Domáce Politika Parlamentné voľby Top Rozhovory

ROZHOVOR Alojz Hlina o Matovičovi: To, čo robí, je už za hranou

Alojz Hlina vysvetlil, kde sú v téme LGBT preňho hranice. Zdroj: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA – Do politiky vstúpil v roku 2012 na kandidátke OĽaNO, odkiaľ po veľmi krátkom čase odišiel kvôli nezhodám s Igorom Matovičom. V ďalších voľbách sa už ocitol na kandidátke KDH. Strana sa však po prvýkrát v histórii do parlamentu nedostala. Po neúspechu sa mu podarilo dostať na stoličku predsedu KDH a zdá sa, že pre kresťanských demokratov šlo o dobrú voľbu. Dnes im prieskumy verejnej mienky opäť dávajú nádej návratu do veľkej politiky. S kým je KDH ochotné spojiť sily, akou agendou chce zabojovať o voliča a ako vníma súčasnú politickú scénu sa Glob.sk rozprával s predsedom KDH ALOJZOM HLINOM (48).  

 

Parlamentné voľby sa blížia a strany začínajú prejavovať záujem o konzervatívnych voličov. Igor Matovič založil vo svojej strane platformu a Andrej Kiska sa bude tiež sústrediť na konzervatívnejšieho voliča. Nebojíte sa, že vezmú hlasy KDH?

– Tento rok je v móde žltá a tento predvolebný rok zdá sa, že je v móde konzervativizmus a kresťanská demokracia. Čo nás teší, ale faktom je, že plnohodnotným nositeľom kresťanských hodnôt je KDH. To, že si tu niekto vytvára nejaké platformy nás na jednej strane môže tešiť, ale nenechajme sa pomýliť. Niekedy mám pocit, že je to len také účelové hranie sa na niečo, aby získali voličov. KDH je tu tridsať rokov. My sme si nespomenuli, že sme kresťania včera alebo predvčerom.

Takže si nemyslíte, že zmýšľanie týchto ľudí je úprimné?

– Spindoktori vyhodnotili priestor a teraz sa vyhodnocuje, že je tam potenciál. Pán Kiska nastúpil do priestoru veľkým profilovým rozhovorom v Postoji, svojimi vyjadreniami tam prekvapil všetkých. Príde mi to nefér, je to účelové. Pán Kiska išiel na rozhovor v Postoji, pán Miroslav Kollár jeho spolustraník na druhý deň zverejnil veľký komentár v Denníku N. Pán Kiska hovoril, že je proti registrovaným partnerstvám, jeho spolustraník Miroslav Kollár zase že je za. Tam sa išlo bojovať na jednej strane o liberálneho voliča a pán Kiska išiel zabojovať o konzervatívneho voliča. Je to taká nepoctivá hra. Taká predajňa zo zmiešaným tovarom. Aby sme si to nemýlili – keď si dáme do Google kresťan, nevyhľadá vám to, že je to človek na Slovensku, ktorý chce ísť do politiky. Tak mi to niekedy pripadá, že keď má niekto nejaké politické ambície, tak si chce uchytiť konzervatívneho voliča. Povie v pravej chvíli, že je kresťan a dúfa, že tým získa hlasy. Kresťan je človek, ktorý uveril v Ježiša Krista. A toto by si mali v sebe zodpovedať aj tí, ktorí teraz hovoria o kresťanstve.

O viere v Boha hovoria aj antisystémové strany, či už je to ĽSNS, alebo to bude subjekt Štefana Harabina. Chcete sa uchádzať aj o ich voličov?

– Tento typ strán ako napríklad Kotlebova je dôsledkom nefunkčnosti štandardných strán, čiže recept je relatívne jednoduchý. Keď budú fungovať štandardné strany, tie neštandardné nebudú. To je spojená nádoba. Marian Kotleba a Harabin sú “dieťaťom” štandardných strán. Ale sú všade. Segment nahnevaného voliča tu existuje. Dá sa s tým ale bojovať a to tak, že štandardné strany budú senzitívne reagovať na problémy ľudí. Je potrebné vnímať, že je tu drobná kriminalita, úžernícka mafia, ktorá si z ľudí spravili finančných otrokov a to všetko posvätil Smer. Ak to budeme, sila antisystému a extrému bude klesať.

Predseda KDH Alojz Hlina. Zdroj: SITA / Milo Fabian

Tak, ako sme tu pred prezidentskými voľbami mali trend “vzdávania sa”, vyzerá to, že teraz tu máme tému “spájania sa.” Bude sa spájať aj KDH?

