Domáce Šport Top Rozhovory

ROZHOVOR Panika okolo zrušenia olympiády v Tokiu je nezmyselná hlúposť. Absolútne sa o tom neuvažuje

Letné olympijské hry v Tokiu 2020 nie sú ohrozené koronavírusom. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Hitom, témou a hlavným mediálnym ťahákom je v posledných týždňoch koronavírus, ktorí vyvoláva celosvetovú paniku. Niekedy až nezmyselnú, keďže z neznámeho a nepoznaného je veľakrát veľký dezinformátor.

 

Nákaza, ktorá vypukla v čínskom meste Wu-chan, sa viac či mene, rozšírila do vyše dvadsiatich krajín sveta. Infikovaných je len v samotnej Číne viac ako 28-tisíc ľudí a doteraz si koronavírus vyžiadal takmer vyše 500 mŕtvych. Pritom v Ázii sa od 24. júla do 9. augusta budú konať letné olympijské hry. Dejiskom je japonské Tokio, kde situáciu pol roka pre začiatkom hier monitorujú. “Máme vážne obavy z rozšírenia vírusu. Dúfame, že sa čoskoro situácia upokojí. Budeme úzko spolupracovať s Medzinárodným olympijským výborom (MOV), vládou a mestom, aby sme pomohli v boji proti tejto chorobe,” povedal šéf organizačného výboru OH 2020 Toširo Muto.

Letné olympijské hry v Tokiu 2020 nie sú ohrozené koronavírusom. Zdroj TASR / AP

V Tokiu očakávajú 11-tisíc športovcov a obavy má aj starosta olympijskej dediny Saburo Kavabuči. “Pevne verím, že túto krízu prekonáme a zažijeme skvelé hry. Spravíme všetko pre to, aby sme ochránili športovcov a umožnili im podať najlepšie výkony.”  No napriek hystérii, objektívnym faktom a časovému odstupu od začiatku hier, prípravy na olympiádu v Tokiu pokračujú podľa plánov. “Spolupracujeme so Svetovou zdravotníckou organizáciou a ďalšími relevantnými agentúrami. Prijmeme všetky potrebné kroky, aby sme zabezpečili plynulé pokračovanie príprav na olympiádu,” povedal japonský predseda vlády Šinzo Abe.

Jozef Liba, generálny sekretár SOŠV. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

O tom, aká je situácia okolo olympiády v Tokiu sa Glob.sk rozprával s generálnym sekretárom Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Jozefom Libom.

Aká je aktuálna situácia v Tokiu niekoľko mesiacov pred olympijskými hrami?

– Samozrejme, čo sa týka Tokia, my to aktuálne sledujeme a dokonca tam máme aj našich ľudí, ktorí sa budú na Slovensko vracať koncom týždňa. Takže budeme mať všetko dôležité z prvej ruky a budeme mať čerstvé informácie priamo z miesta činu. Treba povedať, že to nie je až tak dramatické, ako sa v médiách píše. Samozrejme, Ázia sleduje situáciu okolo vývoja koronavírusu, ktorý je najviac lokalizovaný v Číne. V Japonsku je nejaký prípad nákazy, ale nie sú tam žiadne úmrtia. My máme informácie sprostredkované od organizačného výboru a od Medzinárodného olympijského výboru, ktorí to všetko monitorujú. Nehlásia nám, ani nepíšu, že by to malo mať nejaký zásadný a negatívny vplyv na organizovanie letnej olympiády v Tokiu.

Uvažuje sa o odložení, zmene termínu alebo zrušení OH v Tokiu?

– Určite táto téma nie je na stole. Čítal som vyjadrenie premiéra Japonska Šinzo Abeho, ktorý jednoznačne v pondelok deklaroval, že momentálne sa o niečom podobnom vôbec neuvažuje. Téma, že by na základe koronavírusu malo prísť k zmene, posunu alebo k predčasnému ukončeniu olympiády, sa neotvorila.

Sú dané termíny, do ktorých je potrebne potvrdiť konanie hier alebo ich odvolanie či preloženie?

– Termín hier v Tokiu bol potvrdený a daný pred siedmimi rokmi, kedy Japonci získali právo organizovať olympiádu. V rámci zmluvy sa presne napísalo, kedy, kde a za akých podmienok hry budú. Termín je jasné daný a dodržuje sa už sedem rokov. Momentálne nie je možné olympiádu ani presunúť, ani posunúť, lebo je naviazaná na ďalšie veľké množstvo sprievodných aktivít. Reklamné, marketingové, televízne, mediálne aktivity, celý program a harmonogram hier pre všetkých 206 krajín. To nie je jednoduché, ani možné si predstaviť, aby sa takéto podujatie mohlo posúvať o pár dní jedným alebo druhým smerom.  Neviem si to predstaviť. Ešte sa to nikdy nestalo a v takomto rozmere, ako sú olympijské hry ani neviem, či je to vôbec možné.

Jozef Liba, generálny sekretár SOŠV. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Máte informácie, ako je to s medzinárodnými  športovými podujatiami, ktoré sa majú v najbližších týždňoch a mesiacoch konať na ázijskom kontinente?

– Čo sa týka podujatí priamo v Číne, tie sa vo veľkom rušia. A všetky podujatia, ktoré boli naviazané na olympiádu, ako sú kvalifikačné turnaje či majstrovstvá sveta, sa zrušili. (pre koronavírus už zrušili marcové halové MS v Číne i olympijské kvalifikačné turnaje v boxe a bedmintone, pozn. red.) Hľadajú sa iné alternatívy alebo sa prekladajú na iný termín. Ale čo sa týka predolympijských súťaží, ktoré sa majú konať v Tokiu v tomto roku ešte pred olympiádou, tam nemáme žiadne informácie, že by tieto podujatia mali byť zrušené, alebo preložené.

V prípade, že sa situácia v Čine nezmení a OH nebudú zrušené ani odvolané, pôjdu slovenskí športovci na OH v Tokiu? Či už na vlastné riziko ako podľa nominácii?

– Myslím, že to je dnes len hypotetická otázka. Nedá sa na ňu v súčasnosti odpovedať. To budeme vedieť až ak by sa situácia zdramatizovala a na základe konkrétnych odporúčaní z medzinárodného prostredia.

Mohlo by vás zaujímať