Domáce Politika Prezidentské voľby Top Rozhovory

ROZHOVOR Bugár otvorene: Uvidíme, či sa komunikácia v koalícii ešte bude dať obnoviť

Prezidentský kandidát, podpredseda NR SR a predseda Most-Híd Béla Bugár. Zdroj: Glob.sk

BRATISLAVA – Na politickej scéne je už takmer tridsať rokov. Tie posledné ale čelí doposiaľ najväčšej kritike, pretože sa rozhodol vstúpiť do koalície so Smerom-SD. Napriek tomu sa snaží presvedčiť, že by bol dobrým prezidentom pre všetkých. Prieskumy verejnej mienky mu však šance na postup do druhého kola nedávajú. Podporu sa mu nepodarilo získať ani od svojich koaličných partnerov. Podľa neho v koalícii ani nebola vôľa hľadať spoločného kandidáta. O prebiehajúcej kampani, situácii na politickej scéne ale aj o napätých vzťahoch v koalícii sa Glob.sk rozprával s podpredsedom parlamentu a šéfom Mostu-Híd BÉLOM BUGÁROM (60).

 

Kandidujete za prezidenta Slovenskej republiky, ale roky sa prezentujete ako človek, ktorý zastupuje národnostnú menšinu maďarskú. Prečo by vám Slováci mali dať hlas?

– Lebo minimálne posledných desať rokov v rámci strany Most-Híd hovoríme o občanoch. A dokonca aj v strane SMK som sa určitým spôsobom snažil presadiť názor, aby sme sa otvorili aj iným národnostiam. Nedarilo sa mi. Slovensko-maďarské napätie, ktoré pred desiatimi rokmi bolo veľmi vysoké, kleslo – aj našim pričinením. Nepadlo to z neba. To, čo my robíme, robíme v prospech všetkých občanov

Vaša strana predsa len vždy má väčšinu naklonenú na juhu Slovenska. Ako chcete presvedčiť napríklad voličov na severe?

– Po voľbách do miestnej samosprávy sme posilnili na severe. Hlavne tam, kde žijú aj Rusíni. Mali sme tam len troch starostov Most-Híd, teraz máme 21. Aj to svedčí o tom, že sa posilňujeme aj na severe. Aj keď to nie je všade rovnako – Medzilaborce, Svidník, Prešov – tam sme silnejší ako v iných regiónoch. Aj s rómskymi starostami máme dobrú spoluprácu.

Prieskumy verejnej mienky ale hovoria o tom, že nie ste v prvej dvojici, ktorá by mala postúpiť do druhého kola. Počítate vôbec s tým, že sa ešte niečo môže otočiť vo váš prospech?

– Od začiatku hovorím, že som bojovník a idem do konca. Ja som nešiel do boja prieskumov prezidentských kandidátov, ale do boja o prezidentský úrad. Uvidíme, ako dopadnú výsledky po prvom kole. Lebo niektoré sú neuveriteľné.

Práve to sa chcem opýtať, čo hovoríte na posledné prieskumy verejnej mienky, ktoré vyniesli Zuzanu Čaputovú? Podobne ako pred piatimi rokmi ide o osobu, ktorú nikto nepozná, nič o nej nevie.

– Toto je chyba aj niektorých médií. Neskúmajú jej minulosť, tak ako neskúmali minulosť súčasného prezidenta a potom sa ukázalo, že má problémy s daňovým úradom. Každý z nás má nejakú minulosť, aj ona tam má mínusy, ale nie je mojou úlohou na to upozorňovať.

Čo tie prieskumy?

– Nechcem ich menovať, len jeden konkrétny príklad. Dva dni predtým, ako odstúpil Robert Mistrík, robili prieskum, kde v mojom prípade vyšlo šesť percent. Po odstúpení robili znovu a zrazu som klesol na tri percentá. A to prečo? Sú neuveriteľné niektoré prieskumy. Počkajme na výsledok.

Sú tie čísla reálne?

– Niektoré podľa mňa nie sú. Mediálny tlak v prospech jednej osoby zapríčiní to, že bude vnímaná pozitívnejšie, ako v skutočnosti je. Aj tak si nemyslím, že 52 percent je reálne číslo.

Naznačujete, že sú prieskumy verejnej mienky zmanipulované?

– To som nepovedal. To, že sú tam odchýlky a chyby, to áno, ale nemôže byť chyba taká, že ukazujú x percent a po voľbách bude polovica tých percent, alebo dvojnásobok x percent. To znamená, že buď metodika je zlá, alebo niekto to takto naschvál robí.

Dali ste si robiť nejaký svoj interný prieskum?

– Nie.

