nonsens.

Treba si uvedomiť, že bratislavský župan je v rebríčku vplyvu štvrtou politickou osobou v republike po prezidentovi, predsedovi parlamentu a premiérovi. Funkcia bratislavského župana však personálne stratila na lesku, pretože doterajší župani kraj neposunuli za 16 rokov vpred. A to môžem povedať so všetkou vážnosťou a zodpovednosťou, pretože zo súčasných kandidátov na župana som jediný, ktorý kandidoval v historicky prvých voľbách v roku 2001. Vtedy som bol najmladším kandidátom. Za ten čas som sledoval krkolomné vedenie vedúce k experimentálnemu chaosu vládnutia županov, čo ma podnietilo opätovne kandidovať po minulých voľbách po tretí raz na bratislavského župana.

2.) Čo je najpálčivejší problém župy?

Vybrať jeden najpálčivejší problém si žiada značnú hĺbku myslenia a poznania, pretože každý, kto žije v kraji, má iný pohľad. Za najväčší problém však považujem hospodárenie župy a zneužívanie postavenia župana vo volebnej kampani. Doterajšie vedenie urobilo málo pre zníženie dlhu, naopak, nabralo v ostatnom volebnom období ďalšiu pôžičku. A župan Frešo využíva vo volebnej kampani prostriedky župy na vlastnú volebnú kampaň zadávaním inzercie do rôznych lokálnych médií. Okrem toho, každá oblasť má svoj najpálčivejší problém. Tak napríklad občania Pezinka, Svätého Jura a Modry už roky rokúce čakajú na cestný obchvat, ktorý by odťažil dopravu cez Pezinok a Svätý Jur. V oblasti stredného školstva dochádza k likvidácii stredných škôl na území kraja, kde je príkladom postupná likvidácia Strednej odbornej školy na Komenského ulici v Pezinku, k čomu pomohli zvlášť niektorí jednotliví poslanci BSK. Pravdepodobne sú dôvodom budovy školy na budúce súkromné využitie. A k tomu dodajme, že vedenie župy vôbec pozitívne neusmerňuje  urbanizáciu developerského klondajku bez budovania dostatočnej občianskej vybavenosti zo strany developerov, akými sú jasle a materské školy, športoviská, ako sa za ostatné obdobie prejavilo na niektorých miestach v okolí Bratislavy. Medzi inými je príkladom slabnúca občianska vybavenosť na rozrastajúcich sa sídliskách Muškát, Sever, Juh a Sahara v Pezinku, ktoré sa podobne ako aj iné lokality stávajú akýmisi nocľahárňami Bratislavy bez ďalšieho pokroku.

3.) Plánujete zverejniť financovanie kampane?

Financovanie, samozrejme, plánujem zverejniť, nemám s tým najmenší problém.

4.) Ako by ste zatlačili na vládu, aby venovala VÚC viac pozornosti?

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja by mal byť prirodzeným lídrom medzi županmi vo vzťahu k vláde a parlamentu. Mal by prejavovať najväčšiu iniciatívu v presadzovaní nových myšlienok v rozvíjaní krajov a snažiť sa bez ohľadu na politické tričká pravidelne organizovať stretnutia predsedov krajov a hľadať spoločne cesty, aby sa v kraji a na Slovensku lepšie žilo, niekedy aj za cenu nebojácnej kritiky vlády pre prospech občanov kraja a Slovenskej republiky. Župan musí mať odvahu i rozvahu, a tu len pripomeniem, že som jediný kandidát na župana na celom Slovensku, ktorý podporil štrajkujúcich odborárov vo Volkswagene, ktorí ukázali svoju odvahu bojovať za svoje práva občanom celého Slovenska.

Foto: Martin Križan