Domáce Kauzy Spoločnosť Top

Rozhodovať sa bude o budúcnosti Kočnera, Ruska aj Bašternáka. Aj o tomto bude rok 2019

Pavla Ruska čaká horúci rok kvôli viacerým prípadom. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

BRATISLAVA – Uplynulý rok bol jeden z najturbulentnejších v histórii Slovenska. Dá sa predpokladať, že ani tento rok nebude pokojnejší. Práve naopak. Políciu, prokuratúru a súdy čakajú na stole kauzy, ktoré budú musieť nejakým spôsobom ukončiť, alebo minimálne posunúť. Rozhodovať sa bude o budúcnosti Pavla Ruska, Mariana Kočnera, či Ladislava Bašternáka. Verejnosť by sa mohla tiež dozvedieť, či je alebo nie spis Gorila pravý.

 

Bývalého riaditeľa televízie Markíza Pavla Ruska čaká horúci rok. Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry sa totiž ešte koncom roku 2018 rozhodol, že podá návrh na obžalobu v prípade prípravy vraždy jeho bývalej obchodnej spoločníčky. Spis má momentálne na stole prokurátor bratislavskej krajskej prokuratúry. Ten po jeho naštudovaní návrh na obžalobu príjme a podá na súd, alebo prípad vráti vyšetrovateľovi na doplnenie. Každopádne Rusko svoju vinu od začiatku popiera a tvrdí, že ide o nehorázne klamstvá. Krátko pred vianočnými sviatkami zvolal tlačovú konferenciu, na ktorej sa pokúsil verziu polície vyvrátiť a spochybniť.

Pavla Ruska zbalila polícia nečakane 23. októbra 2017 uprostred obchodného centra a za mrežami strávil viac ako mesiac. Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry ho obvinil z prípravy vraždy svojej bývalej obchodnej spoločníčky Sylvie Volzovej. Jej likvidáciu si mal bývalý šéf televízie Markíza objednať niekedy v októbri 1997 u mafiánskeho bossa Mikuláša Černáka, ktorý napokon Ruska vlani udal. Za vraždu údajne ponúkol “sýkorkám” 20-miliónov korún. Černák vypovedal, že Volzovú mali uniesť, donútiť ju prepísať svoj podiel televízie Markíza na tretiu osobu a následne ju mali zlikvidovať. Z prípravy vraždy Sylvie Volzovej sú okrem Ruska obvinení aj samotný Černák, Róbert Lališ alias Kýbel a Miloš Kaštan. Černák s Lališom sú momentálne vo výkone trestu a odpykávajú si doživotie. Kaštan sedí za účasť na vraždách, vo väzení by mal stráviť 11 rokov. Kým Černák s Kaštanom svorne tvrdia, že skutok sa stal, Rusko a Lališom objednávku vraždy od začiatku popierajú. Ruska súd v novembri 2017 z vyšetrovacej väzby pustil, na nohe však nosí monitorovací náramok.

Kočnerov nový rok

Marian Kočner a Pavol Rusko sú obvinení z falšovania zmeniek televízie Markíza. Zdroj: TASR – Jakub Kotian

Exministra hospodárstva však zrejme čaká ešte jeden návrh na obžalobu. Koncom roka to totiž vyzeralo tak, že vyšetrovateľ sa chystá ukončiť aj druhý prípad, v ktorom Rusko figuruje ako obvinený. Ide o kauzu zmeniek televízie Markíza, do ktorej je namočený spoločne s Marianom Kočnerom a najnovšie aj so Štefanom Ághom.

Rusko s Kočnerom sú obvinení zo  zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a zo zločinu marenia spravodlivosti, ktorého sa mali dopustiť v súvislosti so zmenkami voči televízii Markíza. Kočner sedí od júna minulého roku v súvislosti s týmto prípadom vo vyšetrovacej väzbe, Rusko je stíhaný na slobode. K týmto dvom obvineným pribudol v polovici novembra aj tretí – Štefan Ágh. Vyšetrovanie nabralo spád po tom, ako posudok z písmoznalectva vylúčil pravosť zmeniek. Následne Kočnerov obhajca informoval, že prípad sa chýli k ukončeniu a jeho klient už študuje spis. Je málo pravdepodobné, že vyšetrovateľ vec uzavrie bez návrhu na podanie obžaloby.