Ste kandidát, ktorý chodí do regiónov. Z minulosti sme zvyknutí, že za kandidátmi stoja aj známe tváre, ktoré vyjadrujú verejnú podporu. Postaví sa za vás ešte nejaká známa tvár, ktorá vás bude odporúčať voliť?

– Nie, ani sme to takto nechceli riešiť. Nehľadali sme takú osobu.

Akým spôsobom sa pokúsite ešte zvýšiť svoje percentá?

– Posledné dva týždne sú dôležité. Každý odovzdáva najdôležitejšie odkazy. Budú relácie, ktoré ľudia sledujú. Tam sa dá polepšiť si, ale aj pokaziť.

Je vaša manželka pripravená byť prvou dámou?

– Pre mňa je moja manželka už teraz prvou dámou. Sme už 36 rokov manželia. Nie je to problém. Ona si už reprezentovanie vyskúšala, takže vie, čo to obnáša.

Nemyslíte si, že keby ste nešli do vlády s Robertom Ficom, mali by ste lepšiu štartovaciu pozíciu?

– Určite. Vytvorila sa atmosféra, že táto koalícia je zlá a škodí to aj nám samozrejme. Sme v tejto vláde a nevstúpili sme do tejto vlády, aby sme ju položili, ale aby sme splnili to, čo sme sľúbili voličom. A väčšinu sľubov máme splnenú. Ale očakávania od šesťpercentnej strany sú vždy najväčšie. My musíme riešiť, či ide o rigorózku, či ide o pád vlády. A keď sa to nestane, tak nás kritizujú. Hlavne tí, ktorí nás nikdy nevolili.

Andrej Danko vo svojom poslednom videu vytkol koalícii, že sa nedokázala spojiť do prezidentských volieb na jednom kandidátovi. SNS dokonca kandidáta ani nepostavila. Ako hodnotíte jeho slová?

– SNS rozmýšľala, že postaví kandidáta. Veď hovorili o žene. Ak sme sa nedohodli, tak sme sa nedohodli, pretože nebola veľká vôľa.

A bola vôbec debata na túto tému?

– Jeden jedinýkrát na koaličnej rade bola taká debata. Tam sme sa nedohodli a potom už nikto ani nemal vôľu. Keď chcete, bola to povinná jazda.

Očakávali ste, že podporia vás?

– Takto sme nerozmýšľali, pretože do poslednej chvíle sme mysleli, že obaja – aj SNS aj Smer-SD postavia kandidátov. A keďže SNS nepostavila, tak ich hlasy sa rozdelia možno medzi koaličnými kandidátmi, ale asi aj medzi kandidátov, ktorých dúfam, ani nechceme, aby vyhrali.

Mal by Andrej Danko dať odporúčanie svojim voličom, aby sa nestalo, že pomôžu kandidátom, akými sú Štefan Harabin, alebo Marian Kotleba?

– Myslím si, že keby aj dal takéto odporúčanie, nemôže stáť za chrbtom každého voliča. Tí, ktorí sa rozhodnú, odporúčanie nič nepovie. Vyskúšali sme to, keď sme podporili Pavla Hrušovského a nepomohlo mu to.

Posledný prieskum do parlamentných volieb bol šokujúci. Nemyslíte si, že za to, že ĽS NS rastie, môžu aj politici?

– Dokonca si myslím, že najväčšia chyba je práve v politikoch, ale vo všetkých. Zo začiatku to bolo tak, že média aj opozícia bili do vládnej koalície, že sme chceli byť hrádzou proti extrémizmu. To, čo tu niektorí politici predvádzajú od roku 2010 nepatrí na politickú scénu, do slušnej spoločnosti – hádky, nadávky, mediálne cirkusy. Analytici jasne hovoria, rastie podpora kotlebovcov. Ak každý deň niekto píše a opozícia stále hovorí o korupcii – tak ten kto vykrikuje, že urobíme poriadok silou, vyhráva. Aj keď to samozrejme nie je možné. Takto nemôže premýšľať žiadna politická strana.

Nespôsobil ale túto atmosféru v spoločnosti prioritne váš koaličný partner Robert Fico a ľudia, ktorí stoja za stranou Smer-SD?

– Minimálne cez niektoré staršie kauzy a spôsob komunikácie áno. To je možné. Ale nemyslím si, že počas tejto vlády je až taká korupcia, ako sa hovorí. Toto považujem za zbytočné. Navyše všetko nie je o korupcii, niekedy ide len o porušenie zákona alebo verejného obstarávania.

Prezidentský kandidát, podpredseda NR SR a predseda Most-Híd Béla Bugár. Zdroj: Glob.sk

V čase kampane na vás vytiahol prezident Andrej Kiska, že ste mali v súvislosti s voľbou ústavných sudcov tlmočiť vydieranie zo strany Roberta Fica. Mohli by ste teda povedať, ako to naozaj bolo?

