Domáce Šport Koronavírus Top

ROZHOVOR Chaos a neistota okolo olympiády v Tokiu. Júlový termín je nereálny, v hre je leto 2021

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – NHL, NBA, tenisové turnaje, MS v hokeji, futbalové EURO, Liga majstrov a Európska liga, golf, formula 1, rely, Svetové poháre, cyklistické Giro d´Italia, jarné klasiky Okolo Flámska a Paríž – Roubaix, s veľkou pravdepodobnosťou Tour de France, Roland Garros, Wimbledon…

 

To všetko sa už zrušilo, alebo v najbližších dňoch zruší pre pandémiu nového koronavírusu. K tomu treba pripočítať takmer všetky národné ligové súťaže a je jasné, že šport celosvetovo skolaboval. Z jeho termínovej listiny je trhací kalendár. Frustrácia, hnev, apatia, agónia, bezmocnosť – to sú v súčasnosti najfrekventovanejšie slovné spojenia športovcov, realizačných tímov, trénerov, národných a športových federácii. Šport sa ocitol v bezvýchodiskovej situácii, ktorá nemá riešenie, kde neexistuje improvizácia, nikto netuší kedy a ako sa všetko vráti do normálu. Poslednou baštou, ktorá ešte odoláva, posledným veľkým podujatím, tým najväčším, najlukratívnejším ale aj organizačne nakomplikovanejším sú olympijské hry v Tokiu, ktoré by mali byť od 24. júla do 9. augusta.

Rozpočet takmer 12 miliárd dolárov, 38 športov, viac ako 10-tisíc športovcov, milióny divákov priamo na mieste a viac ako 2 miliardy pred televíznymi obrazovkami – to sú iba základné údaje. Bude či nebude olympiáda v Tokiu? To je vážna téma, o ktorej sa Glob.sk rozprával s Jozefom Libom, generálnym sekretárom Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV). Jozef Liba bol totiž minulý týždeň, aj s prezidentom SOŠV Antonom Siekelom, na inšpekčnej ceste v Tokiu, kde monitorovali a zisťovali aktuálna situáciu v Japonsku.

Generálny sekretár Slovenského olympijského a športového výboru Jozef Liba. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Čo ste sa dozvedeli počas návštevy Japonska?

– V Japonsku sme boli viacerí a dúfajme, že to nebude naša posledné cesta do Tokia, lebo treba povedať, že Organizačný výbor aj Japonský olympijský výbor robí všetko preto, aby olympiáda v Tokiu bola v pôvodnom termíne, tak ako je všetko naplánované. Japonci naozaj robia maximum, videli sme niektoré športoviská, aj keď sme sa priamo do nich nedostali. Videli sme pri dočasných športoviskách postavené tribúny, všetci sú už pripravení a chystajú sa na olympiádu. Bola by veľká škoda, ak by sa takto pripravené hry museli zrušiť.

Ešte pred mesiacom to bola téma z kategórie sci-fi, ale čo dnes? Uvažuje sa o odložení, zmene termínu alebo zrušení OH v Tokiu?

– Musím povedať, že ku dnešnému dňu (16. 3. 2020, pozn. red.), nie. Vyjadril sa tak medzinárodný aj národný olympijský výbor, japonská vláda aj organizačný výbor. Na druhej strane treba ale povedať, že ako vidíme aktuálny vývoj v Európe, Ázii a aj v Amerike, nemusí to byť konečné rozhodnutie. Všetko sa mení časom. Dnes zrušenie olympiády nie je téma, ale najbližšie dni nám môžu ukázať, že sa mýlime, že je všetko inak.

Japonci sú presvedčení, že olympiáda bude. Aký je váš osobný názor na základe vývoja v Európe, v Ázii  a aj na Slovensku? Ak by bola predsa len termínová zmena, je pravdepodobnejšie zima 2020, alebo až leto 2021?

– Dnes môžeme všetko hovoriť iba v hypotetickej rovine. Samozrejme, ako srdcom olympionik by som si veľmi prial, aby olympiáda bola, ale tých rôznych scenárov, čo môžu nastať, je veľmi veľa. Môj osobný názor je, že podľa toho, ako sa menia športové kalendáre, a ako sa posúvajú rôzne podujatia v tomto roku, možno to postihne aj olympiádu. A potom je iba otázka, do akého termínu sa to budú môcť hry posunúť.

Ak by bola predsa len termínová zmena, je pravdepodobnejšie zima, alebo až rok 2021?

– Zimu nevidím veľmi reálnu, lebo aj zima v Japonsku je zimou a je chladná. Bol by potom problém s vonkajšími športami. Ako jedinú alternatívu vidím leto budúceho roka, neskôr by to nebolo možné. Treba si uvedomiť jednu vec. Športoviská ostanú športoviskami aj o rok či dva, to sa nezmení, tie čo sú postavené ako dočasné sa buď rozoberú a postavia nanovo, alebo zostanú na mieste. To tiež nie je problém. V čom vidím problém je olympijská dedina. Vždy sa totiž buduje ako budúce sídlisko a v Japonsku sú už dnes byty v olympijskej dedine vypredané, to znamená, že ich majitelia už čakajú, kedy sa tam budú môcť nasťahovať. To by bol problém, ktorý by musela vyriešiť japonská vláda, lebo postaviť novú olympijskú dedinu je nemožné.

Generálny sekretár Slovenského olympijského a športového výboru Jozef Liba. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Olympiáda je jeden veľký biznis, vo svete športu absolútne najväčší. Ak by nebola, o akej finančnej strate sa tu budeme rozprávať?

