Domáce Spoločnosť Top Rozhovory

ROZHOVOR s gynekológom Martinom Petrenkom: Na rovinu o negatívnom trende BIO matiek, aj o sťažnostiach na zdravotníkov

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – O tehotenstve koluje na internete nespočetné množstvo informácií. Nie všetky sú však pravdivé a hoaxom podliehajú najmä dôverčivé budúce mamičky. Glob.sk sa rozprával so zástupcom prednostu I. gynekologicko-pôrodnickej kliniky LF UK a UNB Martinom Petrenkom. Prezradil aj to, čo mu najviac chýba v slovenskom zdravotníctve. Materiálne veci to ale nie sú.

 

Vedeli by ste zhodnotiť na základe vašich dlhoročných skúseností meniaci sa trend budúcich matiek?

– Negatívny trend, ktorý ovplyvňuje populačný vývoj v rozvinutých krajinách sveta, ku ktorým Slovensko nesporne patrí, je odkladanie si tehotenstva na vyšší vek. Podľa mňa to neradi budú vidieť čoskoro aj politici a celkovo ľudia, ktorí sa zaoberajú vývojom spoločnosti a jej perspektívou. Tým, že si staršie rodičky odkladajú tehotenstvo, vzniká oveľa viac rizikových tehotenstiev. Čím sme starší, tým viac máme chorôb a tým je viac tehotenských komplikácií. Máme vysoký krvný tlak, častejšie sa objavuje cukrovka, srdcové ochorenia… To znamená, že ženy, ktoré sú okolo štyridsiatky, majú viac chorôb a preto sú viac ohrozené patologickou graviditou. Tým sú ohrozené aj deti a sú častejšie aj predčasné pôrody. 

Odráža sa dnešná doba na opatrnosti a informovanosti mamičiek?

– Pozitívnym trendom je lepšia informovanosť budúcich rodičov. Majú informácie o možnostiach liečby neplodnosti, či už metódami umelého oplodnenia alebo tými jednoduchšími. Lepšia informovanosť verejnosti má však aj svoje negatívne aspekty. Jeden z nich je, že si žena okolo štyridsiatky povie, že na tehotenstvo má ešte čas, môže robiť kariéru, môže cestovať, lebo veda je už na takej vysokej úrovni, že aj vo vyššom veku môže otehotnieť vďaka metódam asistovanej reprodukcie. Zásadný omyl. Plodnosť, ale aj úspešnosť liečby neplodnosti vekom výrazne klesá. To znamená, že po štyridsiatke je aj úspešnosť liečby  metódami asistovanej reprodukcie už veľmi nízka. Jej úspešnosť je na úrovni 5 – 10 percent. Aj keď priemerná úspešnosť tejto liečby je 45 – 50 percent, vekom prudko klesá.

Ďalšie falošné informácie, ktoré sa šíria najmä internetom sú, že veda dokáže čokoľvek. Napríklad, že žena si može nechať vynosiť dieťa náhradnou matkou (v Slovenskej republike to zákon neumožňuje), je možnosť transplantácie maternice (ide zatiaľ o experimentálnu metódu v bežnej praxi nevyužiteľnú). Všetky tieto metódy sú samozrejme technicky možné, ale legislatíva a etické normy sú v každom štáte iné. Myslím si, že na Slovensku sú tieto normy spracované kvalitne a sú pre pacientov na priateľskej úrovni. Páry postihnuté neplodnosťou sa majú možnosť liečiť metódami asistovanej reprodukcie, avšak tak, aby centrá pri tejto liečbe neporušovali zásady etických a ľudských pravidiel.

Plodnosť, ale aj úspešnosť liečby neplodnosti, vekom výrazne klesá. Zdroj: pixabay.com

Dokáže dnešné budúce mamičky ešte prekvapiť nejaká informácia počas tehotenstva?

