Domáce Rozhovory Šport Top

ROZHOVOR Halákovi tlieskala v noci celá NHL. Ako prvý slovenský brankár odohral v súťaži 500 zápasov

Slovenský brankár Bostonu Bruins Jaroslav Halák odohral v NHL zápas jubilejný zápas číslo 500

BRATISLAVA – Ak by sa robila anketa o najlepšieho slovenského brankára histórie, bola by to poriadna fuška. Marcel Sakáč, Eduard Hartmann, Jaromír Dragan, Pavol Svitana, Peter Ševela, Ján Lašák, Richard Staňa, Peter Budaj…

 

Tí všetci by určite figurovali v elitnej desiatke. Ale na hokejovom brankárskom Olympe by sa v kráľovskom kresle vyhrievali dve mená. Vladimír Dzurilla a Jaroslav Halák. Populárny „Maco“ bol legendou v československej reprezentácii, federálnej lige, v Slovane Bratislava v 60. a 70. rokoch minulého storočia. Jaro Halák je už viac ako dekádu jedným z najlepších brankárov NHL. Práve 34-ročný Bratislavčan prekonal ako prvý Slovák ďalšiu obdivuhodnú a historickú a métu snov. Pravdepodobne na veky vekov to bude Mont Everest pre slovenských hokejových brankárov.

V kanadsko-americkej NHL totiž odohral zápas s poradovým číslom 500. Jubileum oslávil proti Caroline Hurricanes. Maximálne štýlovo, víťazstvom pred domácimi fanúšikmi v Bostone a k tomu ešte na nulu, s čistým kontom, keď mal 24 zákrokov. Haláka vyhlásili za prvú hviezdu stretnutia. Odchytať 500 stretnutí v NHL je veľká vec a osláviť to ešte aj bez inkasovaného gólu – fantázia. Po stretnutí bola na nohách celá hala a Halákovi dlhé minút tlieskali. „Som rád, že som súčasťou tejto výnimočnej skupiny brankárov, pretože je to naozaj špeciálna skupina.  Myslím si, že je to naozaj veľký úspech pre každého brankára, zvlášť pre mňa. Veď pred tromi alebo štyrmi rokmi som nevedel, či ešte budem hrať NHL. Vždy sa sústreďujem iba na prítomnosť a všetko čo sa stalo je už minulosť. Je pred nami ešte veľa zápasov,” povedal po zápase Halák. “Podľa môjho názoru má úroveň brankárskej jednotky v tejto lige. Opäť to dokázal. Chytá skvele a v každom zápase nám dáva šancu vyhrať,” vyjadril sa na Halákovú adresu tréner Bostonu Bruce Cassidy.

Je symbolické a príznačné, že kariéru na zámorských klziskách najlepšej ligy sveta naštartoval Halák proti Montrealu v sezóne 2006/2007. Už 13 rokov je tak súčasťou najväčšieho hokejového biznisu planéty. Magickú métu  číslo 500 dokázalo v zámorí pokoriť iba 73 brankárov, no iba 13 ich bolo z Európy. Nuž a to sa ich v bránkovisku NHL vystriedalo už 783. Ešte v jednej štatistike je Halákova pozícia mimoriadna a obdivuhodná. Iba šiesti brankári v histórii NHL majú vyššiu percentuálnu úspešnosť zákrokov ako Jaroslav Halák. Všetko sú to legendy svetového hokeja – Roberto Lungo, Henrik Lunqvist, Dominik Hašek, Carey Price, Pekka Rinne a Tuukka Rask.

Halák začínal s hokejom v bratislavskom Ružinove, odkiaľ prešiel do Slovana, ale už ako 19-ročný odišiel do zámoria. V roku 2003 ho draftoval v 9. kole z celkového 271. miesta klub Montreal Canadiens, kde po troch sezónach v nižších zámorských súťažiach debutoval v NHL. Bolo to vo februári 2007 proti Columbusu a hneď ho vyhlásili za druhú hviezdu zápasu. O mesiac vychytal v NHL aj svoj prvý zápas na nulu – paradoxne práve proti Bostonu. Odvtedy odohral 101 zápasov za Montreal, za St. Louis 159, za NY Islanders 177, za Washington 12 a za Boston Bruins zatiaľ 51. Glob.sk sa s Jarom Halákom po jubilejnom 500 zápase v NHL exkluzívne porozprával o hokeji, kariére aj o jeho živote v Bostone.

Ste prvým slovenským brankárom, ktorý dokázal v NHL odchytať 500 zápasov. To už je na poriadnu oslavu, čo poviete?

– Je to super pocit a verím, že mám v NHL ešte veľa zápasov pred sebou.

Pri brankároch je 500 zápasov na rovnakej úrovni ako je 1000 pri hráčoch v poli. Aj preto ich doteraz bolo iba 73. Z Európy 13. Budete veru v dobrej spoločnosti.

– Sú tam naozaj dobrí brankári, aj môj kolega Tuukka Rask, s ktorým si dobre rozumiem.

Je vôbec zvykom oslavovať v NHL podobné jubileá?

– Niektoré tímy tomu prikladajú väčší význam ako druhé.

Už je to 13 rokov, čo ste začínali svoju kariéru v NHL, to je na brankára obdivuhodná životnosť. Pamätáte si na svoj prvý duel v NHL a na prvé čisté konto?

– Na môj prvý zápas v NHL si pamätám, ako keby to bolo včera. Na to asi nikdy nezabudnem. Bolo to proti Columbusu vo februári 2007. Prvé čisté konto bolo zhodou okolností proti Bostonu o mesiac neskôr.

Montreal, St.Louis, NY Islanders, Washington, Boston – všetko špičkové kluby NHL.  Ako by ste ich jednou vetou charakterizovali?

– Som rád, že som mohol byt ich súčasťou.

V Bostone je vašim kolegom v bránkovisku Tuukka Rask. Ako spolu vychádzate?

– Ako som už spomínal, aj v práci, a aj v súkromí si veľmi dobre rozumieme.

Váš tréner Bruce Cassidy už niekoľkokrát povedal, že s Raskom ste najlepšou brankárskou dvojicou v NHL. To je veru slušná pochvala. Vnímate to?

– Verím, že to vydrží tak aj naďalej.

Na brankára ste v ideálnom veku, máte 34, o konci kariéry dúfam ešte neuvažujete?

– Zatiaľ som nad tým neuvažoval, po fyzickej a aj mentálnej stránke sa cítim dobre.

Bude Boston vaším posledným hokejovým klubom v NHL?

– Ťažko povedať, do konca sezóny máme ešte veľa zápasov a snažím sa sústrediť na túto sezónu.

Kto je pre vás najlepším brankárom histórie a súčasnosti?

– V NHL bolo, a aj v súčasnosti je, veľa skvelých brankárov. Je ťažké vybrať jedného.

Ak by ste sa mali vrátiť do Európy ako aktívny hráč, bol by to Slovan Bratislava?

– Úprimne, nad návratom do Európy som neuvažoval.

Aké športové plány a ciele má Jaroslav Halák?

– Pokračovať v aktívnej kariére, kým ma bude hokej baviť a zdravie slúžiť.

Nuž a na záver ešte jedna pocta Jarovi Halákovi. Remixovaný hit “Bad Romance” od popovej divy Lady Gaga, ktorú slovenskému brankárovi zložili pri jeho pôsobení v Montreale Canadiens.

 

Mohlo by vás zaujímať: