Domáce Parlamentné voľby Politika Rozhovory

ROZHOVOR Neviem si predstaviť vládnuť so Smerom-SD, tvrdí Kollár

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

O aké ministerstvá by ste v prípade vstupu do vládnej koalície mali záujem?

– Naša priorita je ministerstvo dopravy. V rámci programu máme masívnu výstavbu štátnych nájomných bytov. Taktiež hovoríme veľmi silno o sebestačnosti Slovenska, takže by sme mali záujem aj o pôdohospodárstvo aj sociálne veci. Keď si každý z koaličných partnerov vyberieme to, čo je pre nás prioritné, potom ostanú silové rezorty, ktoré sa rozdelia. Aj my potom budeme mať záujem o jeden silový rezort, je to jedno, či je to obrana, vnútro alebo Slovenská informačná služba, či Národný bezpečnostný úrad.

Sú niektoré priority z vášho programu pre vás také dôležité, že nimi podmienite svoj prípadný vstup do vládnej koalície?

– Máme tri okruhy, ktorých akceptovanie bude podmienkou nášho vstupu do budúcej koalície. Sú to podmienky našich voličov, sympatizantov a podľa mňa aj väčšiny našej spoločnosti. Prvý okruh obsahuje neotváranie kultúrno-etických otázok, ako sú napríklad registrované partnerstvá, adopcie detí homosexuálnymi pármi, LGBTI a zákaz prijímania migrantov. Do druhého okruhu patrí zachovanie vlakov zadarmo, obedov zadarmo a vianočných príspevkov pre dôchodcov. V treťom okruhu je masívna výstavba štátnych nájomných bytov, exekučná amnestia a zrušenie doplatkov za lieky pre deti do šesť rokov, dôchodcov a ZŤP.

Čo budete považovať za úspech v týchto voľbách?

– Keď sa dostaneme do parlamentu. Bude ma tešiť všetko nad 6,6 percenta, čo bol výsledok, s ktorým sme pred štyrmi rokmi prišli do parlamentu.

Čo budete považovať za neúspech?

– Keď sa do parlamentu nedostaneme.

V prípade, že sa do parlamentu nedostanete, vzdáte sa funkcie predsedu strany?

– O tejto možnosti budeme diskutovať v prípade, že nastane, a uvidíme, s akým výsledkom.

Vstúpili by ste do vlády s ĽSNS?

– To, čo dnes predstavuje ĽSNS, je pre nás neprijateľné. Pokiaľ nevysvetlia svoj vzťah k holokaustu, pokiaľ budú velebiť Slovenský štát, ktorý vznikol z rozhodnutia nacistického Nemecka, pokiaľ nebudú uznávať Slovenské národné povstanie, pokiaľ jeho kandidáti budú mať vytetované hákové kríže, čo si mám o tom myslieť? Za týchto okolností si to neviem predstaviť. Ak by sme boli s nimi vo vláde, neakceptovalo by nás ani Rusko, ani Západ.

Ani so Smerom-SD si neviete predstaviť vládnu koalíciu?

– Nie. Je úplne jedno, či je na čele Smeru-SD Robert Fico, Peter Pellegrini alebo nejaký Pampalini. Pozadie sa nemení. Strana Smer-SD vznikla z vôle svojich akcionárov, ktorými sú oligarchovia, a tí tam stále sú. Kým toto nevyriešia, tak je to stále taká istá strana.