Domáce Spoločnosť Top Rozhovory

ROZHOVOR s detskou psychiatričkou: Dieťa môže neúmyselne k anorexii priviesť aj matka

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Priblížte prosím našim čitateľom, ako sa pri liečbe anorexie postupuje.

– Sme špecializované pracovisko na liečbu porúch príjmu potravy u detí a adolescentov. Predovšetkým sa snažíme udržať dieťa v ambulantnej liečbe, aby mohlo zostať v rodinnom prostredí. Nakoľko pacienti často prichádzajú s výraznou podhmotnosťou až podvýživou, je to niekedy náročné. Okamžité naštartovanie realimentácie je prioritou. Hneď na prvom stretnutí, kde dieťa prejde viacerými somatickými vyšetreniami – aby sme vedeli odhadnúť, či somatický stav vôbec umožňuje ambulantnú liečbu – sa snažíme rodičom vysvetliť podstatu ochorenia. Ich dieťa sa nachádza v ťažkej úzkosti alebo dokonca je jeho prežívanie až  depresívne. V prvej fáze pracujeme na znovuobnovení normálneho stravovania. Veľakrát príde rodina za lekárom zmätená, napríklad  nevedia koľko by dieťa malo zjesť na to, aby pribralo a aby sa hmotnosť opäť dostala do normálu, pretože deti prichádzajú s výraznou podvýživou. Aby dieťa pribralo vo vývinovom období, musí zjesť minimálne o tretinu resp. jedenapolkrát viac, ako zdravé dieťa v jeho veku. Závisí to od toho ,v akom stupni podvýživy prichádza.

Ak liečba pokračuje ambulantne, tak rodičia s dieťaťom prichádzajú na kliniku aj každý týždeň. Na kontrole si podrobne prechádzame ako to zvládli, ako dodržali terapeutické odporúčania, s čím si vedeli poradiť, s čím nie. Rodičia sú špecialisti na svoje dieťa, my lekári sme špecialisti na chorobu. Len kombináciou oboch strán dokážeme dieťaťu pomôcť. Akonáhle sa znovuobnovenie stravovania podarí a dieťa priberie na normálnu hmotnosť, jeho stav sa radikálne mení. Začne lepšie spolupracovať, nie je tak odmietavé. Aj rodičom stúpne sebavedomie. Problém zvládli spolu s dieťaťom.

Následne sa spolupráca preklápa do vývinových úloh. Počas liečby sa vývin dieťaťa zastaví. Vráti sa akoby do detstva, potrebuje rodičov k základnému prežitiu, nevie sa bez nich najesť, začleniť sa medzi rovesníkov, postarať sa o seba. Rodičia ho musia kŕmiť, respektíve dohliadať na jeho stravovanie, pokiaľ sa opäť obnoví hmotnosť. Následne sa dieťa môže vrátiť k svojej puberte, môže začať rodičom vzdorovať, môže nadväzovať vzťahy s rovesníkmi. Ale aj v tejto fáze vedieme rodinu, pomáhame im vysporiadať sa s rôznymi situáciami, posilňujeme ich spolupatričnosť.

 

Rodičia sú špecialisti na svoje dieťa, lekári zasa špecialisti na chorobu. Zdroj: pixabay.com

Akým spôsobom liečite detských pacientov, pokiaľ si ich zdravotný stav vyžaduje hospitalizáciu v nemocnici?

– Ak dôjde k hospitalizácii, je to iné. Vytvoríme program, do ktorého rovnako zapájame aj rodinu. Deti musíme najskôr aktívne zapojiť do režimu, edukujeme ich o chorobe, o tom, ako má vyzerať bežná strava a ich hmotnosť. Ale zároveň sa zúčastňujú psychoterapeutických stretnutí.

Aký dlhý je proces liečby?

– Pokiaľ by sme sa držali údajov publikovaných v zahraničí, liečba je hradená zdravotnou poisťovňou približne rok. Na Slovensku to ale vo viacerých prípadoch trvá dlhšie.

Je možné vyliečiť anorexiu úplne?

– Áno, som o tom presvedčená. Avšak aj po vyliečení je potrebné dodržiavať niektoré pravidlá životosprávy. Najčastejšie sú  dievčatá úplne vyliečené, vrátia sa k svojmu  životu, venujú sa záujmom, vrátia sa do školy.