– Tá otázka takto nestojí, politika je vizuálna aj emocionálna. Na takéto spájanie sa musí byť v spoločnosti emócia a tá tu už nie je. Smer končí, to je jasné, len už to nepokaziť. Takže je možno emócia na spájanie PS/SPOLU a Kiskovej strany. Ale taký veľký novotvar ešte aj s nami by nebol prijatý. A to je aj to, čo môže byť následne vyčítané, že sa vieme ad hoc účelovo spojiť, len aby sme niekoho porazili. Nepotrebujeme to.

Na aký volebný výsledok si trúfa KDH?

– Kresťanskodemokratická strana na Slovensku by mala byť veľká a silná a má veľký potenciál. Viac nepoviem.

František Mikloško v prezidentských voľbách neuspel. Eurovoľby však boli naopak pre KDH úspešné. Čo je podľa vás dôvodom tohto rozdielu?

– Ja už by som sa k prezidentským voľbám už veľmi nevracal. Kresťanskí demokrati, konzervatívci v prezidentských voľbách nezohrali dobrú partiu. Prečo to tak bolo, malo viacero príčin. My sme hovorili o špičkovom prezidentskom kandidátovi Marošovi Čaučíkovi. Žiaľ, kvôli viacerým dôvodom sa na tomto mene nepodarilo zjednotiť, svoju rolu tam zohralo aj ľudské ego a neschopnosť vnímať racionálne situáciu. Prezidentské voľby nebol náš zápas, náš zápas boli eurovoľby, tam sa strana plne focusovala. Som rád, že z pozície mimoparlamentnej strany, lebo to je oveľa ťažšie, sme obhájili pozície v eurovoľbách. Znova, keby nefungoval egoizmus, tak by sme porazili aj ĽSNS. Lebo úlohou KDH je porážať takéto strany.

S ktorými stranami si viete v budúcnosti predstaviť spoluprácu? S ktorými ju vylučujete?

– Pre mňa je Kotleba extrémista. Máte dve emócie, na ktorých každý blbec postaví stranu a to je závisť a nenávisť. Na závisti komunisti a na nenávisti fašisti. Nemusíte robiť program, nemusíte robiť nič. Stačí v ľuďoch objaviť túto emóciu a už nemusíte nič robiť. Čo sa týka spolupráce, tak skôr sa zrazí Mesiac s Marsom ako bude KDH spolupracovať s ĽSNS a Smerom. 

Alojz Hlina hovorí, že prezidentské voľby “nebol ich boj”.  Zdroj: SITA/Milo Fabian

A čo spolupráca so stranami, ktoré by presadzovali liberálnu agendu v zmysle, že by boli za registrované partnerstvá či adopcie detí homosexuálmi?

– Viete čo je paradox? Podivné zoskupenia ako ĽSNS a rôzne vysielače, ale zase aj skupiny ľudí, ktorí presadzujú adopcie detí homosexuálmi sú financované častokrát z rovnakého zdroja. Otázka prečo je to tak, je teda legitímna. Je to preto, že „financmajstri“ potrebujú konflikt. Proste vytvára sa konflikt zrážkami takýchto dvoch svetov a keby niekto pátral, tak sa dopátra, že čo je skutočne za tým a že je to financované z jedného zdroja. Takže aj to svedčí o úprimnosti týchto skupín. Viete, demokracia je o tom, že sa uchádzate o hlasy voličov a pokiaľ ich získate, získate miesto v parlamente a počet kresiel. My hovoríme, že moc vyrastá z počtu hlasov. My sa o ne budeme uchádzať a podľa toho budeme mať svoju silu. V NRSR sa prijímajú zákony tak, že je väčšina. Je dôležité tam byť nielen preto, aby sme presadili to, čo chceme. Ale aj preto, aby sa nepresadilo niečo, čo nechceme. 

Slovenskej politike chýba kvalita

 Čo podľa vás momentálne slovenskej politike chýba?

– My sme urobili zo slovenskej politiky priestor, kde sú všelijakí ľudia a my to akceptujeme a tvárime sa, že je to v poriadku. Ale nie je. Niekto vládnuť musí, takže ja by som odporúčal kvalitným a šikovným ľuďom, aby sa zaujímali o verejný priestor a nenechali ho nejakým hochštaplerom a šuflikantom. Potom sa budete čudovať, kto vám vládne. 

KDH sa naposledy do parlamentu nedostalo. Vy sám ste niekoľkokrát povedali, že je to dôsledok chýb, ktoré chcete odstrániť. Aké chyby to boli? Odstránili ste ich?

