Rozhovory Top Župné voľby

ROZHOVOR s kandidátom na župana: Ján Lunter

BRATISLAVA – Nespokojnosť so súčasným vedením Banskobystrického samosprávneho kraja vyjadril aj známy podnikateľ Ján Lunter. Ten sa ako nezávislý kandidát taktiež rozhodol vstúpiť do súboja o post župana v kraji, ktorý momentálne ovláda Marian Kotleba.

Prečítajte si profil kandidáta.

1.) Ako ste spokojný so súčasným vedením župy?

Nie som spokojný, župa je nefunkčná, pretože jej predseda a takisto aj riaditeľ úradu samosprávneho kraja sedia v parlamente a tomu čo sa deje v kraji nie je pre nich priorita. Počas vedenia župy súčasným predsedom nevyužil kraj veľa príležitostí.

2.) Čo je najpálčivejší problém župy?

Župa si nenašla svoj obsah, aj predošlí predsedovia BBSK sedeli viac v parlamente, alebo v Bruseli, ako v kraji a nevenovali sa jej riadeniu. Chýba jej dobrý plán,  chuť, schopnosti a vôľa plniť ho.

3.) Plánujete zverejniť financovanie kampane?

Financovanie kampane je dostupné na našej webovej stránke www.lunter2017.sk, Každý kto chce sa môže pozrieť na náš transparentný účet. Do kampane sme dali rodinný vklad 40 tisíc € a postupne k nemu pribúdali peniaze od menších a aj väčších darcov.  V priebehu kampane za lepší kraj nás prostredníctvom verejnej zbierky od malých donorov doteraz podporilo 538 darcov, za čo im všetkým veľmi pekne ďakujeme, vážime si ich podporu a aj každé jedno euro. Najväčším darcom je hokejista Michal Handzuš,  ktorý do dnešného dňa prispel sumou 30 000 € a do konca kampane sa jeho príspevok vyšplhá až na 50 000 €. Ďalším veľkým darcom je rodák z banskobystrického kraja Stanislav Már, ten úspešne pôsobil ako riaditeľ nadnárodnej spoločnosti v zahraničí a nám prispel sumou 21 935 €.

4.) Ako by ste zatlačili na vládu, aby venovala VÚC viac pozornosti?

V občianskej spoločnosti majú najväčšiu silu občania, ktorí politikov zvolia ale aj odvolávajú. Chcem posilniť občiansku spoločnosť. Som rád, že sa to u nás najmä medzi mladými ľuďmi začína plniť.

Foto: SITA/Peter Rusko