Domáce Šport Top

ROZHOVOR Problémy s termínom aj logistikou. Olympiáda v roku 2021 nebude taká, ako ju poznáme

Letná olympiáda v Tokiu 2020 je preložená na rok 2021. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Odloženie olympiády na rok 2021 je najočakávanejšou súčasnou športovou udalosťou. Síce negatívneho charakteru, ale rozhodnutie japonskej vlády aj Medzinárodného olympijského výboru (MOV) je aj tak niečo mimoriadne.

 

Veď doposiaľ sa olympiády nekonali iba kvôli prvej a druhej svetovej vojne v rokoch 1916, 1940 a 1944. Je to niečo absolútne bezprecedentné a historické. Koronavírus prepísal všetky možné scenáre a dostal šport do dlhodobej karantény. Mašinéria problémov je momentálne ako perpetuum mobile a nedá sa zastaviť. Čo všetko teraz čaká olympionikov doma aj v zahraničí, aký bude ďalší postup, ako sa zmení športový svet v roku 2020 – aj to boli témy, o ktorých sa Glob.sk rozprával s generálnym sekretárom Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Jozefom Libom.

Generálny sekretár Slovenského olympijského a športového výboru Jozef Liba. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Olympiáda je odložená, ale je to určite lepšie riešenie ako zrušiť olympiádu úplne, nemyslíte?

– V každom prípade áno, treba povedať, že my sme radi, že to takto skončil – z pohľadu na celkovú situáciu ohľadom pandémie. Bolo by to veľmi nešťastné riešenie, ak by sa pokračovalo v prípravách v pôvodnom termíne, ako to bolo naplánované. Rozhodnutie premiéra Abeho aj prezidenta Bacha sme privítali aj v mene všetkých slovenských športovcov. Je to najrozumnejšie a najsprávnejšie riešenie.

Čo vás osobne a celý SOŠV teraz čaká, aká bude vaša úloha smerom k našim športovcom?

– Treba povedať, že je to veľmi čerstvé rozhodnutie, určite budú nasledovať aj ďalšie inštrukcie. Myslím si, že v najbližších dňoch dostaneme od MOV aj od jednotlivých športových federácii pokyny, ako sa vlastne všetko bude uberať ďalej, do roku 2021. Aj čo sa týka kvalifikačných kritérií a podmienok na kvalifikáciu, aj čo sa týka logistiky, lebo prevažná väčšina logistiky už bola vykonaná – doprava, letenky, ubytovanie. Tiež príprava predolympijských tréningov, aklimatizačných kempov, to všetko sa musí teraz popresúvať. To nás bude teraz čakať v najbližších dňoch.

Sú športovci, čo už boli kvalifikovaní do Tokia. Bude im kvalifikácia platiť, alebo sa všetko kompletne zmení, nastaví od začiatku a odznova?

– Z celkové počtu športovcov bolo kvalifikovaných iba 43 percent. Tých 57 percent ešte nemalo splnené kvalifikačné kritériá, alebo nemali ešte kvalifikácie. Určite tých 43 percent sa zachová a ostatní sa budú musieť dokvalifikovať. Otázka je, ako sa rozhodnú jednotlivé športové federácie, ako sa to bude robiť, aké to bude mať nové pravidlá… Navyše po olympiáde mnohí športovci plánovali skončiť svoju kariéru, ako napríklad náš Matej Tóth. Teraz je to všetko posunuté o rok a je otázka, či tí športovci budú chcieť pokračovať ďalej. Možno, že na druhej strane im to dá ešte nejakú motiváciu do ďalšieho obdobia. Musíme si počkať na vývoj, lebo je to všetko čerstvé.

Nebol by na odklad olympiády rozumnejší rok 2022, aj keď tam by bola v jednom roku zimná aj letná olympiáda, MS vo futbale? O rok bude svetový šampionát v plávaní, MS v atletike vonku aj v hale, ME vo futbale?

– To je veľmi ťažko povedať. Rozhodnutie prišlo po zvážení všetkých aspektov. Všetky tieto podujatia sú naplánované na letné obdobie, to znemená, že olympiáda nebude asi v klasickom termíne v lete. Možno bude skôr, čo by aj tak racionálne vyplynulo. Mohlo by to byť v máji a potom by dobehli tie svetové šampionáty. Počkajme si na informácie z tohto prostredia a uvidíme, ako sa to všetko dohodne. Nemyslím si, že to bude dlho trvať, keď  už prišlo k rozhodnutiu odložiť olympiádu. Tie ďalšie rozhodnutia prídu v najbližších dňoch.

Mohlo by vás zaujímať