– Tá strata by bola veľmi veľká, obrovská. Mal som možnosť rozprávať sa počas našej cesty v Japonsku o týchto číslach a tá informácia hovorí, že ak by olympiáda v Tokiu nebola, tak by to spôsobilo prepad hrubého domáceho produktu Japonska o 1,5 %, čo sú miliardy dolárov. (odhady hovoria o sume 66 miliárd dolárov, pozn. red.)

Strata televíznych práv, marketingu či reklamy by išla na úkor Medzinárodného olympijského výboru (MOV), museli by sa financie vrátiť?

– Myslím si, že táto otázka by sa riešila až následne. Doteraz sa s podobnou situáciou nikto nestretol. Je ťažké predikovať, čo by nastalo, ako by sa správali súkromní partneri v tomto procese, či si budú vyžadovať finančné náhrady, alebo sa dohodnú a bude sa to posúvať do ďalšieho termínu. Je to náročné a ťažké povedať, ako sa bude situácia vyvíjať. Nebude to iba na pleciach organizačného výboru, ale bude to aj ťarcha na MOV.

Medzinárodný olympijský výbor sa plánuje telefonicky poradiť o aktuálnej situácii so športovými federáciami. Na akú tému by to malo byť?

– Tento týždeň v stredu (18. 3. 2020, pozn. red.) máme naplánovaný videorozhovor s prezidentom MOV Thomasom Bachom. Bude to organizovaný rozhovor pre celú Európu, uvidíme čo nám to prinesie. Takisto je naplánovaný videorozhovor s členmi MOV a so športovými federáciami v tomto týždni. Myslím si, že mnohé informácie sa vyjasnia.

Máte informácie, ako je to s kvalifikáciami a nomináciami do Tokia? Všetko a všade je zrušené, pričom zatiaľ ma istú účasť iba 55 percent športovcov?

– To je situácia, o ktorej bude diskutovať prezident MOV Thomas Bach s medzinárodnými športovými federáciami. V mnohých športoch, a týka sa to aj našich športovcov, bude kvalifikačný proces pozastavený a ako sa bude vyvíjať, ťažko predpokladať, keďže niektoré športy sú pozastavené až do mája. Čiže potom by ostalo veľmi málo času na to, aby sa mohli kvalifikovať do Tokia, splniť limit. Podujatia už mali byť aj v marci, ďalšie v apríli, takže je to náročné ladiť formu na každý ďalší týždeň.

Letné olympijské hry v Tokiu 2020 nie sú zatiaľ ohrozené koronavírusom. Zdroj: TASR / AP

Je možné zrušiť alebo obmedziť počet športov na olympiáde, ako krízový režim?

– To je ťažká otázka, dnes sú všetky športy rovnoprávne. Tak, ako si ťažko predstaviť olympijské športy bez divákov, asi by bolo veľmi ťažké z pozície MOV vylúčiť nejaký šport. Ktorý šport by to bol? Gymnastika na úkor šermu, šerm na úkor plávania, alebo plávanie na úkor box? To je ťažká situácia a nemožná. Buď by to bolo celoplošné, ale nejakú redukciu – to si neviem predstaviť.

Aká je situácia u nás s prípravou a tréningami olympionikov, keďže štadióny, haly a športoviská sú uzavreté, preteky a podujatia zrušené. Za tejto situácie je príprava takmer nemožná a olympiáda je za štyri mesiace. Máte náhradný plán pre slovenských olympionikov, alebo je to na ich individuálnych možnostiach a schopnostiach?

– Musím povedať, že v posledných dňoch a hodinách sme mali veľa otázok od športovcov, zväzov a organizácii o možnosti trénovania. Bola aj snaha zo strany SOŠV vytvoriť nejaké uzavreté tréningové centrum. Ale vývoj v posledných hodinách ukázal, že sa všetko, ale naozaj všetko, zatvára, okrem životne dôležitých vecí a servisov. Tak sme pristúpili k tomu, že sme našu myšlienku museli zrušiť. Dnes navrhujem každému trénovať podľa aktuálnych podmienok a možností, inú alternatívu nemáme, musíme k tomu pristupovať zodpovedne, celospoločensky a športovci musia ísť vo všetkom príkladom. Množstvo našich športovcov sa vracia momentálne zo zahraničia, zo súťaží, či pobytov od Austrálie po Ameriku. Každý pôjde na dva týždne do karantény. Spoločné tréningy sú absolútne nemožné.

V prípade, že sa situácia u nás nezmení – budú stále zatvorené hranice, karanténa – ale hry pritom nebudú zrušené, ani preložené na iný termín, pôjdu slovenskí športovci do Tokia? Bude mať vôbec význam ísť na olympiádu?

– To by sme sa museli vrátiť na začiatok našej diskusie či olympiáda bude alebo nie. Ja som sa v uplynulých hodinách rozprával s našimi športovcami na túto tému a oni si jednoducho nevedia predstaviť ísť na olympiádu nepripravení. Čiže budeme spoločne monitorovať, ako sa bude situácia vyvíjať. Ak by olympiáda bola a športovci by neboli dostatočne pripravení, bola by to z ich strany iba ak demonštratívna aktivita a podstata olympiády by pre nich stratila význam. Treba si naozaj vážne povedať, ako bude vyzerať svet po tejto kríze, či bude vôbec vyzerať tak, ako ho poznáme dnes, či sa nebude uberať iným smerom, čo platí aj pre šport.