Domáce Politika Prezidentské voľby Rozhovory Top

ROZHOVOR Čaputová prezradila, či vymení Štefunka na čele strany

Zuzana Čaputová súčasné vzťahy medzi prezidentom a vládou nepovažuje za dobré. Zdroj: SITA / Diana Černáková

BRATISLAVA – Jej meno donedávna takmer nikto nepoznal, dnes patrí k favoritom prvého kola prezidentských volieb. To, že sa v politike nepohybovala vidí ako možnú výhodu. Hovorí, že hádok je už dosť a ako prezidentka chce spájať. Viac ako sporom chce energiu venovať hľadaniu riešení a je presvedčená, že s férovým prístupom nebude mať problém s opozíciou ani koalíciou. Na otázky o tom, ako chce ako prezidentka vychádzať s vládou a zmierniť súčasné napätie, ale aj o vlastných politických ambíciách odpovedala prezidentská kandidátka a podpredsedníčka mimoparlamentného Progresívneho Slovenska Zuzanou Čaputovou (45). Rozhovor poskytla pre Glob.sk prostredníctvom mailu.

 

Dlhé roky ste sa angažovali ako aktivistka. Do politiky ste však vstúpili v decembri 2017, kedy ste sa stali členkou Progresívneho Slovenska. Dnes kandidujete za prezidentku. Prečo by mali dať ľudia hlas práve vám?

– Celý svoj doterajší profesný život som venovala službe ľuďom. Ako advokátka som stála pri nich, keď sa chceli domôcť svojich práv. Často proti silným politickým a ekonomickým záujmom. Preto dobre viem, ako spravodlivosť nefunguje, ako sa nedostáva všetkým rovnako a včas. Preto sa ponúkam do služby prezidentky, aby som sa mohla zastať ľudí v zápase o spravodlivú a férovú krajinu. Ako prezidentka budem môcť túto službu v mene ľudí vykonávať s ešte väčšou váhou.

Podobne ako Andreja Kisku pred piatimi rokmi, ani vás dnes v porovnaní s niektorými inými kandidátmi verejnosť v podstate nepozná, ste pre nich neznámou. Očakávate rovnaký efekt ako pri Kiskovi pred piatimi rokmi, nakoľko sa stáva fenoménom voliť nováčikov “nepolitikov”?

– Je určite pravda, že aj z počiatku kampane sme bojovali s tým, že ma poznalo málo ľudí. Známa som bola hlavne cez pôsobenie v kauze skládky v Pezinku. Bolo však mnoho ďalších káuz, na ktorých som pracovala a neboli tak mediálne známe. Boli to väčšinou kauzy, ktoré sa týkali veľkých environmentálnych zámerov, aj keď nie len. Boli to rôzne spaľovne odpadu, ktoré sa našťastie nezrealizovali a to práve vďaka právnym krokom, ktoré sme podnikli. V mestách ako napríklad Smolenice, Šenkvice, Pezinok. Riešila som aj skládku v Hlohovci či zámer postaviť spaľovňu v Zlatých Moravciach. Ale boli to aj iné kauzy, napríklad som pomáhala človeku, ktorý bol vyhodený z práce pre aktivizmus a angažovanie sa. Boli to prípady, kde som stále na strane proti arogancii politickej alebo ekonomickej moci. Nie som teda nepopísaný list. To, že som nebola v politike je ale možno výhodou v tom, že ľudia volajú po zmene.

Po odstúpení Roberta Mistríka ste sa v prieskumoch verejnej mienky dostali do čela. Niektorí odborníci hodnotia vaše čísla ako nereálne. Podľa vás sú?

– V posudzovaní pravdivosti informácie sa stále pozerám na kvalitu zdroja a nemám dôvod neveriť výsledkom dvoch najrenomovanejších výskumných agentúr s dlhoročnou tradíciou. Samozrejme rastúcu podporu si veľmi vážim.

Máte nejaké interné prieskumy? Ak áno, potvrdzujú tie, ktoré zverejnili agentúry verejne?

– Rešpektujem moratórium na zverejňovanie prieskumov, preto budem zdržanlivá v odpovedi na túto otázku.

Odborníci sa zhodujú v tom, že vám pomohlo práve to, že Robert Mistrík na vás tlačil, aby ste odstúpili. Ako ste vnímali toto jeho konanie vy?

– Vnímam to aké veľké gesto, ktoré si veľmi vážim. Určite to nebolo preňho ľahké.

Môžete vylúčiť, že ste zvažovali to, že tento boj vzdáte napokon predsa len vy?

– Mala som k tomu od začiatku rovnaký postoj. Hovorila som o tom, že sa zachovám zodpovedne. Nakoniec ten trend môjho rastu nasvedčoval tomu, že bolo dobré zotrvať.

Je za odstúpením Roberta Mistríka naozaj len to, že mu klesala podpora, alebo ste uzavreli medzi sebou aj nejakú dohodu?

– Nemáme žiadnu dohodu. Svoj odstup ničím nepodmienil. Oznámil mi to ráno pred tlačovkou.

Ak sa vám podarí uspieť, využijete služby Roberta Mistríka v prezidentskom úrade?

– Zatiaľ som o tom neuvažovala. Vyjadrila som sa, že budem rada, ak pán Mistrík zostane aktívny vo verejnom priestore.

