Internet Top

Rozhovor s IT odborníkom: Váš priateľ Vás označil na videu

Ondrej Kubovič z ESET-u

Sme ľudia, máme svoje ľudské túžby, potreby i slabiny. Preto sa z pohľadu tvorcov počítačových vírusov správame predvídateľne. A preto sú vírusy v digitálnom svete neustále prítomné. Nemusíme navštevovať pirátske stránky, či stránky s obsahom pre dospelých, aby sme sa vystavili riziku nákazy. Obohatiť počítač či telefón o neželaný kód môžeme aj na sociálnych sieťach.

„Váš priateľ Vás označil na videu“, hlási v posledných dňoch Facebook mnohým z nás. Skôr, než si spomeniete, ako ste sa na priateľovo video dostali, kliknete na ponúkaný odkaz a začnú sa diať rozličné veci, ktoré sa môžu skončiť zle.

„Sociálne siete sú bezpečnejšie ako napríklad obsah Vašej e-mailovej schránky, ale nie sú úplne imúnne voči hrozbám. Už sme videli ransomware (vydieračský vírus) na messengeri, často sa opakuje práve tento video vírus, či manipulácia, ktorá Vás nabáda, aby ste odovzdali svoje údaje útočníkovi.“ hovorí Ondrej Kubovič špecialista na digitálnu bezpečnosť spoločnosti ESET. „Keď budete postupovať podľa predpokladov útočníka, dostanete výzvu, že na prehratie videa si musíte stiahnuť nejaký kodek, alebo flash rozšírenie alebo niečo podobné. Akonáhle v sťahovaní pokračujete, je vysoká pravdepodobnosť, že nakazíte počítač.“ Vyskakovacie okná, reklamy a spomalenie počítača je pritom to najmenšie zlo, ktoré sprevádza infekciu.

Kedysi dávno sa písali počítačové vírusy vyslovene pre pobavenie autorov, chceli sa ukázať pred priateľmi, prípadne chceli len tak škodiť. Dnes to je podľa Ondreja Kuboviča všetko inak. „Ide najmä o finančný zisk, alebo krádež osobných údajov, uložených kontaktov a hesiel.  Takéto údaje sú veľmi lukratívne a dobre sa predávajú. Je to čistý biznis. Je to vidieť aj na tom, že počas víkendov sú škodlivé programy menej aktívne, je zrejmé, že sa o ich fungovanie niekto stará, že chodí do roboty a administruje činnosť svojich škodlivých programov.“ To isté platí počas Vianoc, či letných dovoleniek.

Ak už sa stane, že je počítač infikovaný, je potrebné sa pokúsiť ho ošetriť antivírovým programom. Sú aj stránky, kde Vám pomôžu odborníci na diaľku. Posledná inštancia je servis. Veľmi dôležité je po vyčistení počítača zmeniť všetky heslá. Ondrej Kubovič z ESET-u odporúča dlhé heslá. „A pre každý účet iné heslo. Ak Vám náhodou niekto ukradne heslo k pošte, tak stále máte chránené ďalšie prístupy.“

Kto zálohuje, má šancu, že obnoví počítač do stavu, kým ešte nebol nakazený. A klikajte s rozvahou.