– Určite to nebudem hovoriť, tak ako som to nikdy nerobil. Takéto dôverné rozhovory nepatria na verejnosť. To je jedna vec. Druhá vec – áno telefonoval som o tejto veci aj s pánom prezidentom, ale to ako to vníma on,  je jeho vec. Ale to, akým spôsobom a kedy to vyťahuje, už jeho vec nie je. Mňa chce využiť vo svoj prospech v boji s predsedom Smeru, tak to určite nie. Už  ma prestáva baviť, že ja mám stále riešiť nejaké spory ústavných činiteľov. Stačilo. Za tri roky som to riešil x-krát a už na to nemám nervy. Nech si to vyriešia sami.

Je podľa vás obvinenie konateľa spoločnosti KTAG pomstou?

– Poviem to tak, ako to vnímam. Na jednej strane hovorí pán prezident, že všetko, čo sa vyťahuje v prípade vyšetrovania vraždy novinára, je verejný záujem. Na strane druhej, ak sa dostanú von informácie, ktoré sa týkajú jeho, alebo jeho firmy, tak ide o pomstu. V jednom má pravdu. Že keby nebol prezidentom, tak dnes sa o tom nehovorí, ani nepíše. No áno, lebo by nebol verejný činiteľ, ale len zástupca súkromnej firmy. Musel s tým počítať, ak porušil zákon. A dokonca možno aj ten volebný pokiaľ ide o sumu.

Koľko peňazí miniete na kampaň vy?

– Nevyužijem tých 500-tisíc eur.

Andrej Danko posledné dni útočí na Smer-SD kvôli ministrovi financií. Hovorí, že dohoda v koalícii bola, že Peter Kažimír sa už nebude zúčastňovať rokovaní o príprave nového štátneho rozpočtu. Ako to teda bolo?

– Vnímam tu dve roviny. Prvá, že sme čakali, že pán prezident sa rýchlo rozhodne a už vo februári vymenuje Kažimíra za guvernéra NBS.

Áno, ale o odklad požiadal predsa Smer-SD.

– No veď práve. Ja som bol presvedčený, že to je rozhodnutie prezidenta. A zrazu počujem, že to bolo inak. Pán Raši potvrdil, že vraj aby Kažimír robil na ďalšom rozpočte. Tak to dohoda nebola. V tomto má pravdu jednoznačne pán Danko. Napriek tomu si myslím, že ide o veci, ktoré si máme vydiskutovať na koaličnej rade.

SNS dnes prichádza aj s viacerými návrhmi v oblasti daňovej a ekonomickej oblasti. Vyzerá to, ako keby si už robili parlamentnú kampaň.

– Keď začal hovoriť Robert Fico o tom, že chce zdvihnúť minimálnu mzdu o 80 eur, povedal som, že rozpútali preteky. Dalo sa očakávať, že minimálne SNS sa ozve a dá vlastné návrhy. Bez toho, aby sme o tom rokovali.

Je v poriadku, že to robia týmto spôsobom?

– Nie je to v poriadku. Aj my vieme dať do Národnej rady návrhy zákonov, ktoré by sme chceli presadiť takým spôsobom. Ale, keď nebudeme mať vyrovnaný rozpočet, je to zodpovedné? To je najmenej dať do Národnej rady zákony, ktoré buď neprejdú, alebo prejdu s opozíciou, čo bude znamenať koniec koalície.

Znamená to, že koalícia sa začína správať rok pred voľbami spôsobom, že koaličná dohoda už neplatí a každý si ide svojou cestou?

– Prax je taká, že polroka pred voľbami koaličná dohoda fakticky neplatí. Ale nie rok. Predpokladal som, že ešte prvý polrok tohto roka doklepeme spolu a všetko, čo sa ešte dá vyriešiť, vyriešime. A po tom, to už bude naozaj len o tom, aby sme sa dohodli na rozpočte. Prišlo to teda oveľa skôr, ako som čakal.

Kam to vyeskaluje?

– Neviem. Zatiaľ sme koaličnú radu nemali. Budeme si musieť sadnúť a podľa toho, či sa bude dať tá komunikácia obnoviť, tak až po tom to budem vedieť povedať.

Baví sa už s vami Robert Fico?

– Už mi volal kvôli koaličnej rade, že by sme si mali sadnúť.

Dohodnete sa na ústavných sudcoch?

– Dúfam, že áno. Pokiaľ sa nedohodneme na konkrétnych kandidátoch, za tajnú voľbu hlasovať nebudeme.

Béla Bugár má viacero druhov bilbordov. Vsadil aj na také bez tváre, iba s textom. Zdroj: Glob.sk I David Duducz