Kandidujete ako nezávislá kandidátka. Ste však podpredsedníčkou Progresívneho Slovenska. Okrem toho máte podporu strán SPOLU a SaS. Nevylučuje to nadstraníckosť v prezidentskom úrade?

– Dala som záväzok, že ak uspejem, vzdám sa členstva. Taktiež ale nezávislosť vnímam skôr ako charakterovú črtu. Ako advokátka som zastupovala rôznych ľudí s rôznymi názormi, no vždy som k ním pristupovalo rovnako férovo. Myslím si, že s férovým prístupom nebudem mať problém, ani voči stranám, či už koalície alebo opozície.

Ak uspejete, budete prezidentom v krajine, v ktorej stále vládne Smer-SD, ktorý kritizujete. Podobnú situáciu zažívame posledných päť rokov. Nebudete len pokračovaním v eskalácii vzťahov medzi najvyššími ústavnými činiteľmi?

– Chcem byť prezidentkou, ktorá spája. Samozrejme mojou nosnou témou je spravodlivosť, férovosť, fungovanie práva pre všetkých rovnako. V tejto oblasti budem na prípadne prešľapy otvorene upozorňovať. Budem sa však snažiť argumentovať, hovoriť vecne a vyhýbať sa zbytočným osobným útokom alebo hádkam.

Súhlasíte s tým, ako dnes vyzerajú vzťahy medzi vládou a prezidentom?

– Nepovažujem to za dobré. Ľudia na Slovensku sú unavení z hádok a konfliktov v politike. Myslím si, že musíme menej energie venovať sporom a viac hľadaniu riešení.

Čo budete robiť inak, aby ste napätie, ktoré aj tento vzťah vyvoláva, upokojili?

– Otvorene a úprimne komunikovať. Vecne argumentovať bez útokov a hádok. Pokúsim sa hľadať dôležité programové prieniky a na tom stavať.

V tieto dni sa vyostrili vzťahy premiéra Petra Pellegriniho s prezidentom Andrejom Kiskom. Súčasťou ich sporu ste aj vy a vaše vyjadrenia o prípadnom udelení milosti úradujúcemu prezidentovi. Ako teda, udelili, alebo neudelili by ste milosti nejakému politikovi, ak by bola takáto otázka na stole?

– Politik alebo nepolitik, pred zákonom si musíme byť všetci rovní. Preto by som žiadosť akéhokoľvek politika posudzovala rovnako ako žiadosť od ktoréhokoľvek iného občana.

Slovensko je konzervatívna krajina, vaše názory sú viac liberálne, neobávate sa, že práve na tomto pohoríte?

– Politici sa nás roky snažia rozdeľovať. Na liberálov a konzervatívcov, na koaličných a opozičných, na Maďarov a Slovákov, na väčšinu a menšiny. Snažia sa to robiť aj teraz, keď sme jednotní, lebo sa nás boja. Nepristúpim na takúto kampaň. Ľudia sú unavení z hádok politikov. Chcem byť takou, aká som, a komunikovať témy úprimne a pravdivo tak, ako ich osobne cítim. Chcem to ale robiť citlivo, s rešpektom a toleranciou k iným názorom. Nechcem medzi nami priepasti. Žijeme v jednej krajine a všetci si zaslúžime, aby tu fungovala spravodlivosť pre všetkých rovnako. Keď sú slušní ľudia rozhádaní, zneužívajú to arogantní mocní. Porazíme ich len spoločne.

Ako chcete presvedčiť aj voličov s konzervatívnymi názormi?

– Pre mňa sú dôležité hodnoty ako súcit a láska k blížnemu. Zároveň férovosť a spravodlivosť. Podporuje ma množstvo veriacich ľudí, ktorí sú viac konzervatívnejší ako som ja, no myslím si, že tieto spoločné hodnoty prechádzajú ponad to, čo nás rozdeľuje. Všetci chceme normálnu, férovú a spravodlivú politiku.

Je váš priateľ pripravený zhostiť sa úlohy, ktorá sa od partnera hlavy štátu očakáva?

– Áno. Má za sebou napríklad mnohé skúsenosti z pôsobenia v dobročinných projektoch.

V kampani vás už podporilo množstvo známych tvári, od samotného prezidenta, cez Roberta Bezáka po známych hercov. Máte v rukách ešte nejaký tromf, ktorý vytiahnete krátko pred voľbami?

– Neviem či sú to tromfy, no určite v kampani nepoľavujeme. Nič nie je isté a čaká nás ešte veľký kus práce.

Budete kandidovať do parlamentných volieb v prípade, že v týchto neuspejete?

– Áno. Do politiky som si neodskočila na jednu kandidatúru. Myslím to vážne, že chcem v politike hájiť hodnoty spravodlivosti a férovosti.

Budete tvárou Progresívneho Slovenska vy, alebo Ivan Štefunko?

– Ak tvárou myslíte osobu predsedu, tak na túto pozíciu neašpirujem.

Galéria
Zuzana Čaputová. Zdroj: zuzanacaputova.sk
Kandidátka Zuzana Čaputová. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Zuzana Čaputová Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Zuzana Čaputová. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Kandidátka Zuzana Čaputová. Zdroj: SITA / Diana Černáková
navigate_before
navigate_next