– Chýb bolo veľa a treba si zobrať nejaké knihy o politike a už v úvode možno zistíte, aké chyby urobilo KDH. Treba však povedať jednu vec. Nebúrajte Notre Dame, keď sa vám nepáči kostolník. KDH je pre Slovensko mimoriadne dôležité, celá tá politologická kresťanskodemokratická forma je dôležitá. Chcem povedať, že ľudia sa môžu spoľahnúť, že na chybách a ich odstránení sa pracuje. Lebo nie je zlé urobiť chybu, problém je urobiť jednu chybu dvakrát. U nás sa urobili niekedy dvakrát trikrát tie isté chyby, ale ja sľubujem, že už sa robiť nebudú. 

S akým programom pôjde KDH do najbližších parlamentných volieb? 

– My ešte nevieme, čo bude hlavnou celoslovenskou témou najbližšej kampane, minule to bola migrácia. Teraz ešte nevieme, čo to bude. Odhliadnuc od tej hlavnej celoslovenskej témy však KDH pôjde do volieb so svojou témou, s agendou rodiny. My sme za rodinu. To bude naša top agenda. 

Hlina nepokladá Kiskov konzervativizmus za úprimný. Autor: SITA/Milo Fabian

Len pred relatívne krátkym časom tu vznikla Kresťanská únia. Vnímate ich ako silných súperov? Môžu vás ohroziť? 

– Znova je to v tom trende, že cítime priestor a tak niečo založíme. Je to však aj o tom, čo bolo na začiatku. Táto strana nevznikla, bola to kúpená strana. To nedáva veľkú serióznosť, pretože kresťanskí demokrati by mali mať serióznejší príbeh. Ale budem opatrný v hodnoteniach, pretože my sa budeme musieť vysporiadať s Kresťanskou úniou. 

Keby vás oslovili k spolupráci, boli by ste tejto myšlienke naklonený? 

– Ono to nefuguje tak, že sa oddelíme, ohovoríme, vezmeme si hlasy a potom zaklopeme, že sa chceme spájať. Lebo potom by sme tým vyslali signál aj pre ďalších. Koalícia neprichádza do úvahy. O nejakej forme spolupráce sme však pripravení rozprávať.

Boli ste prvým človekom, ktorý opustil Igora Matoviča. Aké sú vaše vzťahy dnes? Pri odchode ste kritizovali nedemokratické pomery v strane a Veronika Remišová pri odchode pomenovala prakticky to isté. 

– Ja som odišiel z OĽaNO po pol roku, kedy Igor povedal, že nemieni na hnutí nič meniť. Ja sa mu nečudujem, že mu vyhovuje mať stranu pre štyroch ľudí. Ale mne to nevyhovovalo. Keď mám byť súčasťou niečoho, tak musím mať právo voliť a byť volený. Keď mi toto právo niekto nechce dať, tak ma nepovažuje za plnohodnotného a to je až také urážlivé. Trošku ma aj prekvapuje, že niektorí tam boli 7 rokov. Aj pani Remišová tam bola pomerne dlho. Až Andrej Danko cez zákon zmenil to, že nemôžu mať 4 členov. Ja som ale odišiel, lebo som vedel, že sa to meniť nebude a ani o zmene zákona sa vtedy nehovorilo. Teraz ale odchádzajú ľudia a vedia pritom, že sa to meniť bude. Igor Matovič bude musieť zmeniť „hnutie“ a prijať členov. Preto ma trochu prekvapuje, že tí ľudia odchádzajú teraz. 

Ono to môže vyzerať aj tak, že Igor Matovič si chce cez svoju platformu Odvážne narýchlo vybudovať regionálne štruktúry. Bude to podľa vás fungovať? 

– Nebude. To, čo robí Igor Matovič je už na hrane a niečo aj za hranou.

Jednou z tém budúcoročných volieb budú zrejme aj práva LGBT ľudí a registrované partnerstvá. Pokiaľ sa súčastnej opozícii vrátane mimoparlamentných strán podarí zložiť vládu, bude to skutočne silná koalícia so zastúpením rôznych názorov. V čom by bola KDH ochotná ustúpiť liberálnejším kolegom a kde by ste už nešli?

– Keď KDH vyhrá voľby tak , že bude mať 76 poslancov, tak sa môžete spoľahnúť na to, že okamžite predložíme zákon o ochrane života. Keď ich takto výrazne nevyhráme, budeme musieť vyjednávať. Ja som prežil veľa času v Číne a tam som sa naučil obchodnému vyjednávaniu. Nevyjednáva sa tak, že ja cez noviny oznámim kolegom, s čím prídem na vyjednávanie. To považujem za chybu. My sme plnohodnotná kresťanskodemokratická strana a naša agenda je našou platnou agendou. Demokracia funguje tak, že vládne väčšina a pokiaľ v tej väčšine nie ste sám, musíte vyjednávať. A hlavne musíte byť tam, ak nie ste pri stole, tak ste na jedálnom lístku, aj s vašou agendou.