– Vždy ich dokáže niečo prekvapiť. Je známe, že sa celé tisícročia okolo tehotenstva a pôrodu vytvárali rôzne mýty, dokonca aj v dnešných časoch rozvinutej medicíny. Napríklad,: ,,Stará mama povedala, že keď máš špicaté brucho, bude to chlapec. Alebo naopak.” Existuje množstvo takýchto podobných fám, ktoré sa tradujú až do dnešného dňa. To bola jedna z tých vtipných. Ale sú aj povery typu, ako sa treba správať v gravidite a pri pôrode, akú diétu držať v očakávaní a podobne. Môže sa stať, že žena nesprávnym konaním môže ublížiť vlastnému zdraviu alebo zdraviu svojho dieťaťa. Rozporuplným trendom medzi tzv. bio matkami je príprava ,,pôrodných plánov”. Na jednej strane majú v týchto plánoch uvedené veľmi užitočné želania (skoré prikladanie novorodenca k prsníku, kontakt ,,koža na kožu” a iné), avšak vyskytujú sa aj medicínsky neprijateľné želania (odmietanie vyšetrenia počas pôrodu, odmietanie monitorovania plodu a vyšetrenia novorodenca po pôrode a iné). Žartovné je, že sú tieto plány nazývané ,,individuálnymi pôrodnými plánmi”. Je však zrejmé, že si ich medzi sebou posielajú internetom a kopírujú. Určite je dobré držať sa rád svojho pôrodníka alebo pôrodnej asistentky, ktorí majú skutočné odborné skúsenosti. Je potrebné skôr čerpať vedomosti od odborníkov, ktorí sú profesionálmi v pôrodníctve, ako z rôznych serverov, amatérskych diskusných portálov, na ktorých sa často vyskytujú nezmyselné, klamlivé a zavádzajúce informácie.

Stretli ste sa s fámou, ktorá koluje medzi rodičkami a skutočne vás prekvapila?

– Keďže už desaťročia pracujem v gynekológii a pôrodníctve, tak ma vždy príjemne dokážu prekvapiť odborné novinky, ktoré posúvajú medicínu vpred. Ešte sa vždy nájdu aj dezinformácie, ktoré sa aj po rokoch opakujú a ich ,,modernizácia” nás dokáže prekvapiť. Fantázia ľudí nepozná hraníc.

Je potrebné skôr čerpať vedomosti od odborníkov, ktorí sú prfesionálmi v pôrodníctve, ako z rôznych serverov, amatérskych diskusných portálov, na ktorých sa často vyskytujú nezmyselné, klamlivé a zavádzajúce informácie. Zdroj: pixabay.com

Fámy, hoaxy a dezinformácie ohrozujú aj zdravie pacientov. Máte informáciu o tom, ako proti nim bojujú iné krajiny?

– Je krásna jedna organizácia pri Českej akadémii vied, ktorú vedie slávny český astronóm doktor Jiří Grygar. Špičkoví českí vedci založili spoločnosť Sisyfos, ktorá bojuje práve proti pseudovedeckým teóriám, proti biznisu s ľuďmi, klamlivým obchodom so ,,zázračnými liekmi” a iným nevedeckým, až podvodníckym metódam. Prideľujú tzv. Sisyfovské balvany, čo sú symbolické ceny pre tzv. liečiteľov a firmy, ktoré vymýšľajú nezmyselné lieky či prístroje, ktoré sú neúčinné. Grygar rozprával jednu úžasnú historku, keď jeden rakúsky podnikateľ vymyslel ,,prístroj” na vysúšanie domov po povodniach pomocou kozmických lúčov. Prístrojom mal byť akýsi kovový kôš plný káblov a zavesený namiesto lustra. Stál 48-tisíc českých korún a predstavte si, že to ľudia kupovali. Praví vedci tak udelili zlatý Sisyfovský balvan tomuto Rakúšanovi. O to by ani nešlo, ale Rakúšan to zobral vážne a prišiel si prebrať ,,ocenenie” – vyobliekaný a pyšný. Jediný, kto pochopil, že si z neho robia žarty, bola jeho tlmočníčka. Českí akademici hovoria, že sme skĺzli do tzv. doby postfaktickej. Doba faktická znamená, že sa opierame o skutočnú vedu, napríklad o medicínu založenú na dôkazoch (evidence based medicine). Dnes sa bohužiaľ nachádzame v dobe postfaktickej, kedy nikto nepreveruje pravdivosť pseudovedeckých informácií a preto sa rozmnožili v spoločnosti škodlivé nemedicínske javy ako liečitelia, ,,zázračné lieky”, prístroje a klamlivá reklama. Objavuje sa to aj v niektorých oblastiach gynekológie a pôrodníctva.

Koľkým deťom ste pomohli na svet?

– Za štyridsať rokov bolo toho naozaj dosť. Upozorňujem však, že vedenie pôrodu nie je záležitosťou lekára či pôrodnej asistentky, ide vždy o tímovú prácu. Preto žiadny pôrodník nedokáže vyčísliť počty pôrodov, ktoré odviedol. Naša I. gynekologicko-pôrodnícka klinika LF UK a UNB je najväčším pôrodníckym centrom na Slovensku. Centralizujeme všetky tehotenské komplikácie, najmä predčasné pôrody, takže odvedieme ročne okolo 3 400 pôrodov.

Aký je primárov názor na ,,BIO matky,” a v čom sa líši slovenské zdravotníctvo od toho českého, sa dozviete vo videu.