Kočnera navyše čakajú krušené chvíle aj kvôli mnohým ďalším prípadom, v ktorých je obvinený, alebo podozrivý. Za daňové trestné činy mu hrozia vysoké tresty. Polícia ho navyše považuje za jedného z podozrivých z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka. Dodnes však nebol v tejto veci obvinený. Bude zaujímavé sledovať, ako sa s týmto prípadom orgány činné v trestnom konaní popasujú. Jedna z kľúčových svedkov Alena Zsuzsová, cez ktorú mala objednávka prejsť, totiž odmieta spolupráci a svoju vinu v plnej miere.

Bašternák čaká na verdikt

Ladislav Bašternák na súde priznal vinu a oľutoval svoj čin. Zdroj: TASR / Martin Bauman

V jednej kauze by sme sa mohli tento rok dočkať konečného verdiktu. Súd by mohol rozhodnúť o odvolaní podnikateľa Ladislava Bašternáka v prípade neoprávnenej vratky. Okresný súd Bratislava II. totiž v novembri 2018 uznal podnikateľa vinným, nakoľko on sám svoju vinu priznal. Bašternáka posiela súd na päť rokov nepodmienečne za mreže. Zároveň skončil na rovnaký čas aj s podnikaním. Bašternák sa voči rozhodnutiu odvolal, nakoľko nesúhlasí s výškou trestu – počas vyšetrovania si navyše uplatnil účinnú ľútosť a vratku vo výške 2 milióny eur štátu vyplatil. Jeho obhajoba tvrdí, že by mal dostať podmienečný trest. Spis má v rukách odvolací súd, v tomto prípade bratislavský krajský súd.

Nahrávka by mohla potvrdiť pravosť Gorily

Po zverejnení spisu Gorila vyšli ľudia do ulíc. Zdroj: Archív

Spoločnosť už roky trápi nedoriešená kauzy Gorila, ktorá siaha do čias druhej vlády Mikuláša Dzurindu. Na verejnosť sa dostala v decembri 2011, kedy unikol údajný prepis nahrávok Slovenskej informačnej služby z bytu na Vazovovej ulici v Bratislave. V byte sa mal stretávať šéf finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák s vysokopostavenými politikmi, s ktorými mal riešiť provízie a úplatky. Byt oficiálne patril podnikateľovi Zoltánovi Vargovi, ktorého sused bol príslušník SIS Peter Mravec.

Ten si všimol, že do susedného bytu prichádzajú politické špičky a stretávajú sa s predstaviteľmi Penty. SIS následne požiadala súd o povolenia na odpočúvanie. V novembri 2005 tak byt napojili na odpočúvacie zariadenie a jeho výsledkom má byť práve spis Gorila. Monitorovanie bytu trvalo 10 mesiacov. V čase, keď sa spis objavil na internete, bola pri moci vláda Ivety Radičovej. Minister vnútra Daniel Lipšic nechal zriadiť špeciálny vyšetrovací tím, ktorý mal potvrdiť dôveryhodnosť a pravosť dokumentu. Problémom však bola práve chýbajúca nahrávka, z ktorej mal prepis vzniknúť. Tú však polícia údajne už v rukách má. Nájsť ju mala pri domových prehliadkach nehnuteľností Mariana Kočnera. Uvidíme, čo z nej vyšetrovatelia zistia a či sa škandalózne informácie zo spisu potvrdia.

Samotná Penta na čele s Haščákom celú kauzu Gorila popiera. Vyšetrovanie Gorily sa ťahá už roky. V prípade bolo začatých niekoľko trestných stíhaní.