OSN nedávno Slovensku odporučilo niekoľko opatrení, ktoré sa týkali práve LGBT komunity. Vláda okrem jedného všetky prijala. Čo si o tom myslíte?

– My sme za rodinu, máme pozitívnu agendu. Rodina môže byť úplná a žiaľ, môže byť aj neúplná. A rodina, to sú aj deti. A deti vznikajú tak, že “muž bozkáva ženu” a nijako inak. To je naša top agenda. 

Podporili by ste zmeny v zákonoch tak, aby mali homosexuálne páry prístup povedzme aspoň k svojim zdravotným záznamom? Lebo tých problémov, s ktorými sa takéto páry stretávajú, je mnoho. 

– Odpoviem obkľukou. Existuje taká filozofická, morálno-etická otázka, že kto ako naprogramuje umelú inteligenciu. Tie autá už dávno mohli dávno jazdiť bez vodiča, ale tam stojí otázka, že ako ho naprogramujete. Lebo čo ak vezie vzadu pasažiera a cez cestu vám prebehnú dve malé deti. Ako zareaguje to auto? Je naprogramované tak, že má ísť rovno a zraziť tie dve malé deti, ktoré majú 30 kíl, tie detské telíčka to odhodí, zraní, pravdepodobne zabije, ale pasažierovi sa nič nestane. Alebo má to auto prudko zabočiť a má vraziť do elektrického stĺpa a zraniť svojho pasažiera a deťom sa nič nestane? Toto sú tie dilemy, ako to kto naprogramuje a teraz je otázka, ako kto naprogramuje nás. Keby sa v priestore zjavila diskusia v polohe, že vy by ste boli za to, že sa môže nahliadať do zdravotných dokumentácii, prípadne by sa upravilo dedenie, neboli by to registrované partnerstvá, hovoríme len o technických veciach a za to by sme dostali to, že bude možnosť vykonania interupcií stiahnutá z 12 na 6 týždňov, mali by sme vyjednávať? My žijeme v takej zvláštnej dobe, že svet nie je čiernobiely, ale je o rozlišovaní. Predpokladám, že to bude témou budúcich volieb. U nás je jasné, že keď KDH bude mať 76 kresiel, predložíme zákon o ochrane života. Ak to tak nebude, tak aj umenšovanie zla je agenda a my máme dovolené umenšovať zlo. Pre nás je ochrana života dôležitá a treba to robiť. 

Alojz Hlina opustil OĽaNO po polroku. Foto: SITA/Robert Tappert

Hovorili sme aj o politike nenávisti. Aj téma LGBT, rodovej rovnosti či registrovaných partnerstiev je veľmi zneužívaná a zneužívajú ju rôzne antisystémové strany aj v mene Boha. Bude KDH pracovať na tom, aby tieto témy ľudia lepšie vnímali a nenechávali sa zneužiť? 

– To je z pohľadu politickej taktiky jednoduché. Vzbuď strach a potom sa ukáž do obrazu, že ty ich zachrániš. Strach a sex sú dve veci, ktoré vždy zafungujú. Tieto témy sa budú určite hrubo zneužívať. Som zhrozený, že akí ľudia, na ktorých by som to nepovedal, naskáču na túto vlnu. My sme nositeľmi pozitívnej agendy, my sme za rodinu, nie sme proti tomu, či proti tamtomu. Nezúčastnime sa pretekov, kto dokáže viac nenávidieť. Budeme aj určite upozorňovať na úmysly tých, ktorí za tou nenávisťou stoja. Viete, kedysi sa musel politik vzdelávať. Musel niečo vedieť, nielenže vedel rozoznať DPH od HDP, ale musel vedieť aké HDP je, bude, či bolo. Dnes to nepotrebujete. 

Chýba podľa vás odbornosť? 

– To chýba, dnes stačí povedať, či ste za potraty, proti potratom a už ste politicky vybavený a nemusíte robiť nič, a už vôbec sa nepotrebujete ďalej vzdelávať. Je to veľmi zlé, lebo to umožňuje ľuďom, ktorým by ste nedali ani parkovisko strážiť, byť vo vrcholovej politike. Ono to bolo aj v jednej knihe, hociktorý dedinský hlupák, ktorý dostatočne hlasno kričí zavrite hranice, sa stáva v dnešnej dobe politikom. Niektorí politici žiaľ nečítajú, respektíve čítajú málo, alebo a to je najhoršie čítajú hlúposti na konšpiračných weboch.