Domáce Politika Rozhovory Top

ROZHOVOR Bugár prehovoril o budúcnosti koalície: Fico sa musí ukľudniť

Podpredseda parlamentu Béla Bugár prehovoril o rokovaniach koalície o voľbe ústavných sudcoch. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

BRATISLAVA – Koalícia mala dohodu na šiestich kandidátoch, ktorých chceli zvoliť za ústavných sudcov. Prišiel predseda Smeru-SD Robert Fico a dohodu zrušil. Odvtedy sa nebaví so svojím koaličným partnerom. Ten sa aj naďalej odmieta spojiť s opozíciou, nakoľko by to ohrozilo celú vládu. Podpredseda parlamentu a predseda Mostu-Híd Béla Bugár pre Glob.sk prehovoril o tom, čo sa udialo tesne pred voľbou a aké sú momentálne vzťahy v koalícii.

 

Koalícia sa nedokázala zhodnúť na žiadnom mene napriek tomu, že ste rokovali do poslednej chvíle. Čo sa stalo?

– Keď si zoberiem štvrtkový deň, ráno sme rokovali skoro dve hodiny. Vedeli sme sa dohodnúť na šiestich menách. Potom Smer požiadal, aby sme hlasovanie presunuli z 11-tej na 17-tu hodinu.

Prečo?

– Pretože predseda Smeru-SD mal iný názor a chcel ešte hovoriť so svojím klubom. A ten výsledok už poznáme.

Znamená to, že dohoda padla na Robertovi Ficovi?

– Áno, jednoznačne.

Vytkli ste mu to?

– On so mnou nekomunikuje, takže ťažko mu to môžem vytknúť.

Predseda Národnej rady dnes vyhlásil ďalšiu voľbu. Má Robert Fico záujem opäť kandidovať?

– Neviem. Veď so mnou nekomunikuje, takže nemám informácie, či tí, ktorí boli v tejto voľbe, pôjdu aj do ďalšej voľby.

Ak by Robert Fico kandidoval opäť, zotrváte na názore, že hlas Mostu-Híd nedostane?

– Nevidím dôvod, prečo by sme mali zmeniť naše stanovisko.

Nerozmýšľali ste nad tým, že by ste sa spojili predsa len s opozíciou, aby bol aspoň niekto zvolený? Opozícia vám vyčíta, že ste s nimi ani nerokovali.

Dve veci k tomu poviem. Nedá sa jednou rukou biť svojho psa, druhou ho chcem pohladkať a potom sa čudujem, že sa odtiahne a nemá záujem. Opozícia ešte v utorok pred hlasovaním veľmi tvrdo zaútočila na vládnu koalíciu, že kšeftujeme. A pár minúť na to, som dostal smsky od predstaviteľov dvoch opozičných strán, aby sme šli rokovať. Niekto do nás neustále kope a keď zacíti možnosť, že by mohol ohroziť koalíciu, tak začne rokovať. Tohto sa ja zúčastňovať nebudem. Druhá vec – koaličná zmluva hovorí o tom, že ak koaličný partner hlasuje proti vôli koaličného partnera s opozíciou, bude to znamenať porušenie koaličnej zmluvy.

Znamená to, že nechcete, aby táto koalícia skončila?

Keby sme aj povedali, že dobre a koalícia by skončila, ako by to pomohlo Ústavnému súdu? Bolo by to už v poriadku? Už by bolo navolených 18 kandidátov? No nie. Do nových volieb by predsa fungovala tá istá vláda. Takže čomu by to pomohlo? Ako by to pomohlo tomu, že by vznikol zoznam 18 kandidátov?

No veď práve tým, že by ste sa spojili s opozíciou.

Keby sme sa spojili s opozíciou, rozbili by sme vládnu koalíciu, možno prejdú nejaké mená, ale situáciu to nevyrieši. Veď si vezmime prvé hlasovanie. Každý vedel, že sme volili 12 kandidátov. Z tých našich 12 kandidátov, opozícia podporila dvoch. Takýmto spôsobom by možno mohli byť zvolení dvaja. Nehovoriac o tom, že už vôbec sa nehovorí o kandidátoch, ktorí sú podporovaní opozíciou. Sú všetci vhodní kandidáti? Veď ja poznám medzi nimi takých, ktorí museli opustiť ministerstvo, pretože bol s nimi problém.

Čo urobí Peter Kresák v ďalšej voľbe?

Nevie ešte. Povedal mi, že bude rozmýšľať, že možno už ani nepôjde kandidovať. Ale to musí byť jeho rozhodnutie.

Ako ste vnímali kritiku Roberta Fica aj na jeho adresu?

To, čo pán predseda Fico urobil, bolo istým spôsobom kopnutie do nás, pretože sme povedali, že za neho nebudeme hlasovať. Rýchlo našiel slabé miesto.

Dnes sa postavil aj premiér Peter Pellegrini a povedal, že nesúhlasí s tým, ako sa zachoval klub Smeru-SD. Netajil sklamanie z výsledku. Ako vnímate jeho vyjadrenia?

Chápem, čo pán premiér hovorí, že sme mali šancu zvoliť aspoň šiestich a tým pádom by mohol prezident vybrať troch a Ústavný súd by mohol ďalej fungovať. To je rozčarovanie z toho, že bola šanca a boli sme aj dohodnutí. Ale tú dohodu nezrušila jedna koaličná strana, ale jeden predseda koaličnej strany.

Ako si viete predstaviť fungovanie práve s týmto predsedom strany?

Stále hovorím, že keď idete do koalície, nevyberáte ani predsedov strán, ani predsedov klubov. To znamená, že buď sa vzťahy upravia a budeme vedieť fungovať normálne, alebo potom to bude o tom, či vie vládna koalícia ešte splniť tie veci, ktoré má v programovom vyhlásení vlády. Pre nás je Ústavný súd hodnotová vec a s týmto kšeftovať nebudeme.

Kedy si plánujete sadnúť za jeden stôl, pretože obchádzať do nekonečna sa nebudete môcť?

Určite je potrebné, aby sa teraz každý ukľudnil, v prvom rade pán Fico. Je potrebné, aby si to oni vyriešili aj v rámci strany. Keď budeme vedieť, koľkí sa prihlásili a kto pôjde do ďalšej voľby, mali by sme si sadnúť a povedať si, aké máme šance uzavrieť dohodu.

Predseda Národnej rady povedal, že nová voľba by mala byť už tajná, keďže verejná bola neúspešná. Súhlasíte s ním?

My na našom stanovisku zatiaľ nemeníme nič. Ak sa budeme vedieť dohodnúť na tom, kto by mal byť medzi tými 18 zvolenými a koho voliť nebudeme, nebudú žiadne tlaky, tak môže byť aj tajná voľba. Ale ak by opäť hrozilo, že by prešli aj hlasmi ĽS-NS takí ľudia, ktorí u nás nemajú šancu, tak budeme trvať na tom, aby bola voľba verejná.

Galéria
Dohodu na voľbe zrušil predseda Smeru-SD Robert Fico. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Poslanci opäť hlasovali o kandidátoch na sudcov Ústavného súdu. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Poslanci si voľbu ústavných sudcov zopakujú. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Verejná voľba kandidátov na ústavný súd v Národnej rade, dňa 12.2.2019. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Na snímke Béla Bugár. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Poslanci opäť hlasovali o kandidátoch na ústavný súd. Na snímke Béla Bugár. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Minulý týždeň koalícia pri tajnej voľbe Fica nepodržala. Glob.sk I David Duducz
Koaliční partneri zatiaľ návrh rozpočtu nevideli. Zdroj: SITA / Ľudovít Vaniher
navigate_before
navigate_next