Rozhovory Top Župné voľby

ROZHOVOR s kandidátom na župana: Juraj Droba (SaS, OĽaNO-NOVA, KDH)

BRATISLAVA – Aj liberálny poslanec Juraj Droba má záujem stať sa bratislavským županom. O tento post zabojuje s podporou svojej strany SaS, ale aj OĽaNO-NOVA a KDH. Prečítajte si, ako odpovedal na naše otázky.

Prečítajte si profil kandidáta.

1.) Ako ste spokojný so súčasným vedením župy?

Výkon a výsledky kraja sú podpriemerné. Obyvatelia nemajú pocit, že župa má zmysel. Nikto sa ich nesnaží vtiahnuť do diania ani ich motivovať, aby sa spolupodieľali na jej rozvoji.

Osem rokov pôsobenia súčasného župana je podľa mňa premárnenou príležitosťou. Pavla Freša vnímam ako opotrebovaného politika, ktorý už župe nemá čo odovzdať. Takisto je problém, že sídlo BSK sa stalo odkladiskom pre bývalých členov skrachovanej SDKÚ.

2.) Čo je najpálčivejší problém župy?

Župa musí v prvom rade prestať skrývať pred verejnosťou čo robí a na čo míňa peniaze, musí reagovať za kritiku a vyvodzovať zodpovednosť za chyby. A musí vynikať v transparentnosti, hospodárnosti a komunikácii s občanmi.

Potrebuje nové nápady, znížiť prezamestnanosť úradníkov, lepšie a transparentnejšie obstarávanie. Nulovou toleranciou ku korupcii by sa dalo ušetriť 15 až 20 percent peňazí a mohli by sme ich použiť na ďalšie projekty. A potrebuje odvahu robiť veľké projekty.

3.) Plánujete zverejniť financovanie kampane?

Financovanie kampane je verejné a každý sa k nemu ľahko dostane. Keďže mne aj ostatným kandidátom financuje kampaň strana, všetky príjmy aj výdavky sú zverejnené na transparentnom účte SaS: http://transparentneucty.sk/#/turnovers/5131657208. Strana každému kandidátovi na župana prispela sumou 100-tisíc eur, ďalších 20-tisíc dávam z vlastných prostriedkov.

4.) Ako by ste zatlačili na vládu, aby venovala VÚC viac pozornosti?

Systém VÚC sa počas doterajších rokov neuchytil, ľudia jednoducho tieto voľby viac-menej ignorujú. Aj SaS považuje tento systém za nevyhovujúci. Samotné VÚC by sme najradšej zrušili a ich kompetencie rozdelili medzi štát a obce. Chceme teda tlačiť opačne a vôbec by mi nevadilo, keby som bol tým posledným, ktorý na župe zhasne.

Foto: SITA/